Münih Hi-End fuarında Çinli bir yıldız; Cayin Audio

Münih Hi-End fuarında Çinli bir yıldız; Cayin Audio

 

Tamer Tekelioğlu Münih Hi-End fuarının gözdelerinden Çinli elektronik üreticisi Cayin Audio'nun göz kamaştıran yeni ürünlerini kaleme aldı

 

 

Merhaba değerli müzikseverler,

 

Uzun zamandır Çinli elektronik üreticisi Cayin Audio’nun yeni ürünleri hakkında yazmak istiyordum, bazı ürünlerin geçen hafta sonu yapılan Münih Hi-End fuarında ilk kez kullanıcılar ile buluşması vesile oldu. Bu sayede Cayin, fuarın da ilgi çeken firmalarından birisi haline geldi. Firma yılın başından itibaren duyurmaya başladığı ürün gamında taşınabilir lambalı DAC ve müzik çalarlardan, masaüstü lambalı kulaklık amplifikatörlerine ve üst segment lambalı entegre amplifikatörlere kadar uzanan bir yelpazede imza ürünlerini duyurarak kullanıcıları yavaş yavaş Münih Fuarı’na hazırladı. Ben de bir Cayin kullanıcısı olarak yeni cihazları merakla bekliyordum ve nihayet  bu yazımda bu ürünlerden bazılarını kısaca tanıtmaya çalışacağım.

 

 

 

Cayin Pearl 30i Lambalı Amplifikatör

 

 

Cayin'in 30. yıldönümünü kutlamak için, özel tasarıma sahip amiral gemisi lambalı entegre amplifikatörü Pearl 30i'yi kısa süre önce duyurmuş idi fakat cihazın lansmanı Münih’te yapıldı. Pearl 30i, birbirini tamamlayan iki ayrı blok üniteden oluşuyor. Birincisi lambalı entegre bir amplifikatör, diğeri ise güç kaynağı. Güç ünitesinin ayrı tasarlanma sebeplerinden en önemlisi oplam dört adet güç transformatörünün çalışıyor olması. Böylece sol ve sağ kanalların birbirinden temiz bir şekilde ayrıldığı, birbirinden bağımsız yüksek ve düşük voltajla beslendiği bir yapı ortaya çıkıyor. Kullanılan bileşenlerin yüksek kalitesi ve amplifikasyon aşamalarının mükemmel düzenlemesi, tamamen yeni bir akustik ve görsel seviyede üst düzey bir sunum sağlamış.

 

 

Muhafaza ve Optik

 

 

Pearl 30i'nin iki ünitesi üst üste veya yan yana yerleştirilebilecek şekilde tasarlanmış. Cayin’in amiral gemisi olan bu ürün öncelikle çok şık tasarımı ile ön plana çıkıyor. Amplifikatör bölümünün siyah ön kısmı ve yan panelleri Pearl 30i'ye akılda kalan özel bir görünüm kazandırmış. Üst bölümde yer alan koruyucu kafeste kullanılan zarif ahşap dokunuşlar son derece elegant ve şık bir görünümde. Ön panelde sadece 106 adımda kademesiz olarak ayarlanabilen ses düğmesi ile sarı metal üzerinde marka logosu yer alıyor. Diğer tüm kontrol üniteleri lambaların bulunduğu gövdenin üzerine yerleştirilmiş. Gövdenin üzerinde dikey durumda nokta matrisli büyükçe bir ekran yer alıyor. Dahili JRC Muses 72320V kontrol cihazı, seviye seçiminin hassas kontrolünü sağlıyor. Gövde İçinde dört adet geçiş anahtarı ve bir VU-Metre mevcut. Bu anahtarlar VU-Metreyi ve arka aydınlatmasını açıp kapatmak, ses tonunu, çalışma modunu değiştirmek ve giriş kanalını seçmek için kullanılıyor. Ön kısımda o anda seçili olan kanal hakkında bilgi sağlayan bir ekran yer alıyor.

