Duo sanatının kayıp halkası bulundu

Duo sanatının kayıp halkası bulundu

Caz tarihinde define arayıcılığının anlamı vaktiyle yapılmış ama bir şekilde yayınlanmamış, unutulup kıyıda köşede kalmış eski kayıtları bulup çıkarmaktır. Şaka değil, bu konuda çalışan insanlar var, tabi söz konusu olan özellikle Amerikan caz tarihidir, zira, kayıt tarihleri olarak epey geriye gidebiliyorlar ama özellikle 2. Dünya Savaşı sonrası yeni bir dünya oluştuğunda Avrupa için de aynı şeyleri söyleyebilir hale geldik. Nitekim, Cazkolik'te ara ara Avrupa devletleri radyo televizyon kurumlarının vaktiyle yaptığı caz stüdyo ve konser kayıtlarının albümler halinde yayınlandığına dair haberler veriyoruz.

 

Şimdi vereceğimiz haber hem ABD hem Avrupa tarafını ilgilendiriyor. Yakın zaman önce vakitsiz ölen piyanist Mulgrew Miller ile Avrupalı kontrbas ustası Niels-Henning Ørsted Pedersen'e ait 1999 yılından kalma bir kayıt ortaya çıktı ve albüm olarak yayınlandı.

 

Cazın iki önemli ustasını buluşturan kayıt 21 yıl önce ikilinin Duke Ellington'ın doğumunun 100. yılı için yaptıkları özel bir duo performansı imiş. İlginç olan kayıtlar yapılmasına rağmen daha önce yayınlanmaması. Anlaşılan iyi saatte olsunlar devreye girmiş çünkü böyle kayıtlar niye yayınlanmaz doğrusu anlaması zor.

 

Kayıtlar 15 Ocak 1999 günü Kopenhag'da Danish Broadcasting House'da gerçekleşmiş. Albümde bir adet Mulgrew Miller (Blues in the PM's) ve bir adet NHØP bestesi (O.D. Blues) haricinde tamamı Duke Ellington ait besteler icra edilmiş. Bu yanıyla tamamına yakın klasik eserlerden oluşuyor. Bu şekilde günümüz caz sahnesinin iki büyük ustasının hem duo kimyalarını hem kişisel becerilerini birer sanat performansı düzeyinde dinleyebiliyoruz.

 

Kayıtlara dair bir diğer not, NHØP'un daha önce Mulgrew Miller ile çalmamış olmasıdır. Yani ilk kez biraraya gelen ikili kayıtları piyano/bas olarak planlamış ama Ellington'ın ta 1941 yılında basçı Jimmy Blanton ile kaydettikleri düet çalışmayı esas almışlar.

 

Bu albüme dair bir başka durum da ikilinin bir yıl sonra yine aynı tema çevresinde aralarına davulcu Alvin Queen'i de alarak yaptıkları trio formatlı bir başka kayıtları oluşu. Sanıyoruz bu kayıt albüm olarak yayınlanmış ve üçlü bu albümle birçok ülkede konser vermiş.

 

Albüme dair bir ilginç ve son not ise şöyle,

 

NHØP hayatı boyunca -nerdeyse- elektrik bas çalmamıştır ama her nedense bu albümdeki bası bazen resmen elektrik bas gibi tınlıyor, sanırız duo performanstan kaynaklanan bir durum olsa gerek diyoruz.

 

(NHØP hayatı boyunca bir elin parmağı kadar sayıda bile elektrik bas çalmamıştır, o az sayıda istisna ise Oscar Peterson ile çaldığı "Teenager", Dexter Gordon ile çaldığı "The Girl with the Purple Eyes" ve Peter Herbolzheimer All Star Big Band ile çaldığı "Spain" isimli kayıtlar olarak bilinir.)

 

Cazkolik.com / 23 Temmuz 2020, Perşembe

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.