Maskeli gitar albümlerinde Nisan yağmuru

Maskeli gitar albümlerinde Nisan yağmuru

John Pizzarelli "Better Days Ahead"

 

 

Bugüne kadar swingli eğlenceli müzikleriyle tanıdığımız gitar virtüözü John Pizzarelli yaşanan salgın ve kayıplardan payını almış bir sanatçı. İleri yaştaki ünlü gitarist babasını kaybetti, salgın ve karantina nedeniyle plânladığı birçok projeyi iptal etmek zorunda kaldı. Muhtemel başka benzeri duygusal sarsıntıları da eklerseniz hepimiz gibi Pizzarelli için de iyi bir sene olmadı ve önümüz hâlâ karanlık. Elli yıldır elinde gitar tutan bu önemli sanatçı 16 Nisan günü yayınladığı "Better Days Ahead" isimli yeni albümünde kariyerinde ilk kez solo çalıyor. Albüme dair hiçbir fikrim yok iken dinlemeye başladığımda yanlışlıkla Pat Metheny albümü açtım zannederken Pizzarelli'nin solo çalışmasında Metheny besteleri üzerine çalıştığını öğrendim (kendisi de virtüöz gitarist olan Pizzarelli'nin Metheny gibi kuşağının bir diğer ismine dair böyle bir çalışma yapma alçak gönüllüğüne ayrıca alkış). Kapağında ağzında maskeli bir çizimini kullanan Pizzarelli'nin albüm adı gibi biz de ilerdeki güzel günleri hasretle bekliyoruz ama ben hâlâ dün izlediğim distopik filmin etkisindeyim. Dünyada artık oksijen kalmamış ve son insanlar da çekip gidiyorlar.

 

 

Dave Holland "Another Land"

 

 

Son dönem çıkan albümlerin önemli kısmında karamsarlık hakim. Yaşananları dikkate alınca şaşacak bir şey yok. Dave Holland da mesela yeni albümü "Another Land"i duyurdu. İki sene önce çıkardığı albüme "Good Hope" adını vermişti, yenisine ise bir başka yer, bir başka ülke adını vermiş. Sadece isimler üzerinden bakarsak keskin bir dönüş yok mu? Holland'ı tanıyanlar için şaşırtıcı bir çalışma "Another Land". Aslında bir gitar albümü. Her zaman kontrbasıyla görmeye alıştığımız sanatçı bu kez ağırlıkla bas gitarı tercih etmiş, gitarda ise Kevin Eubanks var, davulda Obed Calvaire. Kevin Eubanks'i yıllarca çıktığı TV şovuyla zihninizde kodlarsanız hata yaparsınız, çok iyi bir gitar sanatçısı Eubank'in bu yanını Holland'lı albümde keşfetmek mümkün. Geçen yıllar içinde hep güçlü gruplar kuran ve genç isimlere sık şans veren Holland bu kez olgun isimlerle blues damarlarında güçlü bir seans kaydetmiş.

 

 

Julian Lage "Squint"

 

 

Gitar yağmuruna devam. Sırada Julian Lage var. Son İstanbul konserinin hatırası hâlâ canlı olan bu sanatçı ünlü plâk şirketi Blue Note ile anlaşma imzaladıktan sonra neler olacak merak edilmişti. 2020 ylına kadar bereketli dönem geçiren Lage üstüste albümler yayınladı. Gitarda kendine has bir yaklaşım diye bir şey varsa Lage işte bu yaklaşımın önemli bir ismi hem de genç yaşına rağmen. Son dönem trio formatı daha önde görünüyor. Lage de öyle yapmış. Basta Jorge Roeder, davulda Dave King'li trio ile Lage'in yazı becerisi gayet net görülen bir çalışma. Zaten doğaçlamayı seven sanatçının tamamı Haziran başında çıkacak albümündeki müzikleri şekillendiren duygusal unsurlar arasında salgın ve karantina kadar son George Floyd'un öldürülmesi sonrası gelişen protestoların ruhu da Lage'i etkileyen konular olmuş. Albümdeki müziklerin çoğu başlangıçta daha neşeli fikirler iken 'stüdyodan çıktığımda daha derin, duygusal ve karanlık şeylerle karşılaştım' diyor.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 16 Nisan 2021, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.