İlk rap parçası bu mu? Rap müziğin kökenine dair en eski kayıt bu video olabilir

İlk rap parçası bu mu? Rap müziğin kökenine dair en eski kayıt bu video olabilir

Hip-hop, rap müziğin kaynağı hep merak edilmiştir. Yıllar boyu Karayipler ve Afro-Amerikalılar bu sanat formunun sahibi oldu. DJ Kool Herc, Jamaikalı bir göçmendi, Grandmaster Flash'ın ailesi Barbados'tan Amerika'ya göç etmişti. Bu nedenle, çoğu kişi hip-hop'un dans salonu kültüründen doğan bir müzik olduğunu iddia etse de bu hiçbir zaman tam olarak onaylanmadı.

 

Bu kültürü daha da derinleştiren birçok Afro-Amerikalı, İngiltere'deki grime gibi türlerin hip-hop'un kopyaları olduğunda ısrarlı oldu. Çoğu Amerikalı da farklı ulusların etkisini Amerikan kültürünün zenginliği olarak görüyor. Rap müziğe gelince, görünüşe göre herkes ona sahip çıkmak istiyor.

 

Yine de, rap'in soyu ve neden dünya çapında farklı biçimlerde var olduğu çoğu kişinin sandığından daha karmaşık bir konudur. Gerçekte, "Rap Afro-Amerikalılar tarafından yaratıldı" diye bilinen hakim anlatı, temelinde Afrika sanatının ne olduğuna dair indirgemeci bir görüştür. Cazdaki scat ve soul müziklerdeki doğaçlama kafiye geleneğinin başlangıcı olarak Afro-Amerikan kültürü olduğu doğru olsa da, bunun rap'in kaynağı olarak gösterilmesi gülünçtür. Bununla birlikte, çoğu kişi hâlâ hip-hop'a bu mercekten bakıyor.

 

 

Bir ifade biçimi olarak rap, inkar edilemez şekilde Afro-Amerikalıların mükemmelleştirerek dünyaya yaydığı bir müziktir. Bununla birlikte, gerçekten tek yaratıcısı onlar mı, yoksa bu sanat formu daha derin bir şeye mi dayanıyor? Bu hakim anlatının önerdiği şeye rağmen rap'in gerçek kökenleri, KRS-One ve Akala gibi kişiler tarafından açıklansa da bu gerçek sanki hep sağır kulaklara söylenmiş gibi görünüyor.

 

Rap söz konusu olduğunda bu sanat formunun tarihine dair kapsamlı bir araştırma bizi Batı Afrika'nın "Golden Coast" sahiline götürür. Rap'in stilistik kökenlerinin geldiği yer burasıdır. Ayrıca, hiç kimse bu müziği yaratmadı, dünyaya yayılmış, parçalanmış bir Afrika diasporası ortaya çıkmadan önce, şu anda Amerika ve Avrupa'da yaşayan siyahların çoğu bir zamanlar bu kıyı şeridinin insanlarıydı.

 

 

Bu bölgede 'Griot Kültürü' olarak bilinen eşsiz bir kültür vardı

 

 

Griot terimi birçok hip-hop parçasında referans alınmıştır. Günümüz rap müziğin gerçek temeli budur. Terime aşina olmayanlar için griotlar, Batı Afrika'da sözlü tarih geleneğini sürdüren gezici şairler, müzisyenler ve hikâye anlatıcılarına verilen isimdi. Çok sayıda tarihçi, griotların özelliklerini geliştirmek için djembes ve bongo gibi davulları kullandığı sonucuna varmıştır.

 

Bu kültür Amerika'ya seyahat edecek türde bir gelenekti. Atlantik ötesi köle ticaretinin sonucu olarak Afrikalıların yerlerinden edildiğini düşünürsek, davul sesleri üzerinden hikâye anlatma sanatının kökeninin 1970'lerin ortasındaki Bronx yerine, eski Mali ve Ashanti imparatorlukları gibi yerlerde olabileceğine dair daha büyük fotoğrafı daha net görmeye başlarız. Griot kültürü Amerika'da kendini hip-hop'tan reggae'ye farklı şekillerde gösterdi. Sokaklardan dans salonlarına kadar ne varsa hepsi bu griot kültüründen geliyor.

 

Altta, tüm zamanların ilk rap şarkısı olarak anılan Jubilaires'in 'Noah' şarkısını dinleyin. Rap tarihi sonsuza dek öznel olacaktır. Çoğu kişi bu müziğin Cool Herc ile başladığını söylerken başkaları cazla başladığını iddia edecektir. Ne zaman başladığına bakılmaksızın zaman içinde sayısız şaşırtıcı yetenek çok sayıda kaliteli müzik üretti.

 

Bu çeviri yazının orijinali 18 Haziran 2023 tarihinde Isaac Semple imzasıyla hiphophero isimli portalda yayınlanmıştır.

 

Cazkolik.com / 20 Haziran 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.