Bir caz orkestrasından beklediğiniz bütün lezzetler bu albümde var

Bir caz orkestrasından beklediğiniz bütün lezzetler bu albümde var

“Amerikalı gibi caz çalmak” diye bir deyim vardır. Haliyle bu tabir Amerikalı olmayan müzisyenleri kasteder. Özellikle 1950-60’lı yıllarda Avrupa ve dünyanın diğer ülkelerine giden Amerikalı caz orkestraları veya caz müzisyenlerini dinleyince bu tabirden ne kastedildiği belirgin şekilde görülürdü.

 

Count Basie Caz Orkestrası'nın yeni çıkan “Live at Birdland” albümünü dinleyince bu deyim yeniden aklıma geldi. Gerçekten de Amerikalı caz müzisyenlerin kendine has tavrı var, bu tavrın sahibi şüphesiz Afro Amerikalılar. Bu tavır zamanla dönüşüm/değişim geçirmiş olsa dahi klasik caz repertuvarları ya da big band müzikleri söz konusu olduğunda farkı derinden hissediyoruz.

 

Count Basie Caz Orkestrası’nın dünyaca ünlü Birdland caz kulübünde yaptığı yeni canlı kayıt hem harika bir repertuvara hem klasik Amerikan caz tavrının tüm inceliklerine sahip.

 

Orkestranın başında 2 Grammy ödüllü tecübeli bir müzisyen trompetçi Scotty Barnhart var. Bu usta sanatçı 28 yıldır orkestrayı yönetiyor. Count Basie ve Duke Ellington gibi big band'ler kurucularının ölümlerinden sonra eskisi gibi olmadı, olması da mümkün değildi. Bu orkestralar zaman içinde hayli yalpaladı, sembolik önemleri çağdaş cazın epey gerisinde kaldı ama son yıllarda hem başlarındaki isimlerin yetkinliği, hem big band'lere ilginin yeniden artmasıyla bu türden orkestraların kayıtlarında artışlar yaşandı. Bu artışın sayısal olması önemli değil, kalite bakımından da önemli revizyonlar geçirdiler.

 

Bu albümü icralarındaki yetkinlik, soloların canlılığı, dinleyiciyle kurduğu sıcak ilişki, dinleyicinin de müziğin içine girmesi, nefeslilerin baladdan hızlı tempolara her nevi dalgalanmayı ayrıntılı işçiliklerle süslemedeki kalitesi, repertuvarlarında Neil Hefti, Frank Foster, Fats Waller, Ernie Wilkins, Bill Byers gibi post-swing dönem isimlerin (Fats Waller hariç) bestelerine yer vermesi nedeniyle önemsiyor ve öneriyorum.

 

Bir diğer önerim de, bu albümü dinledikten sonra son 20 yılın çağdaş büyük orkestlarına da eğilmeniz ve ortaya çıkan harikulade albümlere kulak vermeniz. Emin olun karşınızda devasa bir dünya bulacaksınız.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 18 Eylül 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.