Geleneksel Türk müzikleri alanında ilkokul seviyesinde temel eğitim veren bir okul açıldı

Geleneksel Türk müzikleri alanında ilkokul seviyesinde temel eğitim veren bir okul açıldı

Üsküdar'da iki yıldır eğitim veren Palet Türk Müziği İlkokulu Türk müziğine yönelik temel öğrenim vermek üzere hizmete başladı. Aslında, okul yeni sayılmaz, 2019'dan itibaren eğitim veriyor.

 

Türk müziği temelli bir eğitim modeli uygulayan kurumun eğitim kadrosunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT sanatçıları ve alanında uzman akademisyenler yer alıyor.

 

Ud, kanun, keman, ney, tambur, klasik kemençe, kabak kemane, mey, kaval, balaban, ritim sazlar (kudüm/bendir/ daire), bağlama gibi enstrümanların yer aldığı meslek sazı dersleri, solfej-nazariyat, usul (ritim) uygulama dersleri, ses eğitimi-repertuvar, oyunlu müzik tarihi, müzik edebiyatı gibi detayları içeren toplu icra dersleri, geleneksel sanat dersleri çocuklar için özel materyal ve tekniklerle yeniden yorumlanıyor.

 

Unutulmuş birçok geleneksel kaynak öğrenciler için tekrar çalışılırken, henüz basılmamış ders notaları yeniden revize edilerek öğrencilere sunuluyor.

 

Bu eğitim için özel olarak geleneksel mimariden esinlenilerek sınıfları kubbeli inşa edilen ve avlusu olan okulda, Türk müziği tarihinden enstrüman bilgisine, ses kayıt tarihinden bestecilere, bestelere, formlara ve usullere kadar Türk müziğinin hemen her alanına temas eder mahiyetteki ülkenin ilk tematik Türk Müziği Müzesi de yer alıyor.

 

Sanat eğitiminin aktivitelerle buluştuğu okulda, müze alanındaki "Çarkıplak" isimli oyun aletinde, seçilmiş sözlü ve enstrümantal Türk müziği eserleri ve bestecilerinin yer aldığı çarklar eşleştirilerek beste çalınabiliyor.

 

Ayrıca, okulda ses kayıt stüdyosu, 140 kişilik konser salonu, enstrüman yapım atölyesi, robotik atölyesi, ahşap atölyesi, dijital ses ve müzik ihtisasına yönelik kitap arşivi, toplantı ve bireysel çalışma odaları ile kapalı spor salonu da bulunuyor.

 

Müzik enstrümanlarının da sergilendiği kurumda, karekod sistemiyle enstrümanlara dair detaylı bilgilere erişilebiliyor.

 

 

 

Türkiye'de alanında bir ilk

 

 

Palet Türk Müziği İlkokulu Kurucu Temsilcisi Yüce Gümüş, yaptığı açıklamada, uzun hazırlık sürecinin ardından 3 yıldır aktif eğitim hayatını sürdüren bir kurum olduklarını söyledi.

 

Okulu, "Türkiye'nin ilk Türk müziği ilkokulu" olarak lanse eden Gümüş, "Türkiye'de bir ilk ve dünyada da çok az örnekleri var. Müzik ve sanat eğitimine küçük yaşta başlanıldığında çok farklı bir seyirde insanların yetiştiğini gözlemledik, ülkemizde böyle bir örnek yoktu. Bu açığı kapatma konusunda böyle bir okulu açmak için çalışmalara başladık." dedi.

 

 

Öğrenciler yetenek sınavıyla tespit ediliyor

 

 

Öğrencilerin okula yetenek sınavıyla kabul edildiklerini söyleyen Gümüş, yaşları çok küçük olduğu için objektif bir değerlendirme yapmak adına klasik yetenek ve işitme sınavlarında bazı farklılıklara sahip olduklarını anlattı.

 

Gümüş, örgün eğitimin de verildiği bir ilkokul olduklarına değinerek, öğlene kadarki blokta örgün eğitim derslerinin görüldüğünü, öğleden sonra ise müzik ihtisas dersleri ve İngilizce, geleneksel-görsel sanatlar gibi branş derslerinde çocukların eğitim almaya devam ettiklerini kaydetti.

 

 

 

Yetenek sınavı öncesi öğrencilerin 1 hafta kursa tabi tutuluyor

 

 

Ayrıca PDR uzmanı, veli iletişim uzmanı ve yetkilendirilen ekibin velilerle mülakat yaptığını aktaran Gümüş, "Öğrencilerimiz hazır olduğu kadar velilerimizn de böyle bir eğitime ne kadar hazır olduklarını bu sayede anlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

 

Türk müziğini bir bütün olarak ele aldıklarını belirten Gümüş, "Halk müziği, klasik Türk müziği, Türk sanat müziği gibi ifadeler yerine burada Türk müziğinin bütün detaylarına vakıf bir eğitim sergileniyor" diye konuştu.

 

Cazkolik.com / 05 Kasım 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X