Piyano ve komediyi buluşturan 9 sanatçı

Piyano ve komediyi buluşturan 9 sanatçı

Geçmişte bizde de hem enstrüman çalan hem komedyen olan az sayıda sanatçı vardı, radyo günlerindeki Celal Şahin gibi isimleri hatırlamanın tam sırası. Bizde sayıları az ama dünya çapında da az aslına bakarsanız. Öte yandan, hem bir enstrüman çalacaksınız hem dili iyi kullanacak ve zehir gibi bir komedyen olacaksınız, emin olun böylesi insanların her yerde sayısı bir elin parmağını geçmez. Cmuse web sitesi bu isimleri derlemiş, gelin biz de tanıyalım.


Victor BorgeMuhtemelen tüm zamanların en ünlü isimlerinden Victor Borge Danimarkalı piyanist anneyle kemancı babanın çocuğu olarak doğdu. 8 yaşında ilk konserini veren sanatçı Danimarka Kraliyet Müzik Akademisi’nden burs aldı. İngilizce bilmeden 1940 yılında ABD’ye taşındı ve Broadway’de sahne almaya başladı. İşin komik tarafı Burge ciddi bir klasik müzik parçası çalmaya başladığında onu bir pop melodisine dönüştüren zeki bir rutin geliştirdi. Dinleyicisiyle kurduğu hınzır ilişki geliştirdi. Ciddi bir müzik parçasını bazen geriye doğru çalıyor, değiştiriyor, türlü muziplikler yapıyordu. Videoda notaları çevirmeye çalıştığı genç oğluyla yaptığı şovu görüyorsunuz.


Dudley Mooreİlk sanatçı Dudley Moore özellikle İngiliz caz dünyasının sevilen ünlü bir ismidir. Sekreter anneyle demiryolu elektrikçisi babanın oğlu Moore grubu The Dudley Moore Trio’yu kurmadan önce sayısız toplulukla çalıştı. İyi piyano çalan Moore müzisyenliği kadar oyunculuğuyla da dikkat çekiyordu. Kariyerini ilerletmek için Hollywood’a taşındı. Çok sayıda film müziği yazdı ama bu alanda ünlü olmayı bir türlü başaramadı. Eğlence ve mizah doluydu. Komedyenliği ağır bassa da piyanistliği ihmal etmedi. İşi gülümsetmekti ama hayatı zorlukla doluydu. 66 yaşında ağır ilerleyen bir Parkinson hastalığından yavaş bir ölüme mahkum oldu. Video da ortağı Peter Cook ile görüyorsunuz.


Chico MarxHollywood sinemasına, Amerikan ve dünya mizahına damga vuran Marx Brothers’tan Chico Marx’ın iyi bir piyanist olduğunu biliyor muydunuz? Evet öyle. 20. yüzyılın ilk yarısını kasıp kavuran kardeşlerden Chico piyano çalmaya çok genç yaşta başladı ama ilginçtir piyano öğretmeni sadece sağ elle çalmayı biliyordu (herhalde Chico gibi doğuştan komik birine başka biri tesadüf edemezdi). Doğal olarak Chico da sağ elle çalmayı öğrendi, sol elle çalabilen birini bulunca her iki elini kullanmaya başladı. Chico Marx gibi biri için komik olmak doğuştan gelen bir yetenektir, enstrüman çalma yeteneği de komedyenliğinin parçası olması gayet doğaldı.


Rowan Atkinsonİlk iki ismi eski yıllardandı ama Rowan Atkinson günümüzden. Tuhaf İngiliz mizahının usta oyuncusu Rowan iyi bir piyanist taklitçisi aslında. Mr. Bean diye bildiğimiz Atkinson Oxford University Dramatic Academy mezunu olmasının yanısıra elektrik mühendisi ve kamyon sürücüsü. Esasen, çalarmış gibi yapan ama bunu da başarılı yapan biri, tıpkı videodaki gibi. Bu hallerini filmlerinden hatırlıyoruz.


Bill BaileySahnede elektrikli piyano çalan popüler bir İngiliz komedyeni olan Bill Bailey standart up komedini sanatının ustası olarak biliniyor ve sahnedeki rolünün bir kısmı müziği içeriyor. Tanınmış melodileri kendine özgü bir yaratıcılıkla düzenlemesiyle tanınan sanatçının hayranı çoktur. (Cazkolik notu: Bu insanların çoğunlukla İngilizlerden çıkmasına dikkat. Dünyanın kalanı için İngilizler kadar komik mi bilmiyoruz ama önemli bir ayrıntı).


Ass-Dur Comedy TeamÖdüllü komedi ikilisi Benedikt ve Dominik genç ve eğlenceli bir ekip. Müzikleri klasikten caza uzanıyor. Piyanoyu birçok farklı konumda çalabiliyorlar. En iyi performanslarıysa bir yandan çalarken diğer yandan kıyafetlerini değiştirebilmeleri. Komedi mi, akrobasi mi bakıp siz karar verin.


Chonda PierceAmerikalı komedyen ve piyanist Chonda Pierce ağır bir Hristiyan eğitimi almış Kentucky’li bir müzisyendi, aldığı dini eğitimi mizahının bel kemiği haline getirdi. Bakalım size ilginç gelecek mi…


Igudesman and JooBize ne kadar hitap eder bilinmez ama Aleksey Igudesman ve Hyung-ki Joo`nun özel bir komedi müziği gösterisi var. Birçok ünlü müzisyenle dünyayı geziyorlar ve bağış toplamak için tanınmış oyuncularla sahnede çalışıyorlar. Videoda, piyanoda Rachmaninoff çalmak sıradışı bir yol tercih etmişler. Performansta sahip oldukları akrobatik beceriyi izlemek eğlenceli ve şaşırtıcı. Piyanist her tahta parçasını arkasındaki havaya fırlatır ve ortağı yakalıyor. Önceden epey pratik yapmış olmalılar.


Nicole PesceNicole Pesce, gösterisine mizah katan Amerikalı bir piyanist. Harika çocuk olarak 7 yaşında piyano çalmaya başlamış, 10 yaşına geldiğinde 500 şarkı ezbere söyleyebiliyormuş. Başarılı sanatçı videoda farklı besteciler üzerinden zekice bir Happy Birthday gösterisi yapıyor.


Cazkolik.com / 15 Eylül 2019, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.