Hayattaki paradokslar gibi... Ne seninle, ne sensiz gibi; Naci Oğuz'un "Kirpi İkilemi" albümü çıktı

Hayattaki paradokslar gibi... Ne seninle, ne sensiz gibi; Naci Oğuz'un "Kirpi İkilemi" albümü çıktı

İstanbullu besteci ve gitarist Naci Oğuz yola erken yaşta metal müzikle çıkıp cazla devam eden bir sanatçı. 17 yaşında Berklee College of Music'de katıldığı yaz kampının etkisiyle cazla ilişkisi derinleşen Oğuz, Bilgi Üniversitesi müzik bölümünde eğitimini tamamlamasının ardından Erkan Oğur, Bilal Karaman ve Erman Dirikcan gibi gitar ustalarıyla perdeli ve perdesiz gitar, doğaçlama ve beste alanında çalıştı. Sanatçı, pandemi öncesi Niko Doğu ve Muaz Ceyhan ile kurduğu "Develer" grubuyla aktif müzik yapmaya devam ediyor.

 

 

Naci Oğuz ilk albüm çalışması "Kirpi İkilemi"ni yayınladı

 

 

Yerli caz sahnesinde yılın dikkat çeken albümlerinden "Kirpi İkilemi" önce adıyla merak ettiriyor. İnsan ilişkilerine dair çarpıcı bir metafor olan Kirpi İkilemi birarada olmak isteyen ama bir şekilde olamayan insanlara yönelik bir ifade. Hayattaki gerçek karşılığı ise kirpilerin soğuk havalarda bu sorunu gerçekten yaşıyor olmaları. Zaten söz de buradan türeme.

 

 

Hayattaki paradokslar gibi, ne seninle, ne sensiz gibi

 

 

Naci Oğuz müzik üzerine derinleşen bir sanatçı. Metal müzikle başladığı yolculuğun izlerini "Kirpi İkilemi" albümünde elektrikli gitar üzerinden takip etmek mümkün. Hayat yolculuğunda geride kalan yol izleri gibi ama öte yandan, Oğuz'un perdesiz gitarla kurduğu ilişkinin özellikli soundu Naci Oğuz'un hassas ses paletinde ayrıcalıklı bir alan sanki.

 

 

 

Ve müziğine yüklediği tezatlar, anlamlar, sosyal etkileşimler, karanlık desenler

 

 

Müzik sadece dinleyiciye iletilen bir ses/kompozisyon paketi değildir. Dinleyicinin kulağından içeri girdikten sonra zihin ve duygu dünyasında sayısız çağrışım ve etkileşim üretme ihtimaline sahiptir ve öyle de olur.

 

Bu anlamda, Naci Oğuz'un "Kirpi İkilemi" bir ilk albüm olarak üstüne düşen sorumluluğu kuyumcu terazisi hassaslığında sürdürmeye çalışıyor. Bunu yaparken, hem kişinin [dinleyicinin] iç dünyasını keşfetme, hem ilham kaynaklarını müzik üzerinden organize etme çabası "Kirpi İkilemi" albümünün baştan sona zorlu bir yolculuk geçirdiğini söylüyor bize.

 

Nisan sonu yayınlanan albümde Naci Oğuz elektrikli ve klasik perdesiz gitar yanında vokal ve ses tasarımlarına yoğunlaşırken, Kerem Talat Önol elektrikli ve akustik gitarla farklı parçalarda destek vermiş. Barış Dağhan kontrbas ve bas gitarla, Atakan Türkan davul ve perküsyonla, Gazele Aydın geri vokalerle, Zeliha Doğusan flüt, Deniz Ali Karatoka davul ile kayıtlarda yer almış.

 

Emir Özgören'in kayıt ve miks, Aybars Gülümser'in mastering işlemlerini yaptığı albümün etkileyici kapak görseli Serçin Çabuk imzasını taşırken, fotoğraflar Batu Çakır'a ait.

 

Gitar merkezli özgün bir müzikal dilin peşinde koşan genç sanatçı Naci Oğuz'un ilk albümü "Kirpi İkilemi" tüm dijital platformlarda yayında.

 

Albüm: Kirpi İkilemi
Sanatçı: Naci Oğuz
Müzisyenler:
Naci Oğuz: Gitar, Vokal, Ses
Kerem Talat Önol: Gitar
Barış Dağhan: Bas
Atakan Türkan: Davul, perküsyon
Gazele Aydın: Vokal
Zeliha Doğusan: Flüt
Deniz Ali Karatoka: Davul
Emir Özgören: Kayıt ve Miks
Aybars Gülümser: Mastering
Tasarım: Serçin Çabuk
Fotoğraflar: Batu Çakır
@ 2023, Naci Oğuz

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 12 Mayıs 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.