İçgüdülerini takip edersen yolun sonu GoGo Penguin'e çıkar

İçgüdülerini takip edersen yolun sonu GoGo Penguin'e çıkar

GoGo Penguin'in geçen yaz çıkardığı "Between Two Waves" EP'si müzik dünyasında alkış almışken üçlüyü 15 Aralık akşamı Zorlu PSM'de izleyecek olmamız güzel haber. Ama bu arada haberiniz olsun, trio yeni bir single daha yayınladı; "Erased by Sunlight".

 

Dinamik üçlünün trio müziği gelişmeye devam ediyor. Londra merkezli cazın istikrarlı grubu GoGo Penguin müzikal renklerini uçucu olmaya değil, kalıcı olmaya doğru dönüştürüyor.

 

"Erased by Sunlight" yeni dönemin en olgun parçalarından biri olmuş. Dört dakikalık kısa bir müzik ama baştan sona çarpıcı bir müzikal dilim üretmiş.

 

Umalım ki, 15 Aralık gecesi bu yeni single çalışmayı da bize dinletsinler. Olmadı biz ısrarla isteyelim.

 

Üçlünün kalbindeki isim piyanist Chris Illingworth son single çalışma hakkında yorum yaparken içgüdünün önemine değiniyor.

 

İçgüdü aslında hepimizin hayatında takip ettiği ipuçlarıdır.

 

Bazen öyle olur ki, en kritik anda hayat kurtarıcı gibi sihirli de olabilir.

 

'İçgüdülerimi dinledim' demek vazgeçilmezlerimiz arasında yerini almıştır. Hele müzik gibi anlık yaratımın önemli olduğu anlarda içgüdü tümüyle yaratıcılığın dürtüsü gibi çalışır. Doğaçlama dediğiniz şey nedir ki? İşte size içgüdülerin karmaşık kombinasyonu.

 

GoGo Penguin'in geçen yaz çıkardığı EP "Between Two Waves" caz gündeminde müziğiyle kıymetli bir parseli kapmış durumda.

 

Piyano merkezli cümlelerin bas ve davullu ritmik gerginliği müzikal yaratıcılığın itici gücü gibi çalışıyor. Elektronik dokuların piyano alaşımlı anlatımı artan duygusal tempoyla süsleniyor ama bu anlatım kulağa doğru gelse de müziğin içindeki enstantane çeşitliğini ifadeye yeterli olmayabilir. "EP'deki "Wave Decay" mesela adı gibi dalgaların degradeyle sahilde sonlanması gibi davul/bas ısrarlarıyla süslü.

 

Başta "Between Two Waves" EP, yeni single ve kariyerinde dikkat çeken müziklerle güzel bir yeni nesil trio cazı gecesine hazır olun.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 21 Kasım 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.