Müziği ve politik duruşuyla öncü genç trompetçi jaimie branch (büyük harf yok) 39 yaşında öldü

Müziği ve politik duruşuyla öncü genç trompetçi jaimie branch (büyük harf yok) 39 yaşında öldü

Doğaçlama caz punk müziği gelişkin bir teknikle buluşturan caz çevrelerinin beğenilen trompetçisi jaimie branch, Pazartesi gecesi Brooklyn'deki evinde hayatını kaybetti.

 

Haber, Chicago merkezli plâk şirketi International Anthem tarafından duyuruldu. Ailesiyle birlikte yapılan açıklamada ölümüne dair herhangi gerekçe gösterilmedi. jaimie branch 39 yaşındaydı.

 

branch, bazen küstah ve ateşli, bazen kasvetli ve dalgın trompetiyle kişisel bir ifade dünyasına sahipