İkibin sonrası yeni nesil kalabalık caz gruplarının en iyilerinden Jaga Jazzist müziğiyle kulakları da, gözleri de iyice doyuruyor

İkibin sonrası yeni nesil kalabalık caz gruplarının en iyilerinden Jaga Jazzist müziğiyle kulakları da, gözleri de iyice doyuruyor

Jaga Jazzist'i yıllar önce İstanbul'da ilk kez izlerken sahnedeki kalabalık müzisyen kadrosunun orkestral düzenin dışında rock band gibi kargaşa içindeki sahne hali çok ilgi çekmişti. O gece muhtemelen erken dönem albümlerinden müziklerle İstanbullu dinleyicinin karşısına çıkmıştı. Grubun 2011 yılında Tamirane'deki konserini izleyen Cenk Akyol "Jaga Jazzist öncelikle sahne enstrümanlarıyla gözünüzü doyuruyor" diye yazmıştı.

 

 

Jaga Jazzist 25 Ocak akşamı İş Sanat sahnesinde olacak

 

 

Bu kalabalık topluluk uzun zamandır piramit teması üzerinde odaklanıyor. Albüm ve aralarda çıkan remikslerin görsellerine bakınca hep bir takım galaktik göndermeler olduğu dikkati çekecektir. Müzikleri de öyle 'space jazz rock' bir havası var.

 

2020 yılında yayınladıkları "Pyramid" isimli dört parçadan oluşan albüm yaklaşık 40 dakikalık haliyle kısa bir çalışma olmakla birlikte müziklerin tamamı bir performans bütünlüğüne sahip.

 

Jaga Jazzist'in çok prova yapan bir topluluk olduğunu biliyoruz. Müzikleri, kendi içindeki doğaçlama/anlık yaklaşımlarla esasen bu provalar çevresinde gelişiyor. Neticede füzyon diyerek işin içinden çıkabileceğimiz bu müzik kendi içinde karmaşık ama -özellikle sahnede iken- ilgiyle takip edilen 1960'ların elektrikli füzyon döneminden günümüzün 'retro space-age' bir müziğe dönüşüyor. Müzisyenlerin sahnedeki hareketli örüntüsü hem görselliği hem müziği şatafatlı hale getiriyor.

 

O gece İş Sanat'ta konseri izlerken bütün bu karmaşık görünen müzikal sahne düzeninin ardında tek tek müzisyenlerin de neler yaptıklarına odaklanmak gerekecek. Konser biletleri hâlâ tükenmediyse mutlaka bir bilet alarak bu ilginç ve yaratıcı tecrübeye tanık olun.

 

Cazkolik.com / 13 Ocak 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.