Dünyanın dört yanında şehirleri ve mekânları süsleyen piyano merdivenler

Dünyanın dört yanında şehirleri ve mekânları süsleyen piyano merdivenler

Dünyanın oldukça üzücü salgın günlerinde müziğe dair biraz güzel ve eğlenceli bir haberin moral veren yanı var mıdır bilmiyoruz ama birkaç kişiyi gülümsetse bizim için yeterli.


Piyano tuşları yaydığı müziğin haricinde grafik görünümüyle sanatın diğer dallarında sık sık kullanılan görsel bir motiftir. Son yıllarda klavye görünümü dekoratif olarak şehirlerde kullanılmaya başlandı. Hatta, yapılan bir araştırmada gerek metroların, gerek AVM'lerin yürüyen merdivenlerinde kullanıcıların yüzde 66'sının sıradan merdivendense eğlenceli olduğu için piyano basamaklı merdiveni kullanmayı tercih ettiği tespit edilmiş. Piyano basamaklarına basarak kendince dans ederek müzik yapanlar da işin cabası. Bizim belediyeler ve AVM yöneticileri bu haberi görürse eğer belki değerlendirmek isterler.


Aşağıdaki ilk resim İsveç Stockholm'den. Yürüyen merdiven yerine normal merdiveni dekore etmişler.
Alttaki resim ise salgın nedeniyle insanları adeta kırılan İtalya'nın gözde şehri Milano şehrinde Dome meydanına açılan metro istasyonunun yakınındaki sokak merdivenlerinden.
Aşağıdaki resimde gördüğünüz St. Francisco'da imiş ve Tom Hanks'in bir filminde kullanılmış. Görenler varsa hatırlayacaktır.
Bu konuda en iddialı tasarımlardan biri Çin'de. Shangdu'daki bu tasarım oldukça titiz hazırlanmış belli ki.