 

 

Optimum Güç Dağıtımı için ayrı muhafaza

 

 

Cayin mühendisleri, bileşenlerin tahrikini optimize etmek için amplifikatörün güç kaynağını ayrı bir ünite ile dış kaynaktan sağlamış. Böylece güç, her biri iki güç transformatörü tarafından etkili bir şekilde işlendiği sol ve sağ kanallar arasında bölünüyor. Bu şekilde, düşük voltaj için tasarlanmış bileşenler gibi, yüksek voltaj için tasarlanmış çok fazla güce ihtiyaç duyan amplifikatör aşamaları da en iyi şekilde besleniyor. İşlenen akım daha sonra ilgili çıkışlar ve özel olarak tasarlanmış kablolar aracılığıyla güç ünitesinden amplifikatör ünitesine aktarılıyor. SF20 konnektörlerle, 7 pinli konfigürasyonla ve gümüş kaplamalı 6N bakır kabloyla donatılan Cayin, Pearl 30i'yi etkili bir şekilde ve doğru güçle beslemek için optimum koşulları sağlamış.

 

 

Optimum ses ve mükemmel Bias için lambalar

 

 

Pearl 30i'nin lambaları gövdenin üst kısmına yerleştirilmiş. Bunlar amplifikatörün akustik merkezi ve aynı zamanda görsel vurguları. İki Mullard CV4004/12AX7 lamba pre-amp katında ön amplifikasyonunu sağlıyor. Sürücü katında, porselen tabanlar üzerindeki dört TungSol 6SN7GTB ünitesi, sinyali daha ileri düzeyde işleyerek güç amplifikatörüne aktarıyor. Sekiz adet KT-170 lamba son rötuşları yaparak AB1 Sınıfı Pull And Push yöntemini kullanarak sinyali çıkış seviyesine getiriyor. Çıkış transformatörlerindeki yüksek saflıkta bakır tellerin sargıları, olağanüstü sinyal saflığı sağlamak için Z11 ses kalitesinde silikon çelik plakalarla çevrelenmiş. Gelişmiş bir otomatik ön gerilim devresi mükemmel ön gerilim ayarı sağlıyor. Bu, optimum çalışmayı ve mümkün olan en uzun tüp ömrünü sağlıyor. Çalışma, optik ön gerilim izleme göstergesiyle izlenebiliyor. Böylece, düzensizlikler tespit ederse amplifikatör güvenli bir çalışma moduna geçebiliyor ve hatalar risksiz bir şekilde önlenmiş oluyor.

 

 

Ses

 

 

Cayin alışılageldiği üzere, sinyal çıkışı için iki çalışma modu arasından seçim yapma imkânı sunuyor: Triode modu uyumlu, yumuşak bir ses sunuyor. Bu ön ayar özellikle enstrümantal müzik ve seslerin ve vokallerin merkezde olduğu parçalar için öneriliyor. Ancak daha yüksek performans potansiyeli ve dinamik müzikler için Ultralinear mod daha uygun bir seçim olarak belirtiliyor. Dinamik mod daha dolgun bir ses sunarken, diğeri daha yumuşak bir ses sunuyor. Tabii ki, kişisel zevk her zaman sonuçta belirleyici faktör olarak ön plana çıksa da, cihazın sunduğu seçenekler de bizleri kişisel tercihimizi keşfetmeye davet ediyor. Kaynak seçimi, mod seçimi ve ses seviyesi kontrolü de dahil olmak üzere tüm bu ayarlar uzaktan kumanda kullanılarak da yapılabiliyor.

