Joe Lovano'nun cazda yeni yaratıcı evresi; Trio Tapestry

Joe Lovano'nun cazda yeni yaratıcı evresi; Trio Tapestry

Amerikalı saksofon ustası Joe Lovano ECM firması ve prodüktör Manfred Eicher ile işbirliği sonrası cazda daha yaratıcı ve yenilikçi bir sanatçıya dönüştü.

 

Doğaçlama Lovano'nun zaten en sevdiği alandı. ECM ve Eicher ile Avrupa semalarında çıktığı yeni yolculuk Trio Tapestry adıyla iki yılı aşan güçlü bir tecrübeye ulaştı. Piyanoda Marilyn Crispell, perküsyonda Carmen Castaldi ile oluşturduğu yeni üçlü Trio Tapestry [seçtikleri 'tapestry' ismi de ince işçilikli müzikleri hakkında fikir veriyor] ilk stüdyo albümünü 2019 yılında yayınlamıştı. ECM'in açtığı bu yeni kapıdan cazın Avrupaî dünyasına adım atan Lovano aynı sene İtalyanların trompet devi Enrico Rava ile "Roma" isimli bir albüm daha yayınlamıştı. Sonrasında ise Polonyalı tanınmış caz üçlüsü Marcin Wasilewski Trio ile "Arctic Riff" albümünü kaydetti.

 

Lovano'nun 1970'lerden beri süren caz yolculuğu her zaman yeniliğe açık, kişisel ifadeyi caz tarihi -ve bu tarihin parçası olan ailevi mirasıyla- süslediği bir serüven oldu ve bu serüvendeki en kuvvetli argümanı doğaçlamadaki gücü kadar kimselere benzemeyen 'sound'u idi. Mesela, Charles Lloyd'u cazın bir köşesine yerleştirirsek eğer evaze açılı bir diğer köşeye Joe Lovano'yu koymamız gerekecektir. Son iki yıl öncesinde Lovano New York merkezli yolculuğunda dahi George Mraz, Paul Motian gibi kuşağının yenilikçi sesleriyle çalar, caz standartlarında işitilmemiş ifadeler arardı. Usta müzisyen şahsi yaratıcılığının yeni evresini iki yıldır ECM ve Eicher ile keşfetti.

 

Bu cümleleri yazmamıza neden olan sanatçının Trio Tapestry olarak yeni bir albüm yayınlamasıdır. Ocak sonu çıkan "Garden of Expression" Lovano liderliğinde günümüzün üç önemli sanatçısının yaratıcı ifadenin zirvesindeki evrelerini stüdyo kaydıyla resmileştirmesi olmuş.

 

Trionun hem ilk albümü, hem bu yeni çalışma üç sanatçının icra hassasiyetinin yüksekliği yanında armonik ve ritmik ifade özgürlüğüne ruhsal bağımsızlığı da eklemesi dahil edilebilir.

 

Doğaçlamadaki gizemli yaratıcı gücün oda müziği karakterinde yeni bir virtüözite fotoğrafı sunduğu albüm hassas doku işçiliklerine, doğaçlama bezemelerine, üç enstrüman arasında melodi karşıtlıklarına ve incelikli yoğun anlatıma sahip bir çalışma.

 

Trio Tapestry "Garden of Expression"
Joe Lovano - Tenor ve Soprano Saxophone, Tarogato, Gong
Marilyn Crispell - Piyano
Carmen Castaldi - Davul

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 29 Mart 2021, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.