Erkan Oğur'un yeni albümü halk müziğinden caza ulaşmanın yol tarifini verirken yanına insana dair büyük bir soru ekliyor

Erkan Oğur'un yeni albümü halk müziğinden caza ulaşmanın yol tarifini verirken yanına insana dair büyük bir soru ekliyor

Bazen biri çıkar 'Erkan Oğur çok iyi müzisyen, bu ülkenin kendine has soundu olan az sayıda sanatçısından biri ama caz müzisyeni değil' der, bunu daha önce yapılmış işlere bakarak söyler, sonra, birgün Oğur'dan bir albüm haberi gelir, "Kimse Kalmadı" yazar kapakta, her iki yanı uçsuza giden bir yol kenarında sırtından gördüğümüz Oğur'un bir fotoğrafı vardır, elinde bağlaması veda mı ediyor, selam mı ediyor belli değildir. Sonra, "Ayrılık Hasreti" çalmaya başlar. Bağlamanın çözemediğimiz gizemi sarıp sarmalar ruh halimizi, bağlama bölümü geçer, Can Çankaya'nın piyanosu başlar.... Kimse uzakta aramasın, caz işte burdadır.

 

Erkan Oğur'un bir süredir çıkmasını beklediğimiz enstrümantal caz albümü “Kimse Kalmadı” Kalan Müzik firmasından çıktı. Oğur albümde kopuz, klasik gitar, gitar, perdesiz elektrik gitar çalarken Can Çankaya piyano ve keyboardda, Turgut Alp Bekoğlu davulda, Matt Hall ise kontrbasta yer alıyor.

 

Mix ve mastering MİAM ve Ertan Keser’in Mixhane stüdyolarında yapıldığı albüm 6 enstrümantal eserden oluşan 44 dakikalık bir kayıt ve 3 parçası Anadolu ozanları Davut Sulari ve Nesimi Çimen'e ait iken biri anonim Selanik türküsü, diğer 3 eser ise Oğur'un bestesidir. Alın işte size en hasından bir caz detayı, albümde çalınan eserlerin düzenlemeleri kayıt anında doğaçlama şeklinde grup tarafından o an gerçekleştirilmiş. Yani, bu albümü bir vakit konserde dinlersek aynı müzikler olmayacak, bize yeni yollar görünecek.

 

Kapak fotosundaki gizem sonradan anlaşılıyor. “Kimse Kalmadı” albüm adı hızla değişen dünya düzenine ve kendini yalnızlaştıran insana vurgu yapıyor. Kendini yalnızlaştıran insan vurgusu önemli. Altı çizilmeli. Halk müziğinden caza nasıl ulaşılır sorusunun en yalın, en sarih cevabını veriyor Erkan Oğur "Kimse Kalmadı" albümünde. Oğur ise müziğini “trippin, telvin”, müzik içinde ağırlıklı doğaçlamalarla gerçek hayatta olduğu gibi halden hale geçme diyerek tarif ediyor.

 

Bir başka tarif de bizden olsun. Caz gitarın yaşayan en etkili isimlerinden Pat Metheny'nin kontrbas efsanesi Charlie Haden ile beraber yayınladığı 1996 tarihli "Beyond the Missouri Sky" isimli olağanüstü bir albümü vardır. Oğur'un "Kimse Kalmadı" albümünün dinleyende bıraktığı etki ve icraların tartışılmazlığı bakımından Metheny'nin işte o albümü gibi enfes bir çalışma oluyor.

 

Cazkolik.com / 07 Eylül 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.