Mesajları deşifre etmek

Mesajları deşifre etmek

Makaya McCraven son dönem yakın takip ettiğim isimlerden ve çok da çalışkan bir müzisyen. 2019 İstanbul Caz Festivali'nde izlediğimiz sanatçı cazın kimyasına yönelik çalışmalar yapan bir müzisyen demiyeceğim hatta daha komplike bir sanatçı.

 

Müzisyen olarak esasen davulcu ama yapımcılık da yapıyor, kendisi ve başkalarının prodüksüyon işleriyle de ilgileniyor ve 'beat scientist' diye anılıyor. Davulcu olarak özellikle beat'lerin günümüz müziğinde ne kadar önemli olduğunu düşünürsek tabir hiç de abartı sayılmaz.

 

McCraven'ın loop'lara dair uzmanlığı dillere destan. Ayrıca remiks coverlar da meraklı olduğu bir diğer alan.

 

McCraven yeni bir albüm yayınladı. "Deciphering The Message" albümü Craven'ın 1960'ların efsanevi Blue Note kayıtlarına dair bir arşiv kazısı niteliğinde. Günümüzün beatmaker'larının eski soul ve caz kayıtlarına yönelik ilgisi yeni değil. J Dilla, Madlib ve başkaları gibi caz dışı isimler bu alanda dikkat çeken işlere imza attı. McCraven da bu işe caz tarafından dahil olan bir sanatçı.

 

McCraven kendi yaklaşımını Joel Ross'un vibrafonu, Jeff Parker'ın gitarı ve muhtelif eklentilerle birleştirince geçmişin mesajları yeniden ve yeni nesil sanatçılar eliyle deşifre edilerek günümüze aktarılıyor.

 

Art Blakey, Horace Silver ve daha nicesinin ezbere bildiğimiz müziklerini bir de McCraven ve arkadaşlarının yaklaşımıyla dinleyin derim.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 29 Kasım 2021, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.