İstanbul Jazz Center çıldırmış olmalı! "Early Summer Jazz Fest" Haziran ortasına kadar sürecek

İstanbul Jazz Center çıldırmış olmalı! "Early Summer Jazz Fest" Haziran ortasına kadar sürecek

Caz klübü işletmeciliği kesinlikle çılgın olmayı gerektiriyor bunu anladık, zira, bir işe para yatırırken doğal olarak öncelikle o işin kar potansiyelini düşünürsünüz değil mi? Yatırdığınız maliyetin karşılığında ne alacağınızı hesaplayarak hareket edersiniz, oysa caz klübü işletmeciliğinde ise belki daha en baştan yaptığınız işin size vereceği hazzın yanında muhtemelen hiç bir getirisi olmayacağını biliyorsunuzdur. İşin dramatik yanını abartarak mı söyledik bilmiyoruz ama İstanbul Jazz Center şu günlerde ağırlamaya başladığı isimlerle sanki yukarda sıraladıklarımızı haklı çıkarır gibi ama bu elbette madalyonun bir yüzü, diğer yüzü ise klübün geçen Cuma (13 Mayıs) akşamı sahnesinde ağırladığı Victor Wooten`dan (ki bu konuda sevgili Sevin Okyay`ın yazısı konser bitti halen tıklanma rekorları kırıyor, mutlaka bu satıra tıklayarak sizin de okumanızı öneririz) sonra dün (16 Mayıs) ve bugün (17 Mayıs) günümüz caz dünyasının çok önemli iki piyanistine sahnesinde yer vermesi; Kenny Barron ve Mulgrew Miller.

 

Bitmedi, hemen ardından 20 ve 21 Mayıs akşamları erkek vokalin yaşayan en önemli seslerinden, çıkardığı tüm albümleriyle Grammy adayı olmuş, kimini kazanmış, genç yaşında yaşayan vokal efsanesine dönüşmüş bir Kurt Elling, hemen arkasından 26, 27 ve 28 Mayıs akşamları bir başka çok önemli ses, Ceacilia Norby, 31 Mayıs - 1 Haziran akşamları Spyro Gyra, 17 ve18 Haziran Haziran akşamları ise Dave Grusin ve Lee Ritenour konserleri.

 

Tüm bu isimler için öncelikle cazsever olarak İstanbul Jazz Center`a sevgilerimizi iletiyoruz ve diyoruz ki öncelikle bir caz klübü olarak dünyanın bir çok önemli müzisyenine İstanbul`u adeta kapı komşusu yapmayı başardığınız için, İstanbul`un uluslararası bir caz şehrine dönüşmesine yönelik güçlü bir ek frekans yarattığınız için sizi tebrik ediyoruz.

 

 

Early Summer Jazz Fest

 

 

Mayıs ortasından Haziran ortalarına sarkan konserleri Early Summer Jazz Fest olarak nitelendiren İstanbul Jazz Center 2007 yılından beri hız kesmeden konserlere devam ediyor. Geçen yıl ve bu yıl gerçekten üst üste özellikle jazz fusion alanında bir çok önemli ismi ağırlayan Jazz Center bu yıl geleneği bir üst noktaya taşıyarak Early Summer Jazz Fest gibi yeni bir isimle adlandırıyor. Bu geleneği ileriki yıllara taşıyarak bir İstanbul alışkanlığına dönüştürecek mi şimdiden bilmek mümkün değil ama kuşkusuz ki klübün işletmecisi Aytek Şermet`in bizzat kendisi en az şimdiki kadar yoğun, hatta daha da ötesi performans trafiğini kuşkusuz sahnesinde görmek ister, gerisi tümüyle her yıl gerekli ekonomik kaynaklara ulaşabilme meselesi olsa gerek.

 

Geçen yıl Radyo Cazkolik`te Tunçel Gülsoy`un konuğu olan Aytek Şermet sezon içinde klüp olarak yapacaklarını anlatırken oldukça heyecanlıydı, bilmiyoruz o zaman şu andaki yoğunluğu hayal ediyor muydu, eğer ediyorduysa bundan sonrası içinde mutlaka daha önemli hayalleri vardır.

 

Özellikle ilan edilen konser tarihleri sırasında Cazkolik`i daha sık ziyaret etmenizde fayda var zira çok değerli caz yazarımız sevgili Sevin Okyay`ın kaleminden hem konser önceleri, hem konser izlenimlerini okumanız gerçekten özel bir lezzete sahip olacak. Kendisinin eşsiz bilgi birikiminden tutun da ilgili müzisyenlerin önceki yıllardaki İstanbul performansları hatıralarına değin bir çok şeyi adeta sinema görselliğindeki kaleminden okumak dağarcığımızda kendi kişisel anılarımızmış gibi hissetmemizi sağlayacaktır. Yarın, öbürgün Barron Miller konser izlenimlerini sizlere aktaracağımız Sevin Okyay`ın diğer konserleri de ayrı bir heyecanla beklediğini söyleyebiliriz.

 

Cazkolik.com / 17 Mayıs 2011, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.