Lars Danielsson'un yeni albümü "Cloudland"de ufukların ötesini gösteren gökyüzü peyzajları karantina yorgunu cazseverler için adeta tedavi

Lars Danielsson'un yeni albümü "Cloudland"de ufukların ötesini gösteren gökyüzü peyzajları karantina yorgunu cazseverler için adeta tedavi

Haziran müjdesiyle geldi.

 

Türkiye'de çok sevilen bas sanatçısı Lars Danielsson'un uluslararası isimlerle dolu müzisyen dostlarıyla oluşturduğu ve daha önce yayınlanan Liberetto albüm serisine ithafen adını Liberetto koyduğu yeni topluluğuyla "Cloudland" adını verdiği albümünü Mayıs sonunda yayınladı.

 

Toplulukta, E.S.T.'nin' davulcusu olarak tanıdığımız Magnus Öström, caz gitaristi John Paricelli, Fransız piyanist Grégory Privat, trompetçi Arve Henriksen ve Suriyeli klarnet sanatçısı Kinan Azmeh gibi isimler yer alıyor.

 

Liberetto albümlerindeki sounda yakın bir hoşluk içinde akıp gidiyor "Cloudland"in müziği. Bu akıp gitmede piyanist Privat'ın önemli katkısı var. Muhtemelen Türkiye'de az tanınan Privat 27 yaşına kadar bir ofiste çalışan, profesyonel olmayan biriydi. Özellikle albümün üçüncü parçası "The Fift Grade"de Privat'ın harikulade likit tuşları dikkat çekiyor ama sadece bu parçada değil albümün genelinde öyle.

 

Trompet ustası Henriksen "Cloudland" albümünde 4 parçada konuk olarak yer almış. Parçalar fazla uzun değil ve hızla dinlenen serin yaz yağmuru gibi akıyor dinleyicinin üstüne. Albüme dair dikkat çeken notlardan biri Danielsson'un ilk parça "Vildmark"ta 1700'lü yıllardan kalma 5 telli bir çello kullanması.

 

Paricelli ile Privat'ın zarif eşlikleriyle "Tango Magnifique" isimli parçanın sonunda Henriksen'in şeffaf tül misali beliren trompeti bu uluslararası karmadan çıkan nadir mükemmellikte bir anlatıma dönüşmüş.

 

Dikkatli dinledikçe albümde güzel ayrıntılar farkediyorsunuz. Bu ayrıntılardan biri müzisyenler arası ton ağırlığının Danielsson tarafından ustalıkla dengelenmesi ise diğeri de Danielsson'un kontrbasındaki kapsayıcı/kucaklayıcı ton.

 

Albümün merak ettiren bir diğer ismi şüphesiz klarnetçi Kinan Azmeh. Üç parçada yer alan Azmeh'li ilk parça "Desert of Catanga"da başta Grigory Privat şovu dinliyoruz. Duygu patlaması yaratan kreşendosuyla dinleyiciyi zirveye çıkaran harikulade solonun ardından Paricelli'nin çarpıcı gitarının üzerine Azmeh'in klarneti tıpkı Henriksen'in tül misali şalı gibi geliyor.

 

Albümü dinleyenlerin merak edeceği şeylerden biri muhtemelen Privat'ın önceki albümleri olacaktır. Buradan bu notu düşmüş olalım.

 

Kinan Azmeh'i daha iyi keşfetmek için albümün sonlarındaki "Intermezzo" ve "Sacred Mind" isimli parçaları beklemek gerekiyor ama tavsiyemiz albümü parça sıralamasına sadık kalarak dinlemeniz.

 

Son söz; Lars Danielsson'un yeni albümü "Couldland"de ufukların ötesini gösteren gökyüzü peyzajları karantina yorgunu cazseverler için adeta tedavi.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 07 Haziran 2021, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Nesrin Aslan
    12 Temmuz 2021 Pazartesi 11:17

    Serin yaz yağmuru, şeffaf tül, duygu patlaması , gökyüzü peyzajları,.Anlatımınız bana "şimdi hemen dinle" diyor.Teşekkürler .

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.