Günümüzün cazına son otuz yıldır damgasını vuran isimlerden Ernie Watts, İstanbul Jazz Center’da sahne alacak...

Günümüzün cazına son otuz yıldır damgasını vuran isimlerden Ernie Watts, İstanbul Jazz Center’da sahne alacak...

Günümüz dünya caz sahnesinin en yetenekli ve en üretken isimlerinden olan Ernie Watts yetmişe yaklaşan yaşı, otuz yıldan fazladır cazdaki üstün müzisyenliği, Cannonball Adderley’den Frank Zappa’ya, Rolling Stones’a uzanan yelpazedeki müzisyenlerle kaydettiği 500’ün üzerinde albümü ile gerçek bir isim ve markadır. Bu büyük ustadan niye bahsediyoruz, çünkü İstanbul’da bayramı bayram yapan bir başka etken de kendisi olacak çünkü İstanbul Jazz Center’da 27 ve 28 Kasım tarihlerinde Ernie Watts sahne alacak.

Ernie Watts çok sık farklı müzisyenlerin albümlerinde çalan bir müzisyen, en son Kurt Elling’in büyük ses getiren albümü ”Kurt Elling Sings The Music of Coltrane And Hartman” canlı kaydında çaldı ve bir kaç parçasındaki solo halen konuşuluyor. Zengin ve güçlü yorumları, hatasız, keskin sololarıyla, uzun cümlelerdeki mükemmelliğiyle geceye katılan şanslı dinleyicileri oldukça mutlu edeceği kesin. Özellikle 2007 yılında yayınlanan son albümü -ki geçen gün sitemizde günün parçası ve albümü olarak bir parçasını dinlettik, o parçada dahi nasıl güçlü bir soundla karşılaşacağınızı anlamışsınızdır mutlaka- “To The Point” Watts’ın kendi müziğini iyi yansıtan bir örnek. Bilmiyoruz elbette gecede neler çalacak ama ne çalarsa çalsın bir Ernie Watts soundu her şeye değer...

İki Grammy ödüllü usta müzisyen, sahnelerin en değişken ve üretken saksofoncularından biri olarak tanınıyor aynı zamanda. Pat Metheny, Charlie Haden, Theolonious Monk, Blues Brothers Band ve daha birçok ünlü sanatçıyla sahneye çıktı. Caz eğitimi almamasına rağmen, annesinin yılbaşında hediye ettiği pikap ve plak kulübü üyeliği, caz sevgisinin ilk kıvılcımını oluşturdu. Gene Quill, Buddy Rich’s Big Band’ı bırakınca Berkley’de hocalık yapan tromboncu Phil Wilson’ın önerisiyle Ernie Watts onun yerine geçti. 1966-68 yılları arasında Rich ile birlikte çalışarak dünyayı gezdi. Ardından Los Angeles’a taşınan müzisyen, Gerald Wilson ve Oliver Nelson ile çalışmaya başladı. 1969 yılında katıldığı ve Çad, Nijerya, Mali, Senegal, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ni kapsayan Afrika turnesinde yerel müzisyenlerle çalışmalar yaptı. Watts her yıl kendi kuartetiyle Avrupa’yı turluyor, Asya’da misafir sanatçı olarak sahne alıyor, Güney Amerika ve Avrupa’daki yaz festivallerine katılıyor. Yetenekli bir eğitmen olarak öğrenci çalışmalarını yönetiyor, senfonideki konuk solistler için düzenlemeler yapıyor...

Çarşamba günü “Günün Albümü” köşesinde dinlediğiniz “To The Point” Watts’ın son albümü, 2008 sonunda yayınlanan albüm Los Angeles’ın ünlü The Jazz Bakery’sinde canlı kaydedildi. Bu albümün bir başka özelliği ise Watts’ın stüdyo kaydı olmayan ilk albümü olması. Hayatını konserlerde, sahnelerde geçiren biri için ilginç bir ayrıntı. Bu albümde çaldığı isimlerle yaklaşık yirmi yıldır birlikteler, piyanoda Davit Witham, basta Bruce Lett ve davulda Bob Leatherbarrow’un olduğu ekip birbirini iyi tanıyan ve yakın dost olan isimler aynı zamanda.

Ernie Watts’ın en tanınan çalışmalarından birini Grammy ödülü de kazandığı ünlü film müziği “Chariots of Fire-Ateş Arabaları” oldu. 1981 yılında aldığı ödülün ardından bir başka ünlü çalışmalarından birini de Charlie Haden’ın “Quartet West”i ile yaptı. Bu çalışma aynı zamanda onun besteci yanıyla da ortaya çıkan bir kayıttır. Bu kaydın ardından Haden ve Pat Metheny ile birlikte turneye çıktılar. Turnenin ardından kendini Sun Ra ve Miles Davis ile konserlerde buldu.

Caz dışı, özellikle rock müzikte pek çok isimle uzun yıllar birlikte çalışma fırsatı bulan Watts yanısıra TV’ler için müzikler, film müzikleri seslendirmeleri, TV orkestalarında çalmak gibi bir çok yan alanda da sıklıkla görünmüş bir isim. Bu tarz farklı alanlardaki çalışmalar müziğine değişik renkleri katmış. Artık çoğunlukla sadece caz projelerinde yer alsa da bir önceki albümü “Analog Man” için yaptığı bir röportajda söylediği şözler yaşamını özetler; “Bizim müziğimiz akustik bir müziktir...”

27 ve 28 Kasım günleri İstanbul Jazz Center’da sahne alacak Ernie Watts otuz yıldır günümüz caz sahnesinin yeteneği, yaratıcılığı ve müzisyenliğiyle en belirgin ve içten isimlerinden biridir.

Cazkolik.com / 26 Kasım 2007, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.