Emin Fındıkoğlu: Festivalin üç heyecanlı genci

Emin Fındıkoğlu: Festivalin üç heyecanlı genci

30. Akbank Caz Festivali kapsamında 2020 yılında başladığımız 'festival özel yazıları' serimizi bu yıl da sürdürüyoruz. 2020 ve 2021 yıllarında, uzun yıllardır caz üzerine yazılarıyla sevgili Hülya Tunçağ, Sevin Okyay, Murat Beşer, Orhan Kahyaoğlu, Francesco Martinelli gibi usta kalemler Akbank Caz Festivalleri üzerine, Alper Maral (Festivaller ve Caz Okulları) ile Şevket Akıncı (Akbank Caz Festivali'nin 'Öteki Caz Tarihi') üzerine makaleleri Cazkolik okuru için kaleme almıştı. Bu sene, festival özel yazılarının kapsamını caz orkestrası şeflerine yönlendirdik ve caz dünyasının önde gelen müzisyen, besteci ve orkestra şefleri Emin Fındıkoğlu (+12), Aycan Teztel (İstanbul Superband), Nail Yavuzoğlu (CRR Caz Orkestrası) ve Kamil Özler'den (TRT Caz Orkestrası eski şefi) Cazkolik için yazmalarını rica ettik. Kendilerine teşekkür ederiz. İki yıl önce başladığımız bu seriyi gelecek yıllarda sürdürmeyi istiyoruz. Türk caz sahnesinde geçmişte ya da günümüzde caz orkestralarına şeflik yapmış birçok değerli müzisyenimiz var, onları da, kendileri yazmayı arzu ettikleri taktirde bu seride ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Akbank Caz Festivali özelinde oluşan bu özel içerikler festival kapsamında olmakla birlikte Türk cazının orijinal kaynakları olarak Cazkolik üzerinde cazseverlerin ilgisine açık olmaya devam edecektir. 32. Akbank Caz Festivali 2022 özel yazıları Emin Fındıkoğlu' ile başlıyor. Emin Fındıkoğlu kurduğu +12 orkestrasıyla konserler vermekle birlikte Akbank Caz Festivalleri tarihinin en eski tanıklarından biri. Festival daha henüz fikir aşamasında iken başlayan anıları 32 yıllık festivalin başlangıç yıllarına şık tutuyor.

 

Feridun Ertaşkan, Cazkolik.com

 


 

 

Festivalin üç heyecanlı genci

 

 

 

Akbank Caz Festivali ile ilgili en eski anım belki de şöyle: 1989 Bilsak Caz Festivali'nde tanıdığım üç heyecanlı genç (Uluğ kardeşler ve Cem Yegül) bu konuyla yakından ilgilendiklerini, caz festivali düzenlemek istediklerini, nasıl başlamaları gerektiğini sorduklarında kendilerine Amerikalı caz gruplarına Avrupa ülkelerinde turneler düzenleyen Saudades Tourneen adlı kuruluşun başındaki Thomas Stöwsand ile iletişime geçmelerini önerdim.

 

Artık aramızda olmayan Stöwsand daha önceleri ECM plâklarının iki numaralı adamıydı. Tabii daha çok ECM'in sanatçılarıyla çalışıyordu. Akbank'ın cazsever genel müdürü sayın Hamit Belli'nin desteğini arkalarına alan bu üç genç kendi çizgilerindeki isimlere Stöwsand'ın önerdiklerini de katarak ertesi yıl Pozitif adını verdikleri organizasyonu kurarak Akbank Caz Festivali'ni başlatıp tarih yazdılar.

 

Benim de bazı konserleri sunmamı uygun görmüş olmalılar ki zaman zaman dinleyici önüne çıkarttılar. Bunlardan hatırladıklarım Steve Turre / Sanctified Shells ve WSQ (Dünya Saksofon Dörtlüsü) zaten meraklısı olduğum topluluklardı. Bu arada, Pozitif benim Detant adlı topluluğumu, depremi izleyen yıl, gecikmeli olarak yapılan festivalde eski Babylon sahnesinde, EF+12 adlı Big Band'imi 27'nci Akbank Caz Festivali'ndeki Mehmet Uluğ'u anma gecesinde yeni Babylon sahnesinde kalabalıkların önüne çıkarttı. Daha sonra Festival'in 30'ncu yılı etkinlikleri kapsamında, tam pandemi öncesi, gene +12 ile Fransız Kız Lisesi Sainte Pulcherie sahnesinde unutamayacağım bir konser vermemize ön ayak olan Akbank'a büyük teşekkürler borçlu olduğumu belirterek etkinliklerin hep devam etmesini diliyorum.

 

Emin Fındıkoğlu

 

Cazkolik.com / 25 Eylül 2022, Pazar

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Emin Fındıkoğlu

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.