> Emre Kartarı yeni yazısında şu sıralarda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Festivali birlikte çaldıkları ve konservatuvarda hocalık yapan başarılı müzisyenlerin kişisel bilgilerini yayınlayarak daha yakından tanınmalarını sağlamak istiyor.

> Emre Kartarı yeni yazısında şu sıralarda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Festivali birlikte çaldıkları ve konservatuvarda hocalık yapan başarılı müzisyenlerin kişisel bilgilerini yayınlayarak daha yakından tanınmalarını sağlamak istiyor.

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


BOB HALLAHAN

Bob Hallahan başkent Washington’daki Kennedy Center for the Performing Arts’da piyanist olarak çalışmış, ayrıca saksafoncu Joe Henderson, James Moody, Lou Donaldson, Arthur Blythe, Clifford Jordan ve Bud Shank ile trompet çalan Clark Terry ve Freddie Hubbard, tromboncu Conrad Herwig, gitarist Pat Metheny ve şarkıcı Anita O’Day, Sheila Jordan ve René Marie gibi tanınmış caz ustalarının liderliğindeki gruplara eşlik etmiştir.

1997’den itibaren Robert Jospé and Inner Rhythm grubunun piyanistliğini yapmış ve grubun kaydettiği albümlerden beşinde (Blue Blaze, Time to Play, Hands On, Heartbeat ve Inner Rhythm, Live) yer almıştır. Tecrübeli caz eğitimcisi Bob Hallahan, James Madison University Konservatuvarı’nda yardımcı profesör olarak görevine devam etmektedir.

HOWARD CURTIS


Howard Curtis caz davulcusu ve perküsyonist olarak çok yönlü bir kariyerin sahibi olmakla birlikte 25 yıllık eğitimcilik geçmişine sahiptir. Atlanta, La Villette (Paris, France), North Sea (Netherlands) Jazz Festivalleri’nde ve Washington D.C. Free Jazz Festival, The Konsberg Arts Festival(Norway)’da yer almış, Almanya, İngiltere, Polonya, Avusturya, Rusya ve İsviçre gibi Avrupa ülkelerini kapsayan 5 turneye çıkmıştır. Curtis, John Abercrombie, David “Fathead” Newman, Andrew White, Billy Harper, Eartha Kitt, Rosemary Clooney, Lionel Hampton, Gary Thomas, Johnny Coles, David Liebman, Amiri Baraka, the Jimmy Dorsey Orchestra, John D’earth, René Marie, Mark Murphy, Jon Faddis, Ingrid Jensen, Jimmy Heath, Clark Terry, Jimmy Bruno, Frank Foster, Valery Ponomarev, Mulgrew Miller, Kurt Elling, Barry Harris, George Coleman, Marc Johnson, Bill Evans, Carl Fontaine gibi büyük isimlerle hem çalmış hem de kayıtlar yapmıştır.

TIM COLLINS


Tim Collins ‘CJSR Kanada’ tarafından “dünya standartlarında bir vibrafoncu” olarak tanımlanırken, dünyaca ünlü Downbeat dergisi ise onu örnek niteliğinde bir müzisyen olarak göstermektedir. Ingrid Jansen ve Aaron Parks gibi ünlü müzisyenlerin yer aldığı ilk albümü Valcour, Downbeat Dergisi tarafından 3 yıldıza layık görülmüştür. 2008 yılında yayınladığı Fade isimli albümde Charlie Hunter, Simon Lott ve dört kişilik bir yaylı ekibi çalmış ve Tim Collins bu albümüyle yine Downbeat’ten 4 yıldız almıştır.
Collins bugüne dek John Ellis, John Hollenbeck, Ralph Alessi, Marty Ehrlich, Nasheet Waits, Hector Martignon, George Porter Jr., Ben Monder, Ingrid Jensen, Aaron Parks, Antonio Sanchez, Aaron Goldberg, Danny Grissett, Mike Moreno ve Charlie Hunter gibi müzisyenlerle turnelere çıkmış, çalmış ve kayıtlar yapmıştır.

DOUG RICHARDS


Müzik profesörü Doug Richards, 1997 yılında VCU tarafından ‘Üstün Eğitmenlik Ödülü’ne layık görülmüştür. Öğrencileri, dünyanın önde gelen caz grupları olan Count Basie Orchestra, Ray Charles Orchestra, Lincoln Center Jazz Orchestra ve Village Vanguard Orchestra gibi ekiplerin yanı sıra, Herbie Hancock, Wynton Marsalis, Horace Silver, Bettvy Carter, Abbey Lincoln, Bill Evans, Chick Corea, Dave Holland gibi günümüzün önemli caz müzisyenlerinin kurduğu gruplara girme başarısını göstermişlerdir. Richards 1979 yılında VCU’ya katılmış, 1980’de ise ‘Caz Çalışmaları’ programını kurmuştur. Richards 3 yıl boyunca Max Roach, Ray Brown, Victor Lewis ve Martin Williams’la birlikte çalmıştır ve Anthony Wilson’la çalıştığı projeden Grammy adaylığı vardır. Martin Williams -eleştirmenlerin ‘dekan’ı- tarafından Gil Evans’dan beri gelmiş en orijinal besteci olarak adlandırılmaktadır.

