Cazda Başucu Albümler-2: Duo sanatının zirvesi üst düzey bir canlı performans

Cazda Başucu Albümler-2: Duo sanatının zirvesi üst düzey bir canlı performans

Cazda Başucu Albümler - 2:

 

 

Charlie Haden-Kenny Barron; "Night and the City"

 

 

Cazda duo albümler klasmanında tüm zamanların en güzel kayıtlarından biri "Cazda Başucu Albümler" köşesinin konuğu; "Night and the City".

 

18 yıl önce yayınlanan albüm artık hayatta olmayan Charlie Haden`ın doksanlı yıllarda duo kaydettiği canlı kayıt albümler serisinin üçüncüsü olarak New York`un ünlü Iridium isimli caz klübünde kaydedilmişti. Bir canlı kayıt olarak ayrıca kaydedilmiş en iyi çalışmalardan biri. Ara ara kısa alkışlar, en sonda tek bir öksürük sesi ve "Body and Soul" ile kısmen "You Don`t Know What Love is"de kulağı rahatsız edip duran çatal bıçak sesleri dışında (caz tarihinin en güzel yorumlarından biri olan "Body and Soul"da o sesleri çıkaran eline çatal saplanısıca körolası her kimse bir türlü susmak da bilmiyor) canlı olduğuna dair başka hiçbir belirti yok, dinleyici konsantrasyonu üst seviyede.

 

Piyanist Kenny Barron`ın performansı kariyerinin en iyi gecelerinden biri olduğuna işaret ediyor. Zaten romantik baladlar perspektifinde lirik duyguları yakalamada mükemmel bir sanatçı olan Barron cazın olası tüm piyanist varyetelerinden âzâde, basit ve saf bir çalımı amaçlamış. Aynı şekilde Haden`ın bas eşliği de bu saflığı sağlamlaştıran üst düzey lirik baskın ve kontrollü bir tona sahip.

 

Albümde seslendirilen parçaların tamamı bildiğimiz caz standartları. Kenny Barron bestesi "Twilgiht Song"la açılan gece "For Heaven`s Sake", Hart Rodgers bestesi "Spring is Here" (Barron istisnasız her parçada mükemmel ama bu parçada ayrı bir lezzet), efsanevi "Body and Soul" yorumu, DePaul Raye bestesi "You Don`t Know What Love is", Haden`ın karısı için yazdığı "Waltz for Ruth" ve son olarak Ray Noble bestesi "The Very Thought of You" ile albüm kapanıyor. Albümde 10 dakikanın altında sadece 2 parça var, bu demek oluyor ki müzisyenler hem doğaçlamalarla hem uzatılmış yorumlarla kendileri ve dinleyicileri hazla dolu dakikalar armağan ediyorlar.

 

Duo çalımı konusunda erişilebilecek en iyi seviyerlerden birine sahip albüm caz tarihinin klasikleri arasındaki yerini şimdiden aldı. Aynı zamanda güçlü bir merkezkaç kuvvetine sahip olan kayıt hem cazseverler hem caz müzisyenleri bakımından sık sık geri dönüp dinlenebilen eşsiz bir referans albümü.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 28 Ekim 2016, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.