Elif Çağlar'dan vokalde kuyumcu işçiliği

Elif Çağlar'dan vokalde kuyumcu işçiliği

Ülkemizin önde gelen caz sesi Elif Çağlar yaptığı ile yetinmeyen, tekniğini geliştiren bir sanatçı. Son yıllarda, dünyada etkisi artan vokal prosesörlü acapella söylemenin önemli örneklerine rastlıyoruz. Sanatçının kuyumcu titizliğinde çalışmasını gerektiren, heyecan verici yaratıcı yeni alanlar yaratan bu tarz oldukça zorlayıcı bir uygulama olsa da tıpkı Elif Çağlar'ın çalışmaları gibi iyi yapıldığı taktirde hayranlık uyandıran sonuçlar üretiyor.

 

Elif Çağlar son sıralar iki yeni single çalışma yayınladı. "Elif Çağlar on Vocals" isimli projenin muhtemelen sonradan albüme dönüşecek çalışmalarının ilki "You Ask My Name" adını taşıyordu, yeni duyurulan ikinci single ise "All a Dream" adını taşıyor.

 

 

Elif Çağlar'ın yayınladığı iki yeni single vokalde değişime dair çarpıcı bir imza

 

 

Çağlar'ın "All I Dream" ve "Ask My Name" ile iki yeni şarkıda yaptıkları oldukça önemli. Akapella vokal katmanları yeni bir olgu değil ama geçen sene Jacob Collier'nin "Moon River" ile (ki Collier enstrüman da kullanıyor) Grammy ödülü kazanmasıyla daha da öne çıkan katmanlı vokal içerikle sunumu buluşturan yaratıcı yeni vokal alanlar oluştururken, Çağlar'ın VoiceLive Touch 2 isimli vokal prosesörü kullanarak ürettiği katmanlar ise icra bakımından yeni bir vokal çıtasını öne çıkarıyor.

 

Cazda katmanlı akapella vokalin ilk uygulamaları caz tarihi kadar eskidir. Sokakta birarada şarkı söyleyen siyah çocuklardan eski dönemlerin Swingle Singers, Lambert, Hendricks and Ross, The Four Freshmen, daha yenilerden The Manhattan Transfer, Take 6 gibi ilk anda akla gelebilecek çok sayıda topluluk var. Elif Çağlar'ın yaptığı ise bu toplulukların geçmişte vokal toplulukları olarak ürettiği ses katmanlarını sadece kendi sesini kullanıp çoğaltarak kuyumcu titizliğiyle vokal sanatına dönüştürmek.

 

Çağlar şimdilik iki parça duyurdu. Muhtemelen bu kayıtların yenileri gelecek. Cazkolik olarak hepsini yakından takip ediyoruz. Çağlar'ın yaptığı bu yeni çalışmaları Türkiye caz sahnesi için heyecan veren yeni bir deneyim olarak alkışlıyoruz.

 

Cazkolik.com / 13 Mart 2021, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.