Damien Chazelle'den yine cazla dolu yeni bir film

Damien Chazelle'den yine cazla dolu yeni bir film

Genç yaşta olmasına rağmen çektiği filmlerle dikkat çeken yönetmen Damien Chazelle filmlerinde caz müziğine ve caz konularına sık yer vermesiyle tanınıyor.

 

Grand Piano, Whiplash, La La Land, First Man ve son olarak Aralık ayında vizyon girecek Babylon ile adından yine söz ettirecek yönetmen yeni filminin soundtrackinde de caza bol bol yer veriyor.

 

Nasıl vermesin ki? Zira film Amerika'nın ünlü Jazz Age denilen dönemi 1920'lerde geçiyor.

 

 

Başrollerinde Brad Pitt, Margot Robbie ve Diego Calva'nın yer aldığı film 1920'lerin Los Angeles'ında geçen bir aşırılık, hırs, dizginlenemeyen çöküş, uyuşturucu, alkol ve ahlaksızla dolu. 1920'lerin Jazz Age diyerek nostaljileştirilen dönemi esasen bu kelimelerle tarif edilen bir dönemdi ve elbette bu önemin müzik olarak baş aktörü cazdı. Caz müziğini sevdiği bilinen yönetmen Chazell'in yeni filmi Babylon'da 1920'lere yer verirken cazı da filme dahil etmeyi ihmal etmemiş.

 

 

İlk gösterimi Toronto Film Festivali'nde yapılan Babylon izleyiciler tarafından büyük ilgi görmüş. Chazelle'in yeni filminde Hollywood'un sessiz filmlerden sesli film dönemine geçiş yılları anlatılıyor.

 

Chazelle, filmde anlatılanların ve karakterlerin kurgu olduğunu söylerken dönemin tanınmış yıldızlarından ilham aldığını belirtti.

 

 

Tanınmış oyunculara sahip Babylon filmi için Chazelle şimdiye kadar filmlerimde yer alan en ünlü oyuncu kadrosuyla çalıştığını belirtiyor. Kendini sinemanın saf bir müridi olarak tarif eden Chazelle filmin üç saatten fazla süreceğini söylüyor.

 

"La La Land" filminde birlikte çalıştığı görüntü yönetmeni Linus Sandgren ile çalışan Chazelle filmin müziklerini yine "La La Land"de beraber çalıştığı Justin Hurwitz ile oluşturmuş. Chazelle filmine kattığı kesintisiz bir parti ortamını yine kesintisiz cazla oluşturmuş. Hollywood'un sıfırdan kurulan bir endüstri olduğu yılları ele alan filmde yer alan her kavramı aşırı olarak tarif etmek mümkün. Şimdilik sadece fragmanıyla yetineceğimiz filmin Aralık ayında gösterime gireceği duyuruldu.

 

Cazkolik.com / 17 Eylül 2022, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.