Metaverse nedir? Gelin önce şu işin aslını iyice bir öğrenelim

Metaverse nedir? Gelin önce şu işin aslını iyice bir öğrenelim

Bir Metaverse'dür gidiyor ama bu Metaverse nedir, nasıl kullanılır kulaktan dolma bilgiler dışında hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olan var mı? Digibranding firmasının kurucusu Bahar Üner aşağıda tüm bu soruların cevaplarını vermeye çalışıyor. Metaverse bir olgu. Esasen çoğumuzun kuşkuyla baktığı, güvenilir bulmadığı bir olgu ve muhtemelen bu konuda haklı çıkacağız ama bu önyargımız bizi korumaz ve şimdi inanmayanlar da sonunda en meraklı Metaverse'çü olabilir. Gelin önce şu 'düşmanı' bir tanıyalım, neymiş öğrenelim sonra herkes kendi tedbirini alır.

 

 

Metaverse nedir?

 

 

Birden bomba gibi ortaya düşen bu soru kafamızı kurcalıyor. Kimse bu sefer treni kaçırmak istemiyor ama kimse de nasıl yapacağız, nereden girilir bu Metaverse'e diye bilgi de paylaşmıyor. Google’da “Metaverse’e nasıl girilir?" diye arayan arayana.

 

Metaverse, daha doğrusu, Meta-universe arttırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliğin insanların sosyalleşmesi ve orada vakit geçirmesi için kurgulanan bir evren.

 

Vaat edilene göre Metaverse’de yapabilecekleriniz gerçek dünyada yapabileceklerinizle sınırlı değil. Bu evrende vaat edilen; farklı bir kişi olarak var olabileceğiniz, hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz, para kazanabileceğiniz bir ortam. Hatta orada ayrı bir hayat kurup, başka bir mesleğe sahip olup, oradan hiç çıkmayacağınız da söylenenler arasında. Sosyal medyadan farkı, kendi ekonomik parametrelerine sahip olması. Metaverse de kripto paralar kullanılıyor, NFT ler, blockchain teknolojisi söz konusu. Bu nedenle sadece eğlence değil, orada olmanın ekonomik bir getirisi var.

 

Bugünü örnek verirsek, sosyal medyada 20-25 sene önce düşünemeyeceğimiz iş tanımları doğdu; içerik yöneticisi, hikâye anlatıcısı, sosyal medya uzmanı, influencerlar. Bundan 25 sene önce giyinip, kuşanıp fotoğraf çektireceksin, çok takipçin olursa, para da kazanacaksın deseler, hkahkahayla gülerdik. İşte şimdi de borsa gibi, yükselen, alçalan NFT'lerden bahsedilince kafamız pek almıyor.

 

 

Metaverse de kendi iş olanakları ile geliyor

 

 

Grafik tasarımcılarına, programcılara, yapay zekâ ile uğraşanlara, hikâye anlatıcılarına, hayal gücü yüksek insanlara, pazarlama ile uğraşanlara, fikir liderlerine, Metaverse yönetmenlerine, Metaverse kurgucularına, Metaverse hikâye anlatıcılarına ihtiyaç olacak. Eğer beyin - bilgisayar arayüzü olayı da gerçekleşirse, Beyin Bilimi ile uğraşan da çok insana ihtiyaç olacak.

 

Tabii, bunun yanı sıra bir sürü de işsiz güçsüz olacaktır. Keyif odaklı ve zamanını nasıl geçtiğini anlamadığın Metaverse dünyasına kapılarak tamamen orada yaşayan, sadece tüketenler de olacak ve bunlardan bazıları belki de tüketirken tecrübe kazandığı için fenomen olmanın yolunu bulacak.

 

 

Facebook adını Meta olarak değiştirip olayı sahiplense de durum farklı

 

 

Şu anda altyapı ve teknoloji dünyadaki milyarlarca insanın aynı anda avatarları ile girebileceği ve etkileşimde bulunabileceği seviyede değil. Yani, gerçek anlamıyla Metaverse bugün hayatta değil ama Çin’de ve Amerika’da kuantum bilgisayarlar üzerine çalışmalar yapıldığını duyuyoruz. Sandığımızdan kısa sürede bu teknolojik problem aşılacaktır.

 

 

Metaverse'e nereden girebiliriz?

 

 

Şu an Metaverse dünyası hakkında bir fikriniz olması ve deneyimleyebilmeniz için size bazı yerler önerelim: Sandbox Game, Axieinfinity, Decentraland, Roblox. Bunların bazıları oyun platformları, bazıları kripto paralarla işlem yapabileceğiniz, hatta arazi alabileceğiniz yerler ama hepimizin konuştuğu ve birbirine geçilen, his yaratan sanal dünyaların olduğu Metaverse böyle bir deneyim değil.

 

 

Hiç bir şey bedava değil

 

 

Kullandığımız tüm bu hizmetlerin ödemesini bilgimizle yapıyoruz. Bilgi güçtür. Bu kadar çok bilgi ise süper güçtür ve şimdi de datamıza sahip olan bu süper güçlü firmalar yeni bir dünyadan bahsediyorlar. Bu dünyada ekonomik kazanç da olacak. Metaverse avatarlarımızı yaratarak gireceğimiz ve konserden konsere, eğlenceden eğlenceye koşacağımız, belki orada bir başka meslek sahibi olacağımız, belki de hiç bir şey yapmayıp sadece sosyalleşeceğimiz, açıkçası zaman öldüreceğimiz bir ortam.

 

Keyfi tam alalım diye dokunmaya hassas eldivenler ve tulumlar da söz konusu. Occulus VR gözlükleri deneyimleyenler oyunun içindeyken arkandan geleni bile hissettiğin Fantom hissinden bahsediyorlar. Demek ki bu dünyada görsel olarak 3 boyutlu sunulan şeyleri beynimiz gerçek zannedebilecek.

