Heath Brothers; 60 yıldır cazın yüzakı kardeşleri...

Heath Brothers; 60 yıldır cazın yüzakı kardeşleri...

Cazkolik'te arada bahsi geçiyor, caz tarihini oldukça büyük ve etkili katkıları olmuş aile boyu müzisyenler, sempatik tabiriyle 'aile klanları' vardır. Böylesi ailelerin başta gelen isimleri Jones'lar (Thad-Elvin-Hank), Marsalis'ler (Ellis (baba)-(çocuklar) Wynton-Branford-Delfeayo) ve Heath Brothers (Jimmy-Albert-Percy) başkaları da var tabii... Bugün ise bizim için önemli olan Heath Brothers...

Cazseverlerin malumudur, kardeşlerin basçı olanı Percy Heath hayattan en erken ayrılanı. 1940'lı yıllardan bu yana cazın içinde ve her biri büyük birer müzisyen olan Heath Kardeşler farklı farklı ve kimi zaman da bir arada yürüttükleri çalışmalarını (ki Modern Jazz Quartet'te bunlardan biri) 1975'te Heath Brothers ismiyle bir araya gelerek yeni bir grup gibi kendi albümlerini yayınlamaya başladılar.

Bu anlamda 3 kardeşin yanlarına piyanist Stanley Cowell'ı alarak kurdukları ilk ekip quartet olarak kuruldu. Daha sonra böyle kalmadılar tabii, gitarist Tony Purrone ve perküsyonda da Jimmy'nin oğlu olan Mtume'yi de yanlarına alarak genişlediler ve bu ekip olarak yayınladıkları ilk albüm 1975'te çıkan "Strata East" oldu. Bu albümü Columbia firması için kaydetmişlerdi. Kardeşlerin Tootie Heath (yani Albert) olanı aradan çok da fazla zaman geçmeden gruptan ayrıldı yerine Akira Tana geçti.

Kısaca ancak bu kadar özeteyebileceğimiz kardeşlerin yolculuğu bu dünyadan ayrılan 'brother' olmasa da hard bopun en güzel örneklerini veren caz dünyasının mükemmel müzisyenleri kardeş 2 Heaths halen yollarına devam ediyor. İşte bu yazıyı yazmamızın sebebi de zaten bu; tenor ve soprano saksafonun büyük ismi Jimmy Heath ile davulun büyük ismi Albert 'Tootie' Heat JLP Productions için yeni albümleri, ismi manidar "Endurance"ı yayınladılar. Henüz çok yeni çıkan albüm bildiğimiz CD olarak mutlaka ülkemize gelecektir ama isteyen için amazon.com ve itunes gibi yerlerden bedeli karşılığında hemen temin etmek ve keyifle dinlemeye başlamak mümkün.

"Endurance" albümünde Heathslere piyanist sonraki neslin güçlü isimleri Jeb Patton ve basçı David Wong'da eşlik etmişler.

Bizce albümün en güzel yanı ne biliyor musunuz? Hiç lafı eveleyip gevelemeden söyleyelim; Eğer 'straight' cazdan, bopun bu en temel yanından hoşlanıyorsanız ve size lüzumsuz teatral gösteriler sunmayan, gözünüzde havai fişek patlatmayan ama katıksız, saf, pûr ve mükemmel bir caz müziği arıyorsanız hiç başka yerlerde dolanmayın, aradığınız albüm işte bu albümdür; "Endurance". Malumunuz "Endurance" dayanıklılık, devamlılık, süreklilik gibi anlamlara gelen bir kelime, Heats Brothers'ın da cazın içinde yaklaşık 60 yıldır var olduklarını düşünürseniz herhalde bu kelime en çok onlara yakışan bir kavrama dönüşmektedir kuşkusuz.

Albümün açılış parçası yaklaşık 8 dakikalık mükemmel bir caz şöleni; "Changes". Tümü öyle ama "Changes" albümün tamamına keyiften dört elle sarılmanızı sağlıyor. Standartları büyük ustalardan dinlemek gerçek bir şölen... Caz tarihinin en tanınmış standartlarından "Autumn in New York"daki tenor Jimmy Heath'in Coleman Hawkins'ten ödünç aldığı muhteşem 'deep' bir soundla örülü. Albümde dikkat çeken bir diğer isimde piyanist Patton. Harika bir iş çıkarmış, az tanınan piyanist gerçekten çok iyi!!!

Bu albümü internet üzerinden satın almak isterseniz eğer işte size sağladığımız kolaylık, alttaki kutucuğa tıklamanız yeterli!
Jimmy Heath; Tenor ve Soprano Saksafon
Jeb Patton; Piyano
David Wong; Bas
Albert 'Tootie' Heath; Davul

Albümdeki parçalar;

01 Changes
02 Wall to Wall
03 You or Me
04 Ballad From Leadership Suite
05 Dusk in the City
06 Two Tees
07 Autumn in New York
08 From A Lonely Bass
09 The Rio Dawn

Bu albümün tüm parçalarının 30 saniyelik kliplerini tıklayarak dinleyebilirsiniz.
Cazkolik.com / 5 Eylül 2009, Cumartesi


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X