 

 

Çok yönlü bağlantılar

 

 

Cayin, Pearl 30i'yi Hi-Fi sistemine bağlamak ve sistemin merkezi haline getirmek için geniş bir bağlantı yelpazesi sunuyor. Dört çift Line girişi veya Balanced XLR girişi yoluyla beslenen sinyaller, sinyal işlemenin tamamını gerçekleştiriyor ancak kendi pre-amplifikatörünüzü kullanmak isterseniz, bir RCA pre-amp girişi ve Balanced XLR ön girişi de mevcut. O anda hangi girişin seçili olduğu ekranda görülebiliyor. Çıkış tarafında Pearl 30i’ye ayrıca aktif subwoofer'lara bağlantı için iki çıkış verilmiş. 4 ohm veya 8 ohm empedansa sahip hoparlörler için hoparlör çıkışları, iki bileşeni bağlamak için kullanılan soketlerin hemen yanında bulunuyor. Çıkış gücü Triode modunda kanal başına145 watt, Ultralinear modunda ise 230 watt olarak belirtilmiş. Pearl 30i tüm bu özellikleri ve etkileyici tasarımı ile gerçekten Cayin’in olabilecek en iyi lambalı amplifikatörü sıfatıyla amiral gemisi olmayı hak ediyor.

 

 

 

Cayin Soul 170i Lambalı Amplifikatör

 

 

Biraz da Soul serisinin en yeni versiyonu olan 170i'den kısaca bahsedelim. 2018'de Cayin, olağanüstü ses performansı ve zarif tasarımıyla büyük beğeni toplayan ünlü 25. yıl dönümü modeli A-845PRO'yu tanıtmıştı. Firma bu cihazın getirdiği başarıya dayanarak, ürün yelpazesini genişletmeye ve yeni bir referans sınıfı ürün hattı oluşturmaya çalıştı. Soul 170I'nin hayata geçirilmesini mümkün kılan Tungsol KT-170 güç lambalarına sahip olan Soul 170 uzun süre firmanın amiral gemisi olarak adını duyurdu. Kanal başına Ultralinear modunda 130W ve Triode modunda 75W gibi şaşırtıcı bir performans sunan bu cihazın ardından Cayin, yine KT-170 lambalar ile donatılmış amplifikatör Soul 170HA'yı geliştirdi. Bu cihaz aslında bir Headphone Amplifier özelliğinde olup kulaklıklar için özel olarak tasarladı. Soul 170i’nin hikayesi de tam burada başladı.

 

Soul 170i, Tungsol KT-170 lambalar temel alınarak, 170 modelinin farklı özellikler ile geliştirilmesi sonucu ortaya çıktı. Bir önceki modelde olduğu gibi kanal başına Ultralinear modunda 130 watt güç ve Triode modunda 75 wat güç üreten cihaz, Soul 170’den farklı olarak AB sınıfında ve Push And Pull özellikte üretildi. Güç kaynağı için 22DE4 Tüp işlemcisi, ECC83S voltaj amplifikasyon aşaması, 6SN7 sürücü aşaması ve KT-170 çıkış tüpleri ile entegre edildi. Amplifikatörün arka panelinde üç çift Line girişi, bir çift Balanced Girişi ve bir çift Preamp girişi mevcut. Bu sayede cihaz başka bir preamplifikatöre bağlanma imkânı sunuyor ve Soul 170I'yi bir güç amplifikatörü olarak kullanabilmek mümkün oluyor. Soul 170i'de yalnızca RCA girişleri değil aynı zamanda Balanced XLR girişi de verilmiş. Yine bir önceki modelden farklı olarak çir çift subwoofer çıkışı mevcut. KT-170 lambalar için kullanıcı kontrolleri ile ayar yapılabilmesini sağlayan bir Vu-metre konulmuş. Alüminyum ön panel, havalandırmalı şasi ve ahşap yan paneller cihaza şık bir dokunuş katmış. Cayin'in diğer ürünleri gibi Soul 170i de Point To Point kablolamayı kullanmış. Sinyal yolu da dahil olmak üzere tüm devreler, mühendisler tarafından kalın kablolarla el işçiliği ile  kablolanmış. Hassas bileşenlerin ömrünü uzatmak amacıyla amplifikatörü koruyan yumuşak başlatma devresi ve yine koruma sağlamak amacıyla, güç lambalarının yakınında, üst plakada yüksek gerilim sigortaları kullanılmış. Böylece lambalarda arıza olması durumunda ilk olarak sigorta tepki verecek ve böylece sorunun nerede olduğu kolayca anlaşılabileceği düşünülmüş. Çıkış transformatörleri herhangi bir tüp amplifikatörünün en önemli parçasını oluşturduğu, basların ne kadar düşük seviyeye ulaşacağını ve üst ucun ne kadar yükseğe çıkacağını belirlediği için Cayin çıkış transformatörlerini özel olarak tasarlanmış. Yüksek güç üretimi ve düşük uğultu seviyesine sahip özel tasarımlı Toroid güç transformatörü, güvenilir bir performans ve ekstra kontrol sağlamış. Uzaktan kumandaya sahip Soul 170I, kapatıldığında ünitenin son çalışmasını hafızaya alıyor.

