Altı telin kadınları

Altı telin kadınları

Gitar repertuvarını yeniden ve yeni bir yaklaşımla değerlendirmemize yarayacak bir albüm yayınlanıyor.

 

 

Emma Baiguera; "Ladies of the Six Strings"

 

 

Albümü yayınlayan genç gitarist ve gitar eğitmeni Emma Baiguera "Ladies of the Six Strings" albümü hakkında; "Projem, gitar repertuvarı için vazgeçilmez olduğunu düşündüğüm besteci ve eserlerini tanıtmak amacıyla oluştu" diyor albümü hakkında.

 

19. yüzyıldan itibaren gelişen gitar icra teknikleri ve viztüözleri cephesinde kadın gitar müzisyeni sayısı olması gerekenden az olagelmiştir. Ama, elbette hiç yok değildi, vardı ama ortaya çıkmalarında, onları tanımamızda bariyerler vardı. Bugün artık geçmişi daha rahat değerlendirebiliyoruz. Baiguera'ın albümü gibi çalışmalar bize gözden uzak tutulmuş kadın müzisyenlerin eserlerinin yeniden farkedilmesi, daha fazla işitilmesi konusunda imkan sağlıyor.

 

Baiguera albümü hakkında konuşmaya devam ediyor; "Ladies of the Six Strings" albümü birbirinden farklı özelliklere sahip dört bestecinin müziğini içerse de ben onların benimsediği stil ve eğilim çeşitliliğini ifade edebilmek amacıyla birleştirmeye karar verdim. Bu isimler; Annette Kruisbrink, Fernande Peyrot, Betty Roe ve Beatrice Campodonico oldu ve bu dört isimden Kruisbrink ve Campodonico ile parçaların prodüksüyonu bakımından işbirliği içinde olma fırsatım da oldu".

 

Baiguera'ın albümünde eserlerine yer verdiği kadın gitaristlerin en eskisi 1888 doğumlu Genovalı sanatçı Femande Peyrot. En genci 1958 doğumlu Annette Kruisbrink. Aslında, en genci 65 yaşında olan kadın gitar sanatçıları bunlar. İcra ve repertuvar dili olarak 20. ve 21. yüzyılı kucaklayan, hatta 19. yüzyıla dahi ulaşan bir yaklaşıma sahip bu albüm.

 

Nitekim Baiguera albümünde yer verdiği bestecilerin kendine özgü kişiliğini bir araya getirmeye çalıştığını belirtiyor. Elbette bu dört besteci farklı kuşaklara ait isimler olduğu gibi farklı stillere sahip sanatçılar. Bu albüm, alanında yapılan nadir çalışmalardan biri olduğu, gitar repertuvarına yönelik yeni bakış açıları getirmeye yardımcı olduğu, çoğunu bilmediğimiz, dinlemediğimiz isimler olmaları bakımından kıymetli olduğu için hakkında bahsetmeye karar verdik. Ayrıca, gitar meraklıları için keşif ve araştırma kaynağı olacağı muhakkak.

 

 

Albümde yer alan eserlerin listesini görselde görebilirsiniz.

 

 

Emma Baiguera kimdir?

 

 

Emma Baiguera çok genç bir gitar sanatçısı. Klasik gitar eğitimini Romina Brentan'dan alan sanatçı Brescia Konservatuvarı'nda Marco Taio'dan ders aldı ve geçen sene Giuseppe verdi Konservatuvarı'ndan onur derecesiyle mezun oldu.

 

Albüm: Ladies of the Six Strings
Women's Guitar Music Perspectives in the 20th Century
Sanatçı: Emma Baiguera, Rinaldo Vacca Gitar
Kayıt: 2023 Ağustos, Palazzo Cigola Martinoni
Firması: Da Vinci Classics
davinci-edition.com

 

Cazkolik.com / 20 Ocak 2024, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.