ADAM LARRABEE


Adam Larrabee, Bruce Hornsby’nin albümü Spirit Trail’de çalmış ve son yıllarda neo-bluegrass grubu Joy Kills Sorrow’da banjo çalmaktan, oda-caz grubu Andromeda’da gitar, Richmond Classical Guitar Quartet’te klasik mandolin, Enigmatica’da mandoçello çalmaya, yıldızı yükselmekte olan caz dehası Grace Kelly ile kayıt yapmak ve çalmaktan, Orta Fransa müziğini Le Bon Vent ile keşfe çalışmasına kadar çeşitli projelerde faaliyet göstermiştir. Adam Larrabee 2006’da Norwegian Slip adlı bestesi ile dünya / fusion kategorisinde “Independent Music Award” ödülüne layık görüldü.  9 yıl Boston’daki New England Conservatory’de caz teorisi, beste ve aranjman dersleri vermiştir. Şu anda Richmond’daki Virginia Commonwealth University’de klasik ve caz gitar, University of Virginia’da da banjo ve mandolin dersleri vermektedir.

MIKE RICHMOND


Bugüne dek 12’si solo olmak üzere 250 kayıtta yer alan efsanevi basçı Mike Richmond, Miles Davis, Quincy Jones, Dizzy Gillespie, Bobby McFerrin, Ravi Shankar, Stan Getz, Charles Mingus Dynasty, Elvin Jones, Gil Evans, Horace Silver, Joe Henderson, Henry Mancini, Michel Legrand, Richie Havens ve Pat Metheny gibi dev isimlerle çalmıştır. Miles Davis, Quincy Jones ve Philadelphia Orchestra ile birlikte kazandığı 3 Grammy ödülü vardır. ‘Modern Walking Bass Technique’ isimli kitabı caz bas tekniğininde dünyaca tercih edilen bir kaynak haline gelmiştir. 91-94 yılları arasında Rutgers Üniversitesi‘nde görev yapan Richmond, halen New York Üniversitesi’nde kontrbas eğitmenliği yapmaktadır.

‘SKIP’ GAILES


Saksafon, piyano ve flütün usta doğaçlamacısı Skip Gailes Berklee School of Music mezunudur. Virginia’nın hemen hemen her bölgesel caz kulübünde orkestra liderliği yapmış, 1973’ten beri başkent Washington D.C, New York ve Boston’da çok sayıda konser vermiştir. Meslek hayatının önemli çalışmalarına eyalet çapında atölyeleri vermek için sürekli bağış fonu verilmiş olan VCU Jazz Masters Sextet’in kurucu üyeliği, Great American Music Topluluğu’nun kurucu üyeliği, Branford Marsalis, Jimmy Heath, Frank Foster, Milt Hinton, Benny Carter, Barry Harris, Christian McBride ve dünyaca ünlü birçok diğer caz ustasıyla konserleri dahildir. Virginia Commonwealth Üniversitesi’nin geniş kitleler tarafından beğenilen caz programın kurucularından olan Skip Gailes 1979′dan beri aynı üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

REX RICHARDSON?


Style Weekly dergisinin “Dünyanın en cezbedici ve çok yönlü trompetçilerinden biri” olarak adlandırdığı Yamaha Sanatçısı Rex Richardson, aynı zamanda uluslararası müzik çevrelerinde en çok turneye çıkan trompetçilerden biridir.  Sanat sevgisi ile birlikte performans ve eğitime duyduğu güçlü bağlılık Rex Richardson’ın Brass Herald tarafından “Yılın Adamı” seçilmesini sağlamıştır.
Tanınmış oda müziği grubu Rhythm & Brass ile cazın efsane ustalarından Joe Henderson’ın Quintet and Sextet, William Russo’nun Chicago Jazz Ensemble ve Brass Band World Dergisi tarafından dünyada “Brass Orkestralarının Rolls Royce’u” olarak tanımlanan Brass Band of Battle Creek gruplarının ilk ve sürekli üyelerinden olan Rex Richardson, orkestralarda, konser gruplarında, brass gruplarında ve caz topluluklarında solo çalmakta, uluslararası brass ve caz festivallerinde baş sanatçı olarak yer almaktadır.

Emre Kartarı
Cazkolik.com / 25 Kasım 2010, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Emre Kartarı

  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.