Kemanın, kornonun, fagotun ve kontrbasın en ünlüleri İstanbul`a geliyor...

Kemanın, kornonun, fagotun ve kontrbasın en ünlüleri İstanbul`a geliyor...

Cenk Erdem Haberi - Bu aralar soğuk günlerin en sıcak haberleri ardı ardına Cemal Reşit Rey koser salonunun sürprizleriyle devam ediyor. Kurulduğu 2003 yılından beri klasik müzik alanında dünyanın en saygın yaylı dörtlüleri arasında yer alan Modigliani Quartet, klasik müzik alanında dev solistlerin eşlik ettiği muhteşem bir müzik şöleni ile 28 Şubat akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde konser verecek.

* * *

Dünyanın en seçkin solo sanatçılarından biri olarak tanınan ve eleştirmenlerin `sonsuz nefese sahip bir mucize` olarak değerlendirdiği klarnet sanatçısı Sabine Meyer, İsviçre Korno Topluluğu ve Uluslararası Korno Topluluğu’nun da başkanlığını yürüten İsviçreli ünlü korno sanatçısı Bruno Schneider, Oda Orkestrası müzikleri hayatında büyük rol oynayan fagot ustası Dag Jensen ve Avrupa’nın en ünlü kontrbasçılarından Knut Erik Sundquist aynı gece sahnede olacaklar.

* * *

Bahsettiğim isimlerin hepsi klasik müziğin süperstarları ve 28 Şubat akşamı sadece bir müzik ziyafeti değil adeta küçük bir mucize yaratacaklar. Velhasıl, klasik müziğe yaklaşmak ve yeni bir vizyon kazanmak için İstanbul’da Şubat ayı bitmeden harika bir fırsat var benden söylemesi.

Modigliani Quartet‘e yakından bakacak olursak, bugüne kadar, Champs –Elysees Tiyatrosu’ndan, Wigmore Hall’e, Carnegie Hall’den, Salzburg Mozarteum’a kadar dünyanın en prestijli konser salonlarında sahne alan ve dünya çapında meşhur festivallerin yıldızı haline gelen pırıl pırıl bir yaylı çalgılar dörtlüsü. Özellikle Haydn ve Ravel yorumlarıyla büyük beğeni toplayan dörtlü 28 Şubat gecesi Cemal Reşit Rey’i Mozart ve Schubert müzikleriyle renklendiriyor olacak.

* * *

Modigliani Quartet, düzenli olarak oda orkestrası müzisyenleri olarak Sabine Meyer, Renaud Capuçon, Nicholas Angelich, Jean-Frédéric Neuburger, Marie-Elisabeth Hecker ve Daniel Müller-Schott gibi isimlerle çalışırken bizim büyük şansımız yine Sabine Meyer oluyor. Modigliani Quartet tüm bunlarla birlikte sponsorların desteği ile dünyaca ünlü İtalyan Luthierler’in seçkin enstrümanları ile sahneye çıkıyor.

* * *

1. Keman, Philippe Bernhard 1780 yapımı Giovanni Battista Guadagnini’nin imzasını taşıyan bir keman çalarken, Loic Rio ise Allessandro Gagliano’nun 1734 yapımı kemanını çalıyor. Modigliani Quartet ekibinde Laurent  Marfaing 1660 yapımı Luigi Mariani viyolasını, François Kieffer ise 1706 yılı Matteo Goffriller’in yapımı çellosunu çalıyor. Anlayacağınız bizleri doya doya klasik müzik bekliyor. Kaçırmayın derim.

Cenk Erdem
https://twitter.com/shinyyylove

Cazkolik.com / 09 Şubat 2016, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X