Diane Schuur altı yıl sonra yayınladığı ilk albümüyle kişisel bir hikâye anlatıyor

Diane Schuur altı yıl sonra yayınladığı ilk albümüyle kişisel bir hikâye anlatıyor

Diane Schuur'un sesi hoparlörden yankılandığı an bu kadar temiz, bu kadar billûr bir söyleyişin ne kadar önemli olduğu şarkının kendisinden önce dinleyenin dikkatini çekiyor.

 

Schuur blues/caz/gospel şarkıcısı ve beş kez aday gösterildiği Grammy'lerin ikisini kucaklamış bir sanatçıdır. Yılların sanatçısı çok uzak olmayan bir zaman önce İstanbul'da konser vermişti. O konsere dair birkaç notu Cazkolik sayfalarında bulabilirsiniz.

 

Schuur altı yıl sonra ilk kez yeni bir albümle dinleyicisinin karşısına çıkıyor. "Running on Faith"de sanatçı Paul Simon'dan Percy Mayfield'a, Paul McCartney'u uzanan derin bir geçmişin şarkılarını kendi üslubunca yeniden yaratıyor.

 

Malum, Schuur şarkıcı olduğu kadar iyi piyanisttir. Albümde sesi ve klavyesiyle yeralan sanatçıya tenor saksofonda başka bir efsane Ernie Watts eşlik ederken trompet ve flugelhornda Kye Palmer, gitarda Thom Rotella, akustik basta Bruce Lett, davulda Kendall Kay eşlik etmiş.

 

Schuur, kariyerimde ilk kez albümümdeki tüm besteleri kendim seçtim diyor. Bunun için dünyanın durumuna, neler olduğuna ve olacağına odaklanmış.

 

Görme engelli olarak dünyaya gelen sanatçı anne babasının geniş plâk koleksiyonunu dinleyerek büyümüş. 1979 yılında caz efsanesi Stan Getz tarafından Monterey Caz Festivali'nde keşfedilen Schuur'un kırk yılı aşan kariyerinde bu albüm yeni bir sayfa. Sadece cazseverlerin değil iyi bir sese saygısı olan herkesin seveceği bir albüm olmuş.

 

Cazkolik.com / 30 Eylül 2020, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.