İkisi arasında... İkimiz arasında... İki kişi arasında... Melody Gardot'nun yeni albümü ikili ilişkilerin karmaşık alanında geziniyor

İkisi arasında... İkimiz arasında... İki kişi arasında... Melody Gardot'nun yeni albümü ikili ilişkilerin karmaşık alanında geziniyor

7 Temmuz akşamı Harbiye Cemil Topuzlu'da konser verecek ikibin sonrasının büyüleyici şarkıcısı Melody Gardot yeni albümü "Entre eux deux" ile görücüye çıkıyor.

 

Anglo-sakson tabirle vokalindeki 'intimacy', yani, geniş dinleyici kitlesi için değil iki kişi arasındaki sohbet olarak geliştirdiği şarkı tekniğini kişiselleştirmeyi başaran sanatçı bu tarzı bedeninin parçası haline getirdi. Melody Gardot'nun son albümü bütünüyle böyle şarkılardan oluşuyor, zaten albümün adı da; Entre eux deux ("İkisi Arasında").

 

Philippe Powell ile yazdığı şarkılar arasında Dennis Caribaux, Francis Lai, Baden Powell gibi küçük bir grubun müzikleri de var.

 

Gardot albüm görsellerindeki şiirsel erotizmden iki yıldır vazgeçmiş görünüyor. Sesindeki vibratoyu ise kontrol altına almış. Sadece piyano/vokal ilişkisi üzerinden kaydedilen şarkılar lirik pop/caz, hatta, sözleri kendisine ait "Ode to Every Man" gibi düz şiir okumaları da var.

 

 

 

Senin aşkın tek sebep / Bu aşk benim tek kuralım

 

 

Gibi sözlerin fısıldanarak söylendiği şarkılar ilişkiler üzerine romantik/melodramatik yer yer felsefi anlamlarla dolu. Müzikler ise ancak fısıltıya eşlik edecek piyano notalarının seyrek dokusu üzerinde ilerliyor.

 

Her ne olursa olsun bu tarz albümler dinleyici için kolay değildir, solist için de zordur, içinde kendine karşı bir meydan okuma barındırır, ya kayıtlar istediği duyguyu vermezse? Gardot'nunkiler vermiş demek ki albümü dinliyoruz. Muhtemelen 7 Temmuz gecesi bu albümden birkaç şarkı seslendirecektir, canlı dinlemek daha farklı olacaktır.

 

Portekiz/Brezilya/Fransız ekseninde bir European/Latin ruha sahip Gardot aynı zamanda şarkılarında 1970'lerin romantik/erotik film sahnelerini andırmayı seviyordu. Bu kez dramatik romantizm, iç sorgu, karmaşık anlamlar öne çıkmış. Belki pandemi döneminin içe kapanışı, belki bilmediğimiz yansımalar sanatçı otoportresinde daha önce kullanılmamış renkler görmemizi sağlıyor.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 07 Haziran 2022, Salı

 

Melody Gardot hakkında yayınlanmış önceki içeriklerimizi görmek için bu linki kullanabilirsiniz.

 

Etiketler:  #melodygardot  #entreeuxdeux  #istanbulcazfestivali  #konser  #caz  #jazz

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.