Eğer bu müziği seviyorsan yaşanan ırksal adaletsizliği de karşısın demektir

Eğer bu müziği seviyorsan yaşanan ırksal adaletsizliği de karşısın demektir

ABD'de ırk ayrımcılığı ve eşitsizliğe yönelik mücadelenin tarihi uzun ve acıyla doludur. Yıllar önce yine böyle bir olay sonrası bir Afro Amerikalı müzisyen yaşanan olaya ilişkin verdiği demeçte çaprıcı bir cümle kurmuştu;

 

Irk ayrımcılığında yüzyıl öncesine göre değişen fazla bir şey yok, sadece artık tarlalarda pamuk toplamıyoruz.

 

George Floyd olayı da en derinde yer alan sorunların aynen sürdüğünü, hatta daha da sistemli hale geldiğini gösteriyor bize. George Floyd'un alenî şekilde kamereların önünde göz göre göre öldürülmesi ve bu cüret ancak sistemli ayrımcılığın yetkiye dayalı cesaretiyle açıklanabilir. Floyd, boğazına çökmüş insafsız dizin nefessizliği altında can çekişir ve 'nefes alamıyorum' derken, öte yandan, boğazına diziyle bastıran polis 'sert adamsın sen' diyerek üstelik bir de dalga geçiyordu.

 

Sadece slogan atarak, yağma ve şiddete başvurarak, masum insanların malına mülküne zarar vererek bu sorunların çözülmeyeceği aşikâr. Üstelik, tıpkı aşağıda Pitchfork'un haberinden naklettiğimiz ayrıntılar gibi sivil ve barışçıl mücadele en sonuç alıcı çözümleri içeriyor. Pitchfork'un haberini bu yüzden önemseyerek yayınlıyoruz.

 

Cazkolik.com

 


 

George Floyd, Tony McDade, Ahmaud Arbery ve Breonna Taylor'un öldürülmesi, ABD'de siyah insanlara karşı korkunç sistemli ırkçılığın geçmişine dair en yeni ve canlı örneklerdir. Tüm bu saldırılara karşı, siyah toplulukların yanısıra caz, rock'nroll, hip-hop, soul ve house gibi Amerikan müzik hareketleri de mücadelenin ön saflarında yer aldı. Eğer bu müziği seviyorsan bu ırksal adaletsizliği de kabul ediyorsun demektir. Adalet ve eşitlik mücadelesi temel insan hakları meselesidir ve herkes değişiklik talep edenlerle dayanışma içinde olmalı.

Aşağıda, ABD'de sistemli ırkçılıkla mücadele eden sivil oluşumların listesini bulabilirsiniz.

 

The Bail Project

 

2017'de kurulan Bail Project New York’un kefalet fonundan büyüyen ve kâr amacı gütmeyen ilk kuruluşudur. Düşük gelirli Amerikalılar için kefalet yardımı ve ön destek sağlar. Son protestolarda tutuklananlara yardım etmek için faaliyette.

 

Reclaim the Block

 

Reclaim the Block, 2018'de kuruluşundan bu yana, Minneapolis ahalisini ve şehir konseyini, polis departmanından toplanan fonları toplum sağlığı ve güvenliğini destekleyen politikalara yönlendirmek için organize etti.

 

Black Visions Collective

 

2017'den bu yana siyah eşcinsel ve trans bireylerin liderliğinde kurulan kâr amacı gütmeyen Minnesotalı topluluk, polis bütçelerini azaltmak, güdümlü güvenlik stratejilerine yatırım yapmak, aktivistleri bilinçlendirmek ve siyah olmanın mutluluğu kutlamak için kampanyalar düzenledi.

 

Campaign Zero

 

Black Lives Matter aktivistlerince 2015 yılında başlatılan Campaign Zero, her düzeydeki milletvekillerini kapsamlı araştırmaya dayanan politik çözümleri uygulayarak polis şiddetini sona erdirmeye çağırıyor.

 

Know Your Rights Camp

 

Colin Kaepernick tarafından 2016 yılında kurulan organizasyon, siyah ve latin gençliğin eğitimini ve kendini güçlendirmeyi etkinlikler ve kampanyalar yoluyla ilerletmeyi amaçlıyor. KYRC kısa süre önce Minneapolis'te tutuklanan göstericilere yardımcı olmak için yasal bir savunma girişimi başlattı.

 

Movement for Black Lives

 

2014 yılında kurulan M4BL kendini siyasi ve kültürel politika değişikliklerini gerçekleştirmeye adanmış bir grup olan Black Lives Matter Network dahilindeki bir oluşumdur.

 

Black Youth Project 100

 

2013 yılında George Zimmerman’ın serbest kalmasına tepki olarak kurulan topluluk kendini siyahların ekonomik, sosyal, politik ve eğitimsel özgürlüklerini, siyah eşcinsel feminist bir mercekle ilerletmeye adamış.

 

Southerners On New Ground

 

1993 yılından bu yana, LGBTQ liderliğinde kâr amacı gütmeyen kuruluş, polis profillerine karşı koruma kampanyaları da dahil olmak üzere ırk, sınıf, cinsiyet ve yetenek konularında örgütlenmiştir. Topluluğun ABD'denin güneyindeki şehirlerde olanları ise siyahların hapsedilmesi ile COVID-19 gibi konuları da ele alıyor.

 

Cazkolik.com / 02 Haziran 2020, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X