 

 

 

Cayin Audio HA-300MK2 Masaüstü Kulaklık Amplifikatörü

 

 

Şimdi de firmanın yine kendi kategorisinde amiral gemisi olan HA-300MK2 Kulaklık Amplifikatöründen kısaca bahsedelim. HA-300MK2 için 29 kg'lık ağırlığıyla kendi alanının ve segmentinin ağır abisi desek yanlış olmaz sanıyorum. HA-300MK2, üst düzey bir A Sınıfı tüplü kulaklık amplifikatörü ve bu amplifikatörün ayırt edici özelliği, 2 bloklu tasarımı olması. Güç kaynağı ve entegre amplifikatörün ayrı olarak tasarlanmasının altında yatan etken, bunun son ses üzerinde önemli bir etkisi olduğunun düşünülmesi. Klasik gümüş ve siyah renkte üretilen cihazın gövdesi son derece dayanıklı olan çelik-alüminyum-magnezyum alaşımından oluşuyor. Anodize edilmiş 13,5 mm ön paneller ve dekoratif transformatör kapakları yine çok dayanıklı bir yapıda üretilmiş. Analog Vu-Metre göstergeler cihaza hem işlevsel hem de görsel bir değer katıyor. Ağır gövde gümüş kaplamalı 4 büyük yalıtımlı ayak üzerine yerleştirilerek titreşim olabildiğince minimalize edilmiş.

 

 

Amplifikatör

 

 

Amplifikasyon iki farklı aşamada gerçekleşmekte. Klasik Tung-Sol 6NS7GTB sürücü lambalara ilave olarak iki adet düşük gürültülü Gold Lion Genelex PX300B Triode çıkış lambası kullanılmış. Cayin ayrıca diğer tüm modellerde olduğu gibi bu üründe de kendi tasarımı olan transformatörleri de kullanmış. Burada hemen bir parantez açalım ve firmanın bu transformatörlerin üretimi için ayrı bir fabrika kurduğunu da belirtelim. Çıkışta kullanılan, sol ve sağ kanal başına birer tane EI transformatörü, çok katmanlı bir çekirdeğe dayalı ve E şeklinde çelik saclardan oluşuyor. HA-300'ün ilk versiyonuna kıyasla geliştirilmiş korumaları sayesinde tüm gürültü ve parazitler minimuma indirilmiş. Ön panelde Vu-Metreler ile birlikte bir güç düğmesi, kulaklık çıkışları ve geçiş anahtarları yer almış. Amplifikatör, 6,3 mm'lik Unbalanced kulaklık girişine ek olarak 4 pin Balanced XLR ve Balanced 4,4 mm girişlere sahip.

 

Kulaklık çıkış gücü ise şu şekilde verilmiş:
XLR: 2000mV (L), 2400mV (M), 6000mV (H); 
4,4 mm: 1400 mV (U), 2200 mV (M), 4500 mV (Y);
6,3 mm: 1200mV (U), 2200mV (M), 5000mV (Y);

 