 

 

Metaverse'den en çok yararlanacak sektörler?

 

 

Açıkçası Nike'ın, Gucci'nin, hatta son dönem Beymen'in bu dünyaya adım attığını duyduk. Her gün yeni bir marka bu konuda çalışmalar yapıyor ve kimse geri kalmak istemiyor ama görünen o ki "Eğitim ve Hizmet sektörü" Metaverse’den en çok yararlanacak sektör olacak. Pandemiden sonra eğitim, alışveriş ve iş tarzlarımız hibride döndü. Hatta online'daki kolaylıkları da fazlasıyla benimsedik.

 

Hizmet sektöründen örnek vermek gerekirse, Metaverse hayatımıza girdiğinde ilk yapmak isteyeceğimiz şey Rio karnavalını deneyimlemek olabilir, hem de hiç o kadar uzağa gitmeden ya da o kadar para harcamadan. Ekstrem sporlar denilen adrenalin içeren sporlar için inanılmaz bir fırsat olabilir. Evden çıkmadan sadece Bungee Jumping için gidebileceğiniz bir merkez olsa gitmez miydiniz? Belki de artık bu deneyimlere ait bir isim ve kategori bile olabilir, sözgelimi Meta-Heyecan.

 

En kolay yapılabilecek olanı belki de fiziksel olarak gitmek istediğimiz otelleri, gezmek istediğimiz yerleri sanal olarak deneyimlemek. Şu an bazı oteller bunu 360 derece tur şeklinde yapıyor ama gözlükle, lensle bağlanıp, gitmeden görmek ve hissetmek harika olmaz mıydı?

 

Başka bir alternatif Metaverse deneyimleme otelleri. İnsanoğlu ne kadar da olsa yemek içmek, vücudunu hareket ettirmek ve doğal ihtiyaçlarını gidermek için Metaverse’den çıkmak zorunda. Metaverse Otelleri size vücudunuzun ihtiyacı olan her şeyi sunsa, hem de vücudunuz sağlığını kaybetmeden. Siz de yatakta uzanarak tüm o sanal deneyimleri yaşasanız. 1 haftalık, 1 aylık paketler sunulabilir. Hatta yaşadığınız Metaverse dünyasında 1 ay geçebilir, ama siz sadece 1 gündür oteldesinizdir.

 

Restaurantlarda ise yiyip yiyip kilo almamak en büyük hayalimiz değil mi? İşte sanalda bunu yapabiliriz. Gözümüz doyar, koku ve tat alma duyumuzu da beyin bilgisayar ara yüzleri ile halledeceklerini söylüyor. Elon Musk’ın firması Neurolink çok yakında beynimize taktığı çiple biz o kocaman gözlükleri takmadan da beynimizi manipüle edebilecek. Bunun adı da Meta-Doyum olabilir.

 

Bugün ise AR teknolojisi ile masa üzerinde yemek yapım videosu canlandıran restaurantlar var uzakta değil, İstanbul’da. Gastronomi açısından ise ne yediğimizin izini sürebilmek, organikliğini tespit edebilmek ilginç bir fikir olabilir.

 

Sanal olarak yemek tariflerini saniyeler içinde mükemmelce yapmak, puan kazanmak ve sonra da online sipariş vermek bir başka ilginç fikir olabilir. Meta-Tarif deriz adına.

 

Eğitimde ise alternatifler sınırsız; Einstein’dan Fizik dersi, Platon’la Felsefe tartışmak, Elon Musk’la konuşma şansı yakalamak, sayabileceğim bir kaç ilginç Eğitim fikri. Taş Devri’ni işlerken yerinde görmek, Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ün yanında yer almak, hepsi de Hollywood filmi gibi mi geliyor? Meta-Eğitim.

 

 

Hollywood mu bilimi takip ediyor, bilim mi Hollywood’u?

 

 

VR ve AR teknolojisinin pazarlamada kullanıldığı çok örnek var. Bunlar kullanılarak Metaverse’de en azından reklam vermek, promosyon yapmak, oyunlaştırarak bu ortamı kullanmak elimizde. Biraz hayal gücü ve bakış açımızı değiştirmek yeterli.

 

İnsanların keyif için kendilerini bağlayıp, günlerce, haftalarca izole olacakları Metaverse otelleri kolaylıkla adapte edilebilecek bir sistem ama oyunlaştırma, dijital tasarım ve kodlama gerektiren Metaverse dünyaları için programlama yapabilen, 3 boyutlu modelleme yapabilen insanlara ihtiyaç olacak. Belki de bu işi yapan firmalar çıkacak.

 

 

Metaverse’e nasıl hazırlanalım?

 

 

Dönem öğrenme ve öğrendiklerini adapte etme devri. Geç kalmak diye bir şey yok ama hiç bir şey yokmuş gibi de davranmamalı. Takip edeceğiz. Teknolojiyi öğreneceğiz. Bu işi bilene soracağız. Zamanımız var. Dünya henüz Matrix filmindeki gibi deneyimlenebilecek Metaverse’e geçmedi. İlk kez bir yenilik tam anlamıyla hayata geçmeden bizlere zaman tanınıyor. O zaman biz de bu zamanı öğrenme ile geçirelim.

 

Gençler çok önemli. Programlama, grafik tasarım, 3 boyutlu modelleme, yapay zeka, beyin hakkında bilgi kazanmaları şart. Dünya kabuk değiştiriyor. Yenilikleri bilen, ve işine adapte edebilen insanlara ihtiyaç var.

 

Cazkolik.com / 05 Mayıs 2022, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.