Doğru zamanda biraraya gelen etkileşimi yüksek bir topluluk; Soundprints "Other Worlds" albümünü yayınladı

Doğru zamanda biraraya gelen etkileşimi yüksek bir topluluk; Soundprints "Other Worlds" albümünü yayınladı

Trompetçi Dave Douglas ve saksafonda Joe Lovano öncülüğünde Sound Prints Quintet ‘in yeni kaydı Other Worlds Greenleaf Music etiketiyle yayınlandı. Lovano ve Douglas’a pianist Lawrence Fields, basta Linda May Han Oh ve davulda Joey Baron eşlik ediyor. Topluluk, Wayne Shorter’ın 80. doğum gününde Shorter’ın risk alan, korkusuz doğaçlamacı ruhundan temel alan bir performansla Soundprints: Live at Monterey Jazz Festival albümünde bir araya gelmişlerdi. Bu kayıt aynı zamanda Shorter’ın daha önce yayınlanmamış iki parçasının da dünya prömiyerine ev sahipliği yapıyordu.

 

7 Mayıs’ta yayınlanan yeni albüm Other Worlds grubun üçüncü albümü. Bir hafta süren Village Vanguard performanslarının ardından hız kesmeden Ocak 2020’de kaydedildi. Bu albümde önceki albümlerden farklı olarak Shorter besteleri yok. Ama Shorter’ın modern caz konusundaki ileri görüşünden etkilenimler var. Dave Douglas’ın da ifade ettiği şekilde Wayne onların dünyadaki yerlerini düşünmeleri açısından ilham kaynağı oluyor. Bunu müzikten ayıramazsınız.

 

Albümdeki her parça neredeyse tek seferde kayıt edilmiş. Herkes gruba hem kendinden bir şeyler getirmiş aynı zamanda grup bilincinden parçalar da getirmiş. Kayıt öncesi birlikte çaldıkları her akşam farklı repertuavrlarla çalmışlar. Bu müzikal deneyim onların Sound Prints dilinin bütününü kavrayabilmeleri için bir üst görüş sağlamış. Aralarındaki sinerji ve dinamiğin doğru kıvamda geliştiği noktada stüdyoya girerek zaten bildiklerini çalmışlar. Aslındaki kaydı biraz ertelemeyi konuştukları bir dönem olmuş ama tam zamanında doğru bir birliktelik olarak grup etkileşimleri çok yüksek bir kayıt meydana gelmişler.

 

Girişteki “Space Exploration”, “Shooting Stars” gibi parçalarda sizi karşılayan karmaşık, doğaçlama temelli komposizyon kurgusu albümün ilerleyen kısımlarında özellikle “Life on Earth” parçasında iyice çözülerek son derece akıcı ve maceracı bir yapıya bürünüyor. Tabi cümleler tahmin edeceğiniz gibi oldukça “Wayne Shortervari” Saksafon ve trompet soloları en az Wayne Shorter kadar yırtıcı. Piyanist Lawrence Fields ise zihnimizde Shorter’ın uzun süreli yol arkadaşı “Herbie Hancockvari” bir icra sergiliyor. Kesinlikle bir Shorter albümü taklidi değil ama aslına sadık kalınarak yaratılmış bir takdir albümü gibi. Douglas, Lovano ve Baron 70’ler 80’lerden beri birlikte çalıyorlar. Aralarındaki telepatik iletişim çok üst düzeyde. Bu muazzam üçlüye kendi nesillerinin en parlak yıldızlarından kabul edeceğimiz Lawrence Fields ve Linda May Han Oh eklendiğindeyse dikkat çekici bir birliktelik meydana geliyor. May Han Oh, Geri Allen, Kenny Barron, Vijay Iyer, Pat Metheny gibi pek çok isimle çalışmış belirgin bir tonu olan bir basçı. Bu kayıtta Fields, May Han Oh ve Barron ritim bölümünde uyumlu bir performans sergiliyor. 

 

Grubun tüm konsepti diyalog ve etkileşim. Her parçada grubun her üyesi farklı uzunluklarda, farklı pozisyonlarda katkı sağlıyor. Parçalardaki görev alanları sürekli değişim gösteriyor. Bazı bölümlerde çok konuşkan olan bir grup üyesi bazı bölümlerde sadece destekleyici bir rol üstleniyor. Yani kitaptaki bölümler yer değiştirse bile edebi güzelliği ortada duruyor. 

