Pandemi kültür politikalarında devrime ihtiyaç duyulduğunu gösterdi

Pandemi kültür politikalarında devrime ihtiyaç duyulduğunu gösterdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in girişimiyle 65 ülkeden katılımcıları buluşturan ve İzmir'in ev sahipliğinde dördüncü kez düzenlenen Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi "Uluslararası İzmir Kültür Zirvesi" sona erdi.

 

Pek çok başlık altında kültür politikalarının tartışıldığı zirvenin ardından, konuşmacılardan Roma Şartı Öncüsü Luca Bergamo; “Pandemi kültür politikalarında devrime ihtiyaç olduğunu gösterdi. İnsan deneyimine duyulan gereksinimim küçük topluluklardan ziyade tüm toplum için gerekli olduğu anlaşılıyor. Zirvedeki oturumlarda da bu düşüncenin oldukça baskın olduğunu gördük” açıklamasında bulundu.

 

Zirvede, ulusal ve yerel yöneticilerin, akademisyenlerin ve kültür üreticilerinin katıldığı zirvede pek çok başlık altında kültür politikaları tartışıldı.

 

 

Zirve sonrası İzmir Deklarasyonu yayımlandı

 

 

Dünyanın farklı noktalarından 346'sı çevrim içi olmak üzere 864 konuşmacı ve katılımcının yer aldığı Kültür Zirvesi'nde delegeler kendi kentlerine ait deneyimlerini, akademik düzeydeki bilgi birikimlerini, yeni çözüm önerilerini ve planlarını paylaştı.

 

Zirvede, pandemi sonrası kültür, çevre ve sağlık politikaları, kültürel haklar, yaratıcı ekonomi ve kültürel çeşitlilik, kültürel miras ve turizm, kültürel diplomasi gibi temalarda oturumlar yapıldı. Somut proje ve girişimleri tanıtma olanağı veren atölye çalışmalarıyla odak alan sunumların da yapıldığı zirvenin sonunda “Kültür İnsanlığın Geleceğini Kuruyor” başlıklı bir İzmir Deklarasyonu yayımlandı.

 

Deklarasyon yerel yönetimler ve kültürle ilgili tüm küresel aktörlere yeni hedefler için açık çağrı yapıyor. Deklarasyonda kültürel yaşama erişimi ve katılımı artırmak, farkındalık ve hoşgörüyü teşvik etmek, yeni ifadeler yaratmak üzere çalışmaların arttırılması öne çıkıyor.

 

Bu tür zirvelerin deklarasyonları geleceğe yönelik projeksionlarına dair vizyoner fikirler içerir, bu sebeple, bu haberi okuyanların aşağıdaki linkten zirvenin deklarasyonunu okumalarını salık veririz.

 

Deklarasyonu okumak için tıklayın.

 

Cazkolik.com / 12 Eylül 2021, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.