Olağanüstü bir kadın, olağanüstü bir ses; Youn Sun Nah

Olağanüstü bir kadın, olağanüstü bir ses; Youn Sun Nah

Le Figaro Youn Sun Nah için "çağdaş cazın en güzel seslerinden biri" yazmış, onaylıyor ve artırıyorum; "olağanüstü bir kadın, olağanüstü bir ses". Onu bir kez sahnede dinleyen eminiz bu fikrime katılır.

 

Youn Sun Nah yeni albümü "Waking World"ü yayınladı.

 

 

Onu sevenler olarak bugüne kadar sanatçının keşfetmediğimiz yanı besteciliği idi, bu albümde besteciliğini keşfe çıkıyoruz.

 

"Waking World" uyanan dünya anlamına geliyor. Haliyle ne demek istiyor diye dertleniyoruz. Böyle bir laf hele şu günlerde öyle yerlere çekilebilir ki, acaba Youn Sun Nah'ın kastettiği hangisi, ya da bilmediğimiz bir şey mi?

 

Madem bestelerini seslendiriyor o halde sözlerine bakmakta fayda var. Youn Sun Nah ikili ilişkiler üzerinden insana dair şeyler söylüyor. Bir aşktan söz eder gibi elbette ama ardında 'nefretin iyi melodiler ürettiğine inanıyorsun' diyor. Ona söylüyor. Bize söylüyor. Hepimize söylüyor.

 

'Gerçek ortaya çıksa bile fikrini değiştirmiyorsun'

 

Çarpıcı değil mi?

 

'Dünyayı görme şeklin yanlış'

 

Kim hayır diyebilir ki?

 

'Yalan söyleyenlerle dünyanın şansı yok'

 

Kim itiraz edebilir ki?

 

Şarkı sözlerinde benzetmeler fazladır, anlaşılmaz metaforlar dinleyicinin üstüne yağar, Youn Sun Nah o kadar acımasız olmamış, daha doğrudan söylüyor.

 

Youn Sun Nah 25 yıldan fazladır müzik dünyasının en sevilen seslerinden biri. Mütevazı. Seçkin. Büyüleyici. Benzersiz.

 

Olağanüstü yorumculuk kariyerinin üzerine beste yapmaya ve söz yazmaya da başladı. Belli ki hayatının en olgun dönemini yaşıyor. Bu albümün zevkli bir meydan okuma olduğuna inanıyor.

 

Dünyanın bu halinde kime inanacağımızı şaşırmışken Youn Sun nah'ı sesi ve sözleri şahsen bana daha inandırıcı ve samimi geliyor.

 

Elbette albümün sesi ve sözleri en önemli özelliği olsa da müziği ihmal etmemiş Youn Sun Nah. Caz klasikleri söylese de hiç bir zaman tam anlamıyla bir caz şarkıcısı olmadı. Sesini kullanmadaki maharetini sözlere odaklanarak esirgememiş bizden. Müziği de açık ve sarih kullanmış. Az ama temiz ve yoğun. Türler arası, türler üstü müzikal cümleler kurmuş. Müziği sadeleştirmiş, sözlere odaklanmış

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 06 Mart 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.