Marvin Gaye’in yayınlanmamış kayıtları bulundu

Marvin Gaye’in yayınlanmamış kayıtları bulundu

 

Marvin Gaye’in Belçika günleri bilinen bir hikâyedir

 

 

Marvin 1981’de Londra'da yaşıyordu ve uyuşturucu ile alkole aşırı bağımlı hale gelmişti. Konser organizatörü menajer Freddy Cousaert ile tanıştı ve daveti üzerine Belçika'nın Ostend şehrine geldi.

 

Geldiğinde yaralı ve zor durumda olan bir süperstardı. Maddi manevi olarak bitik, kariyeri boyunca bağlı bulunduğu Motown plâk şirketiyle kavgalı, dünyaya küskündü.

 

İki hafta kalmayı planladığı Belçika kıyılarında tam bir buçuk yıl geçirdi. Belçikalı müzisyen Charles Dumolin'in yanına yerleşen Gaye, burada özgüvenine kavuştu ve fiziksel olarak kendini buldu. Bisiklet sürdü, sahilde koştu ve bolca boks yaptı, ve en önemlisi, burada tekrar ilham perilerine kavuştu. Öyle ki, bu süreçte “Midnight Love” albümüne imza attı.

 

Bu uzunçalardan çıkan “Sexual Healing” Marvin Gaye’e, “En İyi Erkek R'n'B Vokal Performansı” ve “En İyi R'n'B Enstrümantal Parça” dahil iki Grammy kazandırdı. Böylece, disko sonrası dönemde synthesizer ağırlıklı popüler müziği kotardığını da herkese kanıtlamış oldu.

 

 

(Resimaltı: Marvin Gaye, 1984 yılında babası tarafından vurularak öldürüldü)

 

 

Ostende günlerinin sürpriz keşfi

 

 

Belçika, Ostende günleri üzerinden 43 yıl geçti ve an itibarıyla yeni bir gelişme yaşanıyor.

 

BBC imzası taşıyan 30 Mart 2024 tarihli habere göre söz konusu “Belçika rehabilitasyonu” sırasında Marvin’in albüm kayıtlarının demoları ve gün yüzü görmemiş birtakım kayıtların bulunduğu bildirildi.

 

Charles Dumolin’in aile avukatı Alex Trappeniers “Marvin, demoların olduğu kasetleri 42 yıl önce Dumolin’e bırakıp, istediğiniz gibi kullanın” dediğini hatırlatarak ellerindeki kayıtları şöyle tarif ediyor:

 

“Marvin her şarkı söylemeye başladığında ve her yeni enstrümantal parçaya start verdiğinde parçaları numaralandırmaya başladım. Sonunda 30 kasetin tamamını dinlediğimde, 66 şarkı/demo olduğunu tespit ettim. Bunlardan birkaçı “Sexual Healing” kadar iyi olduğunu söyleyebilirim”.

 

Haberde, müziğe ilişkin bu 'hazine değerinde' keşfin yanı sıra sahne kostümlerinden notlarla dolu defterlere kadar çeşitli belgelerin de bulunduğu ifade ediliyor. Bu belgeler arasında, konser performansları için hazırlanmış set listeleri, plâk şirketine yazılmış öfke dolu mektuplar, yeni şarkı sözü taslakları ve kişisel düşüncelerle dolu defterler bulunduğu belirtiliyor.

 

 

(Resimaltı: Alex Trappeniers, bulunan yeni kasetlerin Dumolin ailesine ait olduğunu belirtiyor.)

 

 

Peki şimdi ne olacak?

 

 

“Midnight Love”ın yayınlanmamış demo kayıtlarının şimdi kamuoyuyla paylaşılması, bu müzik hazinesinin kısa sürede müzikseverlerle buluşacağı anlamına mı geliyor?

 

Elbette (şimdilik) hayır!

 

Kayıtların öncelikle plâk şirketine ulaşması ve teknik bir prosedürden geçmesi gerekiyor ancak habere göre bu işleyişte bir pürüzün olabileceği söyleniyor.

 

 

(Resimaltı: Kasetlerin ve müziğin mülkiyetine dair yasal bir mücadele yaşanıyor.)

 

Belçika yasalarına göre 30 yıl sonra, nasıl elde edilirse edilsin, hatta çalınsa bile, herhangi bir mülkün tamamen sahibi olmasını öngören oldukça alışılmadık bir yasası bulunmaktadır. Ancak, söz konusu Belçika yasası fikri mülkiyete uygulanmaz.

 

Bu nedenle, Dumolin ailesinin, müziğin kaydedildiği fiziksel bantların sahibi olmasına rağmen, şarkıları yayınlama hakkına sahip olmadığı gibi bir sonuca varmak mümkün. Bununla birlikte, Marvin Gaye'in Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mirasçıları, müziği kullanma teorik hakkına sahip olsalar da müziğe erişme yolları bulunmamaktadır. Gerçekten ilginç bir çelişki!

 

Habere göre, ailenin avukatı Alex Trappeniers'e göre, fiziksel bantların sahipleri ile hak sahipleri arasında bir tür uzlaşma sağlanması gerektiği ve bu konuda Marvin Gaye ailesine ulaşıldığı belirtiliyor. Marvin Gaye'in üç çocuğunun avukatlarından ikisi şimdi Belçika koleksiyonunun varlığından haberdar olduklarını ve müzakerelerin mümkün olduğunu, ancak henüz başlamadığını belirtiliyor.

 

Umarım görüşmeler yakında başlar ve iyi haberler alırız.

 

Aykut Öğer

 

Kaynak: BBC web sitesi:

 

Cazkolik.com / 02 Nisan 2024, Salı

 

(Resimaltı: Marvin Gaye'in, Oostende'de geçirdiği zamanın anısına bir heykeli dikilmiştir.)

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Aykut Öger

Soul, R&B ve Blues yazılarıyla Aykut Öger Cazkolik'te.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.