Kaybolmuş seslerdeki cazı artık kim bulup çıkaracak? Hasan Saltık hayatını kaybetti

Kaybolmuş seslerdeki cazı artık kim bulup çıkaracak? Hasan Saltık hayatını kaybetti

Müzik yayıncılığında ECM'in kurucusu Manfred Eicher 1960'ların sonunda neyi farklı yaptıysa Hasan Saltık da Kalan Müzik'i kurarken benzer bir farklılık yaratmıştı.

 

Her ikisinin de ortak noktası müziği kazıyarak çıkaran adamlar olmasıydı. Bugün dünyada kendine has bir ses evreninin yaratıcısı olarak anılır ECM, Hasan Saltık da bizim için öyle.

 

Kaydettiği her albümde cazdan bir şey bulurdum, caz olarak kaydettiği albümlerde ise başka tür bir cazı ararken kendimi bulurdum.

 

Hasan Saltık'ın ölümü haberi benzeri bir çok ölüm gibi çok vakitsiz bir haber oldu. Henüz çok gençti. 57 yaşındaymış. Ne oldu, nasıl oldu, ihmal mi etti, ani bir kalp krizi miydi bilinmez ama gitti.

 

Müziğe karşı saf bir bakış açısı, has olanı bir dinleyişte sezme, anlama, hissetme becerisi. Yok sayılan sesleri, görmezden gelinen şarkıları, türküleri hep onun sayesinde keşfettik. Kaybolan kültürlerin seslerini bulup çıkaran, yok olmuş sesleri gaipten işitmiş gibi keşfeden bir kâşif.

 

Ne yazık hayatının belki de çok daha verimli olabilecek yıllarında erken bir vefat oldu Hasan Saltık. Kaybolmuş seslerdeki cazı artık kim bulup çıkaracak.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 03 Haziran 2021, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.