Türk Hava Kuvvetleri Cazın Kartalları Orkestra konserinde Yıldız İbrahimova ve Aydın Kahya`yı izleyen arkadaşımız Sevginar Vatan izlenimlerini kaleme aldı.

Türk Hava Kuvvetleri Cazın Kartalları Orkestra konserinde Yıldız İbrahimova ve Aydın Kahya`yı izleyen arkadaşımız Sevginar Vatan izlenimlerini kaleme aldı.

Hacettepe’de Caz ve Kartalları

Türkiye’nin tek caz bölümü; Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Anasanat Dalı 31 Mart 2015 akşamı Türk Hava Kuvvetleri Cazın Kartalları Orkestrası işbirliği ile Hacettepe Üniversitesi Kültür Kongre Merkezi’nde bir konser verdi. Konseri taçlandıran Yıldız İbrahimova o inanılmaz sesi ile Ella Fitzgerald’dan duyduğumuz yorumdan oldukça farklı ancak bir o kadar güzel bir şekilde “Black Coffee”yi seslendirdi. Ayrıca, “Yüksek yüksek tepelere” şarkısında caz ile çok tanıdık bir şarkıyı bütünleştirdiğinde ise zihnimden sadece Gestalt psikolojinin ana vurgusu olan “bütün, onu oluşturan parçaların birleşiminden çok daha farklıdır” cümlesi yankılanıyordu. Konserin bir diğer solisti ise Hacettepe Üniversitesi Caz Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi Aydın Kahya ise “God Bless The Child” şarkısında Billie Holiday ve Arthur Herzog’un 1941 yıllarındaki sözlerine bir kez daha hayat vermiş oldu. Benim için caz denince Sinatra olmazsa olmazlar içerisinde yer aldığından Kahya’nın, Cole Porter’ın “I’ve got you under my skin” sözlerine konserde yer vermiş olmasına ayrıca mutlu oldum.

“I`d tried so not to give in
I said to myself this affair never will go so well
But why should I try to resist when baby I know so well
I`ve got you under my skin”

Gelelim ezgilere hayat veren Kartallara; Türk Hava Kuvvetleri Cazın Kartalları Orkestrası’nı ilk kez dinledim ve çok başarılı buldum. Her bir şarkıdaki her bir tını kulağıma ulaştığında gözlerime inanmakta zorladığımı söyleyebilirim. Çünkü onları dinlerken insan kendisini cazın ana vatanında olduğunu zannediyor... Konsere birlikte gittiğimiz arkadaşım Yeşer Aslanoğlu’na “bu grup çok iyiymiş ayrıca isimleri de ne güzelmiş” dediğimde onun cevabı da oldukça etkiledi beni “Savaşta Şahin Olan Barışta Kartaldır”.

* * *

Konserden ayrılırken temennim bir dahaki sefere Cazın kartallarını Kültür Kongre Merkezi’nin ilk girişindeki açık salonda swing yaparak dinleyebilmekti. Orada hemen hayal bile etmiştik asma katta orkestra yer almışken aşağıdaki açık alanda yüzlerce Hacettepe’li notalara dansları ile eşlik ediyor...

Sevginar Vatan

Cazkolik.com / 03 Nisan 2015, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.