Güney Afrikalı bir Zulu şifacısı ana akım caza etki edebilir mi?

Güney Afrikalı bir Zulu şifacısı ana akım caza etki edebilir mi?

 

Nduduzo Makhathini; "Unomkhubulwane"

 

 

Caz tarihine tanık olmuş köklü Blue Note firması küresel yaygınlaşma kararı sonrası Blue Note Africa şubesini açınca anons ettiği isimler arasında Güney Afrikalı piyanist ve besteci Nduduzo Makhathini de vardı. Firmanın tanıtım gücü sayesinde adını kısa zamanda uluslararası alanda duyuran Makhathini üçüncü albümünü 7 Haziranda çıkardı.

 

Makhathini'ye piyanist ve besteci demek yeterli değil, tıpkı Güney Afrikalı olduğunu söylemek gibi, o aslında Zulu kabilesinden biri, ayrıca, kendi insanları arasında şifacı olarak anılıyor ki şifacılığı Zulu halkı arasında üstün bir paye diye biliriz. Bu bilgiler Makhathini'nin müziğinin ardındaki önemli detaylar. Albüm kapağında sembolik/alegorik bir görsel var. Makhathini'nin başındaki serpuş köklü bir ağaca dönüşmüş, fonda kozmik 'sphere' var ve gözlerinden ışık huzmesi çıkıyor. Mistik bir görsel ama sanırım düşünsel arka planı anlatan bir tasvir.

 

Bu tarz albümler kişisel ifadeler, intim anlatımlara, sanatçıların dar alanda paslaşmalarına sahip değildir genellikle, Makhathini de 'müzik, özgürlük ve denge' üçgeninde müziğini yapan bir sanatçı, albümünü insanlığa teklif ve davet olarak niteliyor.

 

 

Dahası var;

 

 

Makhathini yeni albümünü üç bölümlü süit olarak kurgulamış. Süitin temel amacı Afrika'nın trajik, baskıcı, ayrımcılık ve zulümle dolu tarihini irdelemesi. Güney Afrika'dan çıkan caz müzisyenleri, 1960'lardan bu yana ister Abdullah Ibrahim, Jazz Epistles gibi eski nesil sanatçı veya gruplar olsun, ister Makhathini gibi genç nesiller müziklerini Afrika'nın sosyal-siyasal-insanî sorunlarından ayırmamaya özen gösteriyor. Makhathini de öyle.

 

Süit, 'Libations', 'Water Spirits' ve 'Inner Attainment' isimli bölümlerden oluşuyor. Makhathini'nin yerel müzikal dokulara göndermeler yapmakla birlikte anlatısını altmışlardan bu yana vazgeçilmez bir damara dönüşen aşkın/spiritüel müziklerden ayırmak kolay değil. Sanatçının albümünü Zulu Tanrıçası uNomkhubulwane'ye saygı duruşu olarak nitelemesi bu halkanın devamı olarak kabul edilebilir ama yine de, albümü dinledikçe, Makhathini'nin klasik caz piyano stiline yatkınlığı dikkat çekiyor. Tatlı ve takip edilebilir bir trio kalpten bir çalımla geliyor. Bir caz barında dinleyeni yadırgatmayacağını söyleyebiliriz. Makhathini'yi 'ethnic' olmaktan çıkarıp ana akıma yaklaştıran bu durumu Blue Note Production etkisi olarak yorumlamak mümkün.

 

Sanatçı: Nduduzo Makhathini
Albüm: "Unomkhubulwane"
Müzisyenler:
Nduduzo Makhathini: Piano, vocals
Zwelakhe-Duma Bell le Pere: Bass
Francisco Mela: Drums
Firma: Blue Note Africa
Çıkış Tarihi: 7 Haziran 2024

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 08 Haziran 2024, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.