"Gerçek Yaşam, Kara Film"de Vuckovich hayatını ve kalbini sunuyor

"Gerçek Yaşam, Kara Film"de Vuckovich hayatını ve kalbini sunuyor

İyi bir müzik albümü, iyi bir caz albümü nedir? Bunun cevabını vermek zor, zor çünkü bu her anı bir diğerine göre değişen bir cevap olur. Bugün verdiğiniz cevapla bir kaç ay sonra vereceğiniz arasında fark olacaktır. Peki, size ne zaman dinlerseniz dinleyin seveceğiniz bir albüm önersek, ne dersiniz? Hayatınızın herhangi bir anında, bir gününde, nerede, nasıl isterseniz isteyin! İşte böylesi bir albümü tanıtmak istiyoruz, bu köşe aslında yeni çıkan albümleri tanıtmakla görevli, oysa bu anlatacağımız albüm çok eski olmasa da 2008 Haziran'ın da yayınlanmış bir albüm, bir kaç ay eski ama biz çok yeni bir siteyiz ve tanıtmadan geçmiş olmayı istemedik doğrusunu istersiniz.

Bu albüm 1951 yılından bu yana San Francisco'da yaşamasına rağmen aslen Yugoslavya (en azından o zamanlar Yugoslavya idi) doğumlu olan piyanist Larry Vuckovich'in "High Wall: Real Life, Film Noir" isimli albümü. Albümünde Balkanlara dayanan kökenlerine olan saygısını sunan Larry Vuckovich’in 2006’da yayınladığı neşeli albümü "Street Scene"i dinledikten sanırım bu albüm size daha sıcak ve kavrayıcı gelecektir.

Aradan geçen 50 yıldan bu yana Vuckovich kendi piyanosu üzerine tekil bir müzikal kimlik geliştirmeyi başarmış biridir ve bu kimliğe hayata karşı kendi bakış açısını özetleyen detaylar ekleyerek, latin ritimleri ile Balkan ezgilerini de harmanlayarak bebop’un içinde eritir. İşte tüm bu elementler gelip bu elimizdeki High Wall isimli albümde buluşmuştur. Vuckovich bütün bunları yaparken de basçılar Larry Grenadier ve Paul Keller, davulcular Eddie Marshall ve Chuck McPherson ile Hector Lugo ile Vince Delgado'nun ekstra yetenekli perküsyonlarıda eşlik ederler.

Albümün ismi High Wall iken alt adı ise Gerçek Hayat, Kara Film. Parçalar çoğunlukla bebop'a odaklanan müzikal bir altyapıda. Şarkıları, parçadan parçaya trio / quartet arasında gidip geliyor. Tam 12 şarkının yedisinde perküsyonlarda benzersiz Hector Lugo var. Albümle aynı adı taşıyan High Wall besteci,  film kompozitörü Bronislaw Kaper'in High Wall isimli kara film tarzı filminden alınma ki aynı Kaper 1947 tarihli ünlü caz standardı "Green Dolphin Street"i de yazan kişi.

Basçı Grenadier ve davulcu Marshall’ın albümdeki rolleri büyük ve katkıları âşikar. “Afro 6/8 Minor Blues” kendini kolay ele veren bir parça zaten, bu parçada Mango Santamaria’nın “Afro Blue”sunu Coltrane’in yorumundan etkilenerek yazdım diyor Vuckovich. “What is this?” parçasının üzerinde bop motiflerinin ilginç gölgeleri dolaşıyor ya da dönün oradan “View from Telegraph Hill”e gündüz vakti geçmişin güzelliklerini kutsayan seçkin bir rüya görmüş gibi olursunuz. “Concierto de Aranjuez” düzenlemesi de caz fanlarına Miles Davis ya da Gil Evans’ı hatırlatır. Klasikle bop ve flamenkonun içiçe geçmiş olan duygusunu yaşatır. “Lester’s Minor Blues”da Lester Young’a saygısına şahit olursunuz.

Fakat albümün en dokunaklı ânı "A Handful of Stars"da ki muhteşem solosu ile Larry Grenadier’e ait.. Dürüst ve açık yürekli, temiz bir duygusu olan ama kelimelerle tarif etmesi imkansız bir hayat tecrübesi gibi... Sadece on yıllar boyunca bu duyguları yaşamış olan müzisyenlerin anlayabileceği bir şey belki, tüm bunlar zaten albümü temiz ve açık kıan. Larry Vuckovich’in müziğine bakarsanız onun hala genç bir delikanlı gibi swing yaptığını görebilirsiniz.

(Bu tanıtım yazısı eleştirmenler Forrest Dylan Bryant ile Scott Yanow'un albüm ile ilgili yazılarındaki bilgilerden faydalanılarak yeniden yazılmıştır.)

Sizlere hararetle tavsiye ettiğimiz Larry Vuckovich'in "High Wall: Real Life, Film Noir" isimli albümünden OW! isimli parçayı Cazkolik Online playlistimizde 4. sırada, tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Cazkolik.com / 06 Şubat 2009, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.