Konser boyunca kulağımız Robben Ford ile Bill Evans'ın ham maddesinin peşinde olacak

Konser boyunca kulağımız Robben Ford ile Bill Evans'ın ham maddesinin peşinde olacak

Şüphesiz Mart ayının en ilgi görecek konserlerinden biri olacak blues gitaristi Robben Ford ile caz türlerine takla attıran saksofoncu Bill Evans'ın CRR konseri.

 

İki ismin yanyana gelmesi albüm çıktığında da sürpriz idi konserde de öyle olacak.

 

14 Mart Pazartesi gecesi izleyeceğimiz konserin biletleri muhtemelen tükenmiş veya tükenmek üzeredir. Acele etmenizde fayda var.

 

Açıkçası, ayrım değil ama konserde cazseverlerin gözü kulağı Bill Evans'da olsun derim zira bence konserin kor ateşi ve müzikal direksiyonu Evans'ın saksofonu olabilir. Öyle mi göreceğiz.

 

Konserin sebebi olan "The Sun Room" albümü ikilinin müziğine dair bize yeterli malzeme verse de her konser kendi içinde bir hikâyedir, bu konser de öyle olacaktır.

 

Konserde müziğin blues ağırlıklı olmamasının yegâne enstrümanı Evens'ın saksofonu olacaktır. Ritm sıralı vuruşlu ilerler, gitar Blues cayırtısına yönelirken müziğin 'beyond' halini saksofon üstlenmiş gibi. Muhtemelen "Gold on My Shoulder", "Insomnia" gibi vokalli parçalarda daha blueslu bir müzik dinlerken "Pixies" gibi parçalarda tonalite caza kayıyor.

 

Amaa...

 

Ama bence önemli çünkü albümün de, muhtemelen konserin de kilit özelliği ve konserin tanıtım başlığındaki 'beyond' kelimesinin altını dolduran şey gitarla saksofonun parçalar içindeki ustalıklı al-verli geçişleri ve emin olun konserin tekdüze ritm ikilisinin önündeki bu eğlence müziğin en yaratıcı ham maddesini içinde saklıyor olacak. Tam bu noktalarda işte müzisyelerin kalite farkı kendini bariz hissettirecek eminim.

 

Bakmayın cazla bluesun aynı familyadan olduklarına, aynı icranın içinde öyle uyumsuz olurlar ki şaşar kalırız, işte, o zaman anahtar icrada, bu sebeple kimlerin solist olduğu önemli. Ford ile Evans albümde de, eminim konserde de bu yabancılaşmaya asla müsaade etmeyecek ve sahnede kurulan sofranın 'beyond' lezzetlerle süslenmesini sağlayacaktır.

 

Hep beraber görüp dinleyeceğiz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 07 Mart 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.