Bununla birlikte değiştirilebilir empedans modları, HA-300 MK2'yi piyasadaki çok çeşitli kulaklıklarla uyum sağlayacak şekilde son derece çok yönlü hale getiriyor ve kullanıcının üç çıkış direnci değeri arasından seçim yapma olanağı sunuyor: Low: 8–64 Ohm; Medium: 65–250 ohm; High: 250–600 ohm. Diğer tarafta, düşük gürültü ve hassas ses seviyesi kontrolü için 41 adımlı ALPS dengeli potansiyometre modülü JRC MUSES72320V ses seviyesi kontrolüne sahip. Cihaz açıldıktan sonra potansiyometrede bulunan led 60 saniye boyunca yanıp sönmeye başlıyor ve ancak bir dakika sonra amplifikatörü kullanmaya izin veriyor. Böylece devre korumasını artırmak ve başlatma gürültüsünü en aza indirmek için 60 saniyelik bekleme süresi gerekiyor. Ön panelde ayrıca Balanced ve Unbalanced girişler arasında geçiş yapmak için geçiş anahtarlarının yanı sıra kulaklık veya akustik için kazanç seçimi de görülebiliyor. Arka panelde ise 3 pin Balanced XLR portu ve harici bir kaynak veya DAC bağlamak için iki adet Unbalanced RCA portu bulunuyor.

 

Cihazın bir özelliği de yüksek hassasiyetli hoparlörler için amplifikatör olarak kullanılabiliyor olması. Saf "A" sınıfında kanal başına 8 watt'lık bir çıkış güç üretiyor.

 

 

Harici güç kaynağı

 

 

Güç kaynağı aynı zamanda dış müdahalelere karşı da iyi bir şekilde korunacak şekilde tasarlanmış. Güç ünitesinde yer alan ambalar, RCA markasının dört NOS 22DE4'üne atanmış. Güç ünitesi el ile sarılmış bir transformatöre sahip ve amplifikasyon kanallarını bağımsız olarak besliyor. Bu özelliği ile seçilen amplifikasyon modundan ve ayrı bir kanaldaki yükten bağımsız olarak en düzgün güç kaynağının elde edilmesini mümkün kılıyor. Güç kaynağı ile amplifikatör arasındaki bağlantı, bakır konnektörlü gümüş kaplamalı teflon kablo aracılığıyla yapılmış.

 

 

 

Cayin N3 Ultra: Yeni nesil dijital müzik çalar

 

 

Son ürünümüz ise taşınabilir bir dijital müzik çalar. Cayin çığır açan N3-Pro DAP'ı, Ağustos 2020’de ilk kez duyurmasıyla taşınabilir müzik çalarların tarihinde bir dönüm noktası gerçekleşti. Askeri amaçlı bir bileşen olan Raytheon'un JAN-6418 lambaların yenilikçi kullanımıyla N3-Pro, analog yetenekle üstün dijital ses konseptini bir araya getirerek yeniden tanımladı. Taşınabilirlik, uzun pil ömrü ve makul fiyatla Vacuum Tube ve Solid-State yapıda ses tonlarının benzersiz birleşimi sayesinde N3-Pro kısa sürede en iyiler arasına girdi. Uzun bir dönemden sonra Cayin, bu yıl yüksek çözünürlüklü dijital müzik çalar serisinin en yeni ve gelişmiş versiyonu olan N3-Ultra’yı duyurdu. Resmi olarak HeadFI forumunda duyurulan N3-Ultra, optimize edilmiş devre ve yapısal konseptten yararlanırken yine JAN-6418 lambaları kullanarak parazite duyarlılığın getirdiği zorlukların üstesinden gelen bir cihaz üretti.

 

 

 

Yenilikçi ses ayarı ve teknolojik gelişmeler

 

 

N3-Ultra, kullanıcıların hem kulaklık hem de Line çıkışlarında mevcut olan iki lamba tınısı (Klasik ve Modern) arasında geçiş yapmasına olanak tanıyor; bu özelliği ile bir önceki model N3-Pro'dan farklılaşıyor. Yine önceki modelde bulunmayan bir işlev olan Balanced 4,4 mm çıkışı ve ayrıca 3,5 mm çıkışını tüp modunda kontrol etme olanağı sağlıyor. Önemli özelliklerinden birisi de N3-Ultra’nın uzun zamandır süren geliştirme çalışmalarının sonucunu temsil eden bir dönüm noktası olan lamba ve transistör tınılarıyla aynı çıkış gücünü elde ediyor olması. Tamamen diferansiyel çıkış için Mono modunda iki AKM 4493S DAC çipi ve bir JRC NJW1195A analog ses kontrol cihazıyla donatılan N3-Ultra, Balanced 4,4 mm kulaklık çıkışında maksimum 600 mW çıkış gücü sağlıyor.

