Robert Glasper'dan iki bölümlü, dinleyeni şımartan bir caz albümü.

Robert Glasper'dan iki bölümlü, dinleyeni şımartan bir caz albümü.

Bazı albümleri neredeyse daha çıkmadan buraya giriyoruz, belki çok daha önce duyurmamız gereken ve belki de daha önemli kimi albümleri de bir türlü yeni CD'lere girme fırsatımız olmuyor, niye böyle oluyor doğrusu bunu biz de bilmiyoruz. Bunu niye söyledik; çünkü şimdi duyurusunu yapmış olduğumuz albüm daha Amerika'da bugün çıkıyor-çıktı. Yani burada albümün bizatihi kendisini bulmamız mümkün değil ama dünya artık o kadar küçük ki, çıktığı an bilgisayarınıza albümü (elbette yasal ve bedeli ödenmiş olarak) indirmeniz işten bile değil.

Günümüz caz piyanosunun yetenekli, zeki, entelektüel ve başarılı besteci piyanistlerinden Robert Glasper yeni albümü "Double-Booekd"ı bugün piyasaya çıkardı. Blue Note firmasından çıkan albüm müzisyenin bu firma ile yaptığı üçüncü kayıt ve iki farklı ekiple birlikte kaydetmiş Glasper. Kendisinin piyano ve fender çaldığı albümde Casey Benjamin saksafonlarda, Vincente Archer basta, Derrick Hodge elektrik basta, Chris Dave davulda, Bilal ve Mos Def vokallerde, Jahi Sundance ise turntable'da eşlik etmişler.

Trio'suna The Robert Glasper Experiment adını veriyor ünlü müzisyen. Experiment kısmı aslında albümün ikinci bölümü diyebileceğimiz 7 ila 12. parçaları arasında. Bu kısımda devreye Bilal ve Mos Def'li elektronik deformasyonlu vokaller, muhtelif elektronik katkılar devreye girmiş, akustik olmamasından korkan müzikseverlere diyebileceğimiz ortaya çıkan sound gerçekten çarpıcı ve hoş. Albümün ilk bölümü ise klasik trio formatlı ve emin olun Glasper'ın piyanosunu çok seveceksiniz. Bu iki bölüm halinde olması dinleyene hayli geniş bir 'sonic spektrum' sağlıyor ve adeta albüm bitmesin istiyorsunuz.

İlk akustik bölümdeki basta Vincente Archer ve davuldaki Chris Dave trionun muhteşem diğer iki ayağı. Gerçekten çok çok iyiler. Melodik çizgisi çok hoş hardbop müzik yüzünüzde dinlerken farkına varamadığınız bir mutluluk yayıyor.

Albümdeki parçalar şöyle;
- Intro (3 saniyelik)
- No Worries
- Yes, I'm Country (And That's OK)
- Downtime
- 59 South
- Think of One
- 4eva
- Butterfly
- Festival
- For You
- All Matter
- Open MindBu albümün tüm parçalarının 30 saniyelik kliplerini tıklayarak dinleyebilirsiniz.Albümün kendisini amazon.com üzerinden satın almak isterseniz eğer işte size sağladığımız kolaylık, alttaki kutucuğa tıklamanız yeterli!Cazkolik.com / 25 Ağustos 2009, Salı


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.