Genç gitarist Erkan Zeki Ar'ın ikinci albümü Tecelli çıktı

Genç gitarist Erkan Zeki Ar'ın ikinci albümü Tecelli çıktı

Başarılı genç caz gitaristi Erkan Zeki Ar iki sene önce yayınladığı çıkış albümü "Kontrast"ın ardından çok zaman geçmeden yeni bestelerden oluşan ikinci albümü "Tecelli"yi geçtiğimiz günlerde yayınladı.

 

Sadece caz alanında değil, alternatif popta da çalışmalar yapan Erkan Zeki Ar ikinci çalışmasında ilkine göre daha geniş bir müzikal dünya tasvir etmeyi amaçlamış.

 

Bütün dijital platformlarda yeralan albümde genç sanatçıya trompette Efe Gazi, tuşlu çalgılarda Baturay Yarkın ve Gökhan Sürer, davullarda Mert Can Bilgin ve Burak Cihangirli, basta Eren Turgut ile Enver Muhamedi, kemanda Yarkın Tuncer, viyolada Aslı Beste Benian, çelloda Hazal Akkerman, kontrbasta Aydın Balpınar eşlik ederken albüm kayıtlarında Burak Serter ile sanatçının kendisinin payı var. Parçaların miksingi ise Adham Farid ile Zeki Ar tarafından yapılmış. Mastering Güven Eroysal'a ait iken kapak tasarımını Esra Becan gerçekleştirmiş.

 

Müziğe lise yıllarında gitar çalarak başlayan genç sanatçı bu süreçte farklı festivallerde sahne aldı. Cazla üniversite yıllarında tanışan Zeki Ar Marmara Üniversitesinde aldığı sosyoloji eğitiminin yanısıra müzik çalışmalarını da paralelinde sürdürdü. Nezih Yeşilnil ve Dave Allen gibi ustalarla çalışma fırsatı bulan sanatçı üniversite eğitiminin ardından müziğe profesyonel olarak başladı. Üç yıldır caz ve müzik sahnesinde sık izlediğimiz Zeki Ar bu sürecin sonunda ilk albümü "Kontrast"ı 2018 yılının Ocak ayında yayınladı.

 

İlk albümün ardından Yıldız Teknik Üniversitesinde Müzik ve Sahne Sanatları Yüksek Lisans programına başlayan Ar'ı aynı dönemde çok sayıda projede 'sideman' olarak sahnelerde izleme fırsatımız oldu. Yeni albümü "Tecelli"nin çalışmalarına bir yıl önce başlayan sanatçı tam da salgın krizinin başladığı günlerde yeni çalışmasını yayınladı.

 

Tamamı Erkan Zeki Ar'a ait onbir bestenin yer aldığı "Tecelli" albümü toplam 42 dakikalık uzunluğa sahip. Albümde anonim halk müziği "Iğdır'ın Al Alması" iki dakikalık introsuyla toplam yaklaşık 7:30 dakikalık uzunluğuyla dikkat çekiyor. Albümü aşağıdaki Spotify bağlantısından dinleyebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 07 Mayıs 2020, Perşembe

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X