Bu canlı kaydın sebepleri madde madde uzar gider

Bu canlı kaydın sebepleri madde madde uzar gider

Vizyoner, aktivist, caz davulcusu Terri Lyne Carrington adıyla yayınlanan "Live at the Detroit Jazz Festival" albümü aslında tam bir sebepler karması.

 

Müziğin analizine hiç girmeyerek sebepleri yazalım gerisi albümle sizin aranızda kalsın.

 

Wayne Shorter, Terri Lyne Carrington, Leo Genovese ve Esperanza Spalding gibi isimleri aynı sahnede buluşturan tarih 22 Eylül 2017. Sadece tek bir konser için aynı sahnede buluşan dörtlünün canlı kayıt albüm yeni yayınlandı.

 

Albümün öne çıkan en önemli detayı Wayne Shorter'ın son canlı kayıtlarından biri olması. Shorter zaten ileri yaşta ve bu geceden iki sene sonra pandemi oldu sonrası malum.

 

Albümdeki isimler ilk kez biraraya gelmiyor, biri hariç, Leo Genovese. Bu yetenikli piyanisti nereden hatırlıyoruz? Hemen Cazkolik arama motoruna yazınca geçen Nisan Borusan Müzikevi Apostolos Sideris konseri karşımıza çıkıyor. Güzel konserdi, Genovese'yi o gece canlı izlemiştik.

 

Kontrbasçı Esperanza Spalding bası kadar sesiyle de sahnede. O gece hem basıyla hem vokaliyle sahnedeymiş sanatçı.

 

O gece sahnede aslında piyanist Geri Allen olacakmış, ama Allen o yılın 27 Haziranı genç yaşta hayatını kaybetmişti, Genovese kare asın içine sonradan dahil olmuş.

 

Dörtlünün o gece sahneye çıkması gerek ama yukardaki sebeplerden midir bilinmez beraber prova yapacak zamanları yok, ama böyle anlar cazcılara vız gelir... Sahneye çıkalım demişler ve sonucu dinliyoruz. Beste ile doğaçlama anlar arası geçişkenlik belli belirsiz ve çoğu da doğaçlama. Bilhassa iki uzun parça. En uzun parça "Endangered Species" (Tehlike Altındaki Türler) tümüyle serbest çalışma. Shorter'ın nefeslisini son canlı kayıtlardan biri olarak duymak ilginç. 21 dakika üç farklı kopuş varyasyonuna sahip; Shorter'in baştaki bölümü, Spalding'in vokal sürükleyişi, Carrington'ın davul tırlatması. Parçanın bütününde ve bu üç bölümün altında Genovese'nin akorsuz piyanosu karmaşık yalınlığa destek oluyor.

 

Sonda bir daha yazalım, bu albüm özellikle Shorter'ın son canlı kayıtlarından biri olması bakımından özellikle değerli.

 

Cazkolik.com / 24 Eylül 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.