Ella Fitzgerald'ın bilinmeyen konser kaydı albüm olarak yayınlandı

Ella Fitzgerald'ın bilinmeyen konser kaydı albüm olarak yayınlandı

 

Caz tarihinin divalarından Ella Fitzgerald'a ait bilinmeyen bir sayfa daha açıklığa kavuştu

 

 

Arşiv kurcalayıcılarının caz tarihine dair dünyanın dört köşesine dağılmış belge ve bilgileri bulup açığa çıkarma ve uygun ses kayıtlarını albüm olarak yayınlama çabası sürüyor. Öyle ki, bu işi uzmanlığa çeviren kişiler ve müzik şirketleri var.

 

The Lost Recordings bu şirketlerden biri. Şirket adını bile 'Lost Recordings' koyarak caz tarihine ne kadar odaklandığını gösteriyor. Bu firma ile ilgili daha önce de haber yapmıştık, bu sabah ise yeni ve önemli bir haber posta kutumuza ulaştı.

 

Ella Fitzgerald'ın 1960'lı yıllarda Berlin'de verdiği konserler tarihi öneme sahiptir. 1960 ve 62 yıllarında verdiği Berlin konserleri soğuk savaşın caz müziği üzerinden hem bir çekişme alanı, hem sıcak yüzü olarak dikkat çekmişti.

 

 

 

Ama, gelen haber Ella'nın duvarın öte yanına geçtiğini de belgeliyor

 

 

Ella Fitzgerald, 1967 yılında Duke Ellington ve orkestrasıyla Avrupa turnesine çıkmıştı. Batı Berlin'de gerçekleşen ve sonradan tarihi öneme sahip olacak konserin ardından Ella'nın boş bir izin günü oluşmuştu. Ella, müzisyenler Ronald Trisch, Horst Lippmann ve Karlheinz Drechsel ile birlikte duvarın ardına geçerek maceralı bir seyahat yaptı ve 25 Ocak gecesi, Çarşamba akşamı Friedrichstadt Sarayı'na akın eden 3 bin Doğu Berlin'liye unutamayacakları bir caz konseri verdi.

 

 

 

Ella Fitzgerald'ın Doğu Berlin'deki tek fotoğrafı bu konserde çekilmişti

 

 

Ella'nın arkasında büyük bir orkestra yoktu, Duke Ellington ve grubu Batı Berlin'de kalmıştı ama Ella, Jimmy Jones Trio'nun müzisyenleriyle o gece Friedrichstadt Sarayı'nda unutulmaz bir gece yaşattı. Batı Almanlar için belki alışıldık konserlerden biriydi ama Doğu Almanya için inanılmaz bir nimet gibi gelmiş olmalı.

 

Ayrıca, soğuk savaşın bu en soğuk günlerinde yöneticilerin bu konsere izin vermesi de üzerinde durulmaya değer bir gelişme olmuş olmalı.

 

Ella Fitzgerald bir buçuk saat boyunca duvarın ardındaki caz dinleyicisine caz standartlarıyla dolu bir gece yaşattı. Yaklaşık 20 parçanın yer aldığı konser kayıtları ilk kez plâk ve CD formatında yayınlandı.

 

The Lost Recordings firması biri stereo, diğeri mono iki analog kaseti keşfettikten sonra adeta konseri orijinal haline uygun şekilde yeniden inşa etti ve titiz restorasyonun ardından konser kayıtları çift plâk ve çift CD olarak yayınlandı.

 

Koleksiyonerler, cazseverleri albümü bu linki kullanarak sipariş verebilir: https://en.thelostrecordings.store/collections/ella-fitzgerald?mc_cid=6bb70d6ac6mc_eid=8665d4d957

 

Cazkolik.com / 17 Kasım 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.