 

Albümün kapak ve iç kapak çizimleri çizer Dave Chisholm’e ait. Kendisinin Ekim 2020’de yayınlanan “Chasin’ the Bird-Charlie Parker in California” çizgi romanına göz atmak isterseniz.

 

Sound Prints modern caza parmak izi kadar özgün bir ses izi bırakmayı amaçlayan heyecan verici bir grup. Grubun bıraktığı ses izleri bizi güzel maceralara götürüyor. Takip edin!

 

Albümü yayıncı şirketten satın almak isterseniz.

 

Satın almadan önce dinlemek isterseniz.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 15 Haziran 2021, Salı

 


 

A highly interactive jazz band that comes together at the right time; Sound Prints released their album "Other Worlds"

 

Led by trumpeter Dave Douglas and saxophonist Joe Lovano, the new recording of Sound Prints Quintet Other Worlds was released  from Greenleaf Music. Lovano and Douglas are accompanied by pianist Lawrence Fields, bassist Linda May Han Oh and drumer Joey Baron. The band gathered on Wayne Shorter's 80th birthday and debuted with Sound Prints: Live at Monterey Jazz Festival, which included world-premiere performances of two brand-new Shorter pieces. 

 

The new album, released on May 7, Other Worlds is the band's third album. After a triumphant weeklong run at the Village Vanguard , it was recorded unabated in January 2020. Unlike previous albums, this album does not contain Shorter compositions. All compositions by Lovano and Douglas. But there are some influences on Shorter's foresight on modern jazz. As Dave Douglas emphasizes Wayne inspires them to think about their place in the universe. You cannot separate it from music. 

 

Almost every track on Other Worlds is a first take. Everyone brought something from themselves to the group, as well as Sound Prints self to contribute pieces of group consciousness. They played with different repertoires every evening they played together before the recording. This musical experience provided an upper view for them to grasp the entirety of Sound Prints language. At the point where the synergy and dynamics between them developed at the right consistency, they entered the studio and played what they already knew. Actually, there was a period when they talked about delaying the recording a little, but they recorded  just in time. Togetherness with a high interaction of the group.

 

The complex, improvisation-based compositions such as the pieces “Space Exploration” and “Shooting Stars” welcomes you from the starting point of the album. Later on the other parts of the album, especially in the track “Life on Earth” an extremely fluid and adventurous structure. Of course, the sentences are quite like “Wayne Shorter-like” as you can imagine. Saxophone and trumpet solos are as ferocious as Wayne Shorter. Pianist Lawrence Fields, on the other hand, performs like Shorter's longtime companion "Herbie Hancock-like". It is definitely not a Shorter album imitation, but like an appreciation album faithfully created. Douglas, Lovano and Baron have been playing together since the '70s and 80’s. Telepathic communication between them is at a very high level. When Lawrence Fields and Linda May Han Oh, which we consider as one of the brightest stars of their generation, are added to this tremendous trio, a remarkable union occurs. May Han Oh is a bassist with a distinct tone, who has worked with many names such as Geri Allen, Kenny Barron, Vijay Iyer, Pat Metheny etc. In this recording, Fields, May Han Oh and Barron perform in harmony in the rhythm section.

 

The whole concept of the group is dialogue and interaction. In each piece, each member of the group contributes at different lengths and different positions. The areas of duty in the parts are constantly changing. A band member who is very talkative in some episodes only takes a supporting role in some episodes. In other words, even if the chapters in the book change places, its literary beauty remains the same

 

The cover and inner cover drawings of the album are by illustrator Dave Chisholm. If you want to check out his graphic novel "Chasin 'the Bird-Charlie Parker in California" published in October 2020.

 

Sound Prints is an exciting group that aims to leave a sound print as authentic as a fingerprint on modern jazz. The sound prints left by them take us to beautiful adventures. Follow you won’t regret!

 

If you want to buy the album directly from the publishing company.

 

If you want to listen before purchasing.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / June 15, 2021, Tuesday

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.