Gustav Lundgren JC`s`de...

Gustav Lundgren  JC`s`de...

İstanbul Jazz Center bu yıl ülke dışından müzisyenlere açtığı sahnelerine yeni isimleri getirmeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde yoğun bir sahne trafiğinin içine girecek olan mekan 8 Ekim Perşembe gecesini mekanın ’house band’i ve solistleri Özge Pınar ile geçiriyor. 9-10 Ekim Cuma ve Cumartesi gecelerini ise İsveç’in genç ve yetenekli, uluslararası alanda sesini duyurmuş gitaristlerinden Gustav Lundgren Quartet ile geçirecek olan JC’s 13-14 Ekim’de cazın, daha doğrusu pop cazın tanrılarından Bob James’i sahnesinde konuk edecek.  15-16- ve 17 Ekim tarihlerinde Cengiz Yaltkaya Trio’nun sahne alacağı mekan 22-23 Ekim’de yine tarihi günlere sahne olacak ve pop &funk cazın büyük bir grubu SPYRO GYRA iki gün üstüste İstanbullu cazseverler buluşacak.

* * *

Bu saydıklarınız sonraki günler, peki bu hafta neler var diye soruyorsanız, bu hafta sonu, yani 9-10 Ekim 2009 tarihlerinde günümüz İsveç’in genç ve yetenekli, uluslararası çapta tanınmış gitaristlerinden Gustav Lundgren iki gece üstüste İstanbul Jazz Center’da sahne alacak. 9-10 Ekim tarihlerinde programlarını gerçekleştirecek olan gitarist 1980 yılında Stockholm’de doğdu. 12 yaşında gitar çalmaya başlayan genç Gustav 1996-2000 yılları arasında aldığı eğitimin ardından daha 16 yaşlarında iken Stockholm çevresinde kulüplerde çalmaya başladı ve ilk turnesini de 19 yaşında iken kendi kurduğu triosuyla İspanya’ya gerçekleştirdi. 2000 ile 2008 arasına sürekli olarak Japonya, Amerika, İngiltere, Fransa, Suriye, Türkiye, İskoçya, Slovakya, İspanya, Danimarka, Norveç ve Finlandiya arasında mekik dokuyarak turnede geçiren genç gitaristbir çok grupla birlikte sahne aldı. ‘Sideman’ olarak kırkın üzerinde albümde çalışan Gustav Lundgren genç yaşına rağmen bu anlamda da büyük tecrübeye sahip oldu. Kendi adına da 4 solo albümü olan Lundgren Jimmy Rosenberg, Lelo Nika, Dorado Schmidt, Dick Oatts, Marian Petrescu, Ramsu Faber ve Gustavo Bergalli gibi önemli isimlerle çalıştı.

* * *

Lundgren oldukça sevimli, canayakın gyspy swing soundunu cazla harmanlıyor ve ortaya müziği biraz olsun seven herkesin hemen kanının kaynadığı bir müzik çıkıyor. Pek çok basın organında İsveç’in dünya çapında gitaristi olarak tanımlanan genç isim bu tanımamayı hakeden bir performansa sahip. 2004 yılında Gustav Lundgren Quartet/Quintet olarak çıkardığı ilk albümü "First Impression”, hemen ertesi yıl yayınladığı “Django Project Vol.1” ki bu albümde Anders Larsson akordion, Martin Widlund gitar ve Fredrik Lindborg bas, klarnet ve saksafon çalmıştı, iki yıl sonra, 2007’de yayınladığı “Second Opinion” (bu albümde tümü kendisine ait olan besteleri seslendirmişti), son olarak da 2008’de Anders Larsson ile birlikte "Django Project Vol.2"yi yanıladı. Halen son albümü bu çalışma ile performanslara katılıyor. Albümde Lind Karlsson’un vokalle desteklediği albüm ilkinden daha çok ilgi gördü ve tüm dünyayı halen dolaşmaya devam ediyor.

Cazkolik.com / 7 Ekim 2009, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X