Art Blakey'in Moanin'in de içinde olduğu yeni ama içeriği farklı bir "Moanin" versiyonu çıktı.

Art Blakey'in Moanin'in de içinde olduğu yeni ama içeriği farklı bir "Moanin" versiyonu çıktı.

sahip olmasa dakuşkusuz 'Moanin' yorumu her halukarda dinleyicilerin ilgisini çekecektir.

Cazseverler en çok Rudy Van Gelder serisinden çıkan 1999 tarihli 'digital remastering' serisinden olana alışkın iken farklı bir firma ünlü albümün yeni bir versiyonunu yayınladı bugünlerde; LRC'den çıkan "Moanin" albümün orijinal tarihli LP'si ile ile aynı içeriğe sahip. RVG'nin albümü orijinal parçaların yanına 'alternate take' olan bonus parçalarla 8 parça olarak yayınlanmıştı, çok önemli bir not olarak şunu söyleyebiliriz ki bu albüm farklı, orijinali ile aynı parça listesine sahip değil, alırken bu önemli ayrıntıyı bilmenizi isteriz doğrusu.

Bu albümün ister orijinali olsun, ister yeni versiyonları, en önemli yanı hiç kuşkusuz ki caz tarihine büyük bir değer katan ünlü melodisiyle, albümde, konserlerde nerde olursa olsun ilk notaları duyulur duyulmaz seyirciye oturduğu yerden ayağa fırlatan "Moanin" parçasıdır. Bobby Timmons'ın Art Blakey için bestelediği caz tarihine kazınmış bu ünlü parça da zaten Art Blakey'nin ünlü albümüyle de yerini bulmuş oldu. Zaten bestecisi Timmons aynı parçayı 1961'de çıkardığı kendi albümünde de yorumladı daha farklı ve naif bir versiyon olarak, hatta biraz daha da eğlenceli bir yorum da denebilir bu yoruma elbette Timmons'ın kendi müzikal üslubuna uygun olarak.

Ayrıca bir ünlü "Moanin" daha vardır, Charles Mingus bestesi olan parça Mingus'un caz tarihine geçen ünlü "Blues & Roots" albümünde olan parça ile Timmons'ın ki aynı değil ama ikisinin de ismi "Moanin".

"Moanin" öyle bir parçadır ki hangi albüme girse o albüm satış listesinde iyi bir grafik yakalar bu yüzden konserlerin, albümlerin, genç caz müzisyenlerinin bir türlü vazgeçemediği bir parçadır.

cazkolik.com / 5 Nisan 2009, Pazar


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.