İlk kez gerçekleşecek OPUS Müzik Festivali'nin simgesi direncin ve umudun simgesi Frenk Kaktüsü

İlk kez gerçekleşecek OPUS Müzik Festivali'nin simgesi direncin ve umudun simgesi Frenk Kaktüsü

Kklasik müziğin usta isimleri ve gençleri Türkiye'nin direncini ve umudunu Bodrum'dan dünyaya duyuracak.

 

9-10 Eylül’de Bodrum Kalesi’nde düzenlenecek Opus Müzik Festivali’nde klasik müziğin ustaları ve genç yıldızları buluşacak.

 

9 Eylülde, başarılarıyla Türkiye’yi gururlandıran üç kız çocuğu İlyun Bürkev, Ayşe Cemre Ağırgöl ve Naz İrem Türkmen’in sahne alacağı festivalde, 10 Eylülde 120 yıllık Alman Devlet Opera Oda Orkestrası (Berlin Deutsche Oper Kammer Orchestra), Türk orkestra şefi Gürel Aykal tarafından yönetilecek, iki Türk solisti Burak Bilgili ve Burcu Hancı da konserde solist olarak yer alacak.

 

Türkiye’nin direncini ve yaşama tutkusunu sergileyecek festivalin simgesi ise doğanın iyileştiricisi, çevre kahramanı bitki Frenk kaktüsü.

 

Bodrum, Türkiye’nin dünyaca ünlü klasik müzik sanatçılarına ev sahipliği yapmak için gün sayıyor.

 

Festivalin amacı, felâket günlerinden sonra hayatın yeniden başladığını, dünyanın iyileşmekte olduğunu büyük bir kültürel iş birliğiyle göstermek.

 

İlk kez düzenlenecek olan bu önemli ve anlamlı festivalin sanat yönetmenliğini dünyaca ünlü opera sanatçısı Burak Bilgili, genel koordinatörlüğünü Ozan Göktan yapıyor.

 

 

Türkiye'nin direnci sanatla ortaya konacak

 

 

Konserin Bodrum’da yapılmasının sebebi ise pandeminin yanı sıra, Akdeniz kıyılarında yaşanan büyük felâketi atlatarak hayata döndüğünü, ismi uluslararası marka olan Bodrum ile ifade etme arzusu.

 

 

Asırlık Alman orkestrasını Türk şef yönetecek

 

 

120 yıllık Alman Devlet Opera Oda Orkestrası (Berlin Deutsche Oper Kammer Orchestra), Türk orkestra şefi Gürel Aykal tarafından yönetilecek. İki Türk solisti Burcu Hancı (soprano), Burak Bilgili (Bas Baritone) de konserde solist olarak yer alacak.

 

 

Çevre kahramanı bitki; Frenk Kaktüsü

 

 

Festivalin simgesi, Bodrum ve civarında doğal olarak yetişen “Frenk kaktüsü”. Frenk kaktüsü ormanlardan ve bitki örtüsünden yoksun topraklarda bozulmayı azaltmakta kullanıldığı gibi, karbondioksiti içinde toplama yeteneğiyle hava kirliliğinin yoğunlaştığı yerlerde bir “çevre kahramanına” dönüşebileceği uzmanlarca ifade edilen bir bitkidir. Bunun yanı sıra, yangınlara dayanıklılığı nedeniyle, ormanlık alanlar arasında, olası ateşi kesecek duvarlar oluşturmak için de kullanılır. Tüm bu özellikleriyle Frenk kaktüsü, hem dayanıklılığı hem dünyaya faydayı, iyileşmeyi, iyileştirmeyi ifade ettiği için festivalin simgesi olmuştur.

 

Cazkolik.com / 01 Eylül 2022, Perşembe

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.