 

 

Optimize edilmiş kullanıcı arayüzü ve daha uzun pil ömrü

 

 

Android tabanlı N3-Ultra, 4,1 inç HD TFT LCD dokunmatik ekran ve yeni, yalnızca ses içeren kullanıcı arayüzü sistemi aracılığıyla gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunuyor. İşin güzel tarafı, kulaklık çıkışı için güç amplifikatörü elemanları olarak Solid-State transistörler ve Vacuum Tube (lambalar) arasında geçiş yapabiliyor olmak. QC3.0 hızlı şarj fonksiyonunu destekleyen 4500mAh bataryaya sahip olan oynatıcı, Solid-State modunda 3,5 mm kulaklık çıkışıyla 12 saate, Vacuum Tube (lambalı) klasik modda ise 4,4 mm çıkışla 8 saatin üzerinde pil ömrü vaat ediyor. Yalnızca 200 gram ağırlığı ve kompakt boyutlarıyla N3-Ultra, mobil kullanım için oldukça iddialı bir cihaz.

 

 

Fiyat/Performans

 

 

Sonuç olarak Cayin Audio Çin topraklarından geliyor, bu da fiyatının benzer özelliklere sahip diğer cihazlara göre biraz daha düşük olduğu anlamına geliyor. Ancak performans olarak bakıldığında Cayin her zamanki lambalı cihazlar teknolojisindeki yenilikçi geleneğini sürdürüyor ve bu yeni ürül gamı ile kullanıcılarına eşsiz bir görsel-işitsel deneyim sunuyor. İleri teknoloji, şık ve kullanıcı dostu tasarım, lambaların sağlayabileceği doğal ses kalitesi, Cayin’in portföyünde her zaman yer alan ve alacak kriterler olarak fiyat/performans dengesini ön plana çıkartıyor.

 

 

 

Cayin Audio hakkında

 

 

Zhuhai Spark Electronic Equipment Co. Ltd. 1993 yılında kuruldu. Şirket, Cayin adı altında Hi-Fi ve Hi-End ses ekipmanları geliştirmeye ve bu ürünlerin tanıtımı, pazarlaması üzerine yoğunlaştı. Cayin'in ses ürünleri farklı bir kültürel çağrışım taşıyor ve çok geniş bir fiyat aralığına yayılıyor. Firma bu politikası ile müziğin tüm kullanıcılar ve sektörler için erişilebilir olmasına inanıyor. Lambalı entegre amplifikatörleri başta olmak üzere, lambalı CD çalarlardan hoparlörlere kadar uzanan kapsamlı bir ürün koleksiyonu olan firmanın ürünleri yüksek kalite referansını sunuyor.

 

 

Cayin, 2013 yılında kişisel ses sektörüne giriş yaptı ve bir dizi Digital Audio Player (DAP) ve masaüstü ses ürününü piyasaya sürdü. N serisi DAP ürünleri, kullanıcılara hareket halindeyken yüksek kaliteli ses deneyimi sunarken, masaüstü “I” serisi ses sistemini de piyasaya sürdü. Cayin ayrıca kullanıcıların geniş bir yelpazedeki seçenekleri keşfetmesi için taşınabilir amplifikatörler ve kulak içi monitörler de dahil olmak üzere bir dizi taşınabilir ses ürünü geliştirdi.

 

Tamer Tekelioğlu

 

Cazkolik.com / 20 Mayıs 2024, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Tamer Tekelioğlu

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.