Mariah Carey rekorlarla yeniden zirvede

Mariah Carey rekorlarla yeniden zirvede

Cenk Erdem Yazıları Arşivi: Bu makalenin orijinali 23 Aralık 2023 günü Politikyol isimli portalde yayınlanmıştır.

 

 

Sadece Noel zamanı değil Mariah Carey zamanı

 

 

Tüm zamanların en çok satan R'n'B ve pop yıldızlarından biri olan ve sesiyle, şarkılarıyla, tavrıyla, tartışmasız diva Mariah Carey’nin ezberlediğimiz büyük Noel hiti “All I Want for Christmas Is You”, Billboard Hot 100 listesinin zirvesine bir kez daha yeni rekorlarla yerleşti. Artık tüm dünyanın en meşhur Noel şarkısı diyebileceğimiz parçasının, toplamda zirvedeki 13. haftasıyla Mariah, üst üste beşinci Christmas sezonunda 1 numara. Kısacası, teknik olarak tüm dünyada Aralık ayının kaçınılmaz divası Mariah Carey, globalde Spotify platformunun 1 numarası.

 

Cenk Erdem

 


 

“All I Want for Christmas Is You”, Mariah Carey’nin 1994 yılının Kasım ayında yayımlanan ve Noel şarkılarından oluşan “Merry Christmas” albümünde yer alan neredeyse 30 yıllık şarkısı olarak yıllardır Noel zamanı en çok dinlenen şarkılardan biri olmayı sürdürüyor. Ne var ki, 2023 yılı 60’lı yılların en başarılı yıldızlarından Brenda Lee'nin 1958 yılında kaydettiği “Rockin’ Around The Christmas Tree” şarkısıyla Mariah’nın şarkısı arasında tatlı bir rekabet de yarattı ve Brenda Lee, 78 yaşında yeniden Billboard Hot 100'ün zirvesine yerleşti. Mariah ve Brenda’nın Noel şarkıları kapışırken, Mariah büyüğüne saygıyla Brenda 1 numara olunca ona harika çiçeklerle bir kutlama mesajı da gönderdi. Lee’nin sosyal medya hesabında paylaştığı bu şık ve ince hareketten hemen sonra Mariah, tam da Noel zamanı yaklaşırken hiç şaşırtmayarak Billboard zirvesindeki haftalarca süren tatlı rekabetin yeniden kazanan ismi oldu. Şarkı Mariah Carey’nin müthiş başarılı ilk altı albümünde en büyük hitlerinde hep birlikte çalıştığı Walter Afanasieff ve Carey’nin ortak imzasını taşıyor.

 

 

Bir yanda tatlı rekorlar, bir yanda hödükler

 

 

Bu arada, "Rockin' Around the Christmas Tree", Lee'ye 78 yaşında “Billboard listerinde 1 numara olan en olgun yaşta sanatçı” olması gibi tatlı rekorlar getirirken, bizim memlekette İstanbul Üniversitesi’nde yılbaşı ağacı süsleyen ve dileklerini asmak isteyen öğrencilere okulun hödük güvenlik görevlilerinin saldırdığını konuşuyorduk. Brenda Lee, bir hafta sonra 79 yaşına girip aynı mutluluğu sürdürdü. Ağaç süslemek, müzik, güzel şarkılar, ışıl ışıl sokakların ya da özetle neşeye dayanamayan karanlıkların tarihe gömülmesini diliyorum. Ağaç süslemenin bizim kültürümüz dahil birçok kültürde olduğu gerçeğine girmeye de gerek yok herhalde, anlamıyorlar. Noel ve Yılbaşı gecesi kutlamasının arasındaki farkı bilmeyenlere hiçbir şey izah edemezsiniz.

 

Biz Mariah Carey’e dönecek olursak Mariah Carey’nin 1994 yılına ait şarkısı, listeler oluşturulurken, satışlar ve radyolar dışında dijital dinleme platformlarındaki hesaplamalar da devreye girince ilk kez 2017 yılında Billboard Hot 100 listesinin ilk 10 şarkısı arasına girmişti, şarkı 2019 yılından beri de her Aralık ayında, adım adım 1 numaraya yükseliyor. Artık sadece Christmas zamanı değil, her yerde Mariah Carey zamanı. Mariah Carey, Christmas şarkısı bir yana kariyeri boyunca Billboard listelerinde 1 numara olmayı başaran 19 şarkısıyla, “Billboard listelerinde en çok 1 numara çıkaran kadın şarkıcı”. Üstelik bu sene “All I Want for Christmas Is You” yeniden 1 numara olunca kariyerine yeni bir rekor daha ekledi. Carey, kariyeri boyunca şarkılarıyla toplamda 92 hafta Billboard listelerinde 1 numarası olmayı başaran tek yıldız. Billboard, 2021 yılında bir hesaplamayla "All I Want for Christmas Is You” şarkısının 94.000 indirme ve 823 milyon dinlenme ile yaklaşık 6, 16 milyon dolarlık ana kayıt ve yayınlama geliri elde ettiğini paylaşmıştı. Şarkının bu sene dinlenme sayısı sadece Spotify üzerinde yaklaşık 1, 7 milyar, artık siz düşünün. Tabii 80’lerden beri her sene yeniden listelere giren hem İngiltere’de hem Amerika’da ve globalde zirveyi hep paylaşan Wham şarkısı “Last Christmas” ‘ın yeri de eminim herkesin gönlünde bambaşka. Kutlamamız bol olsun, Noel de kutlu olsun yeni yılımız da. Güzel müziklerle , sağlıkla yaşamak hep kutlu olsun.

 

Cenk Erdem

 

Cazkolik.com / 22 Ocak 2024, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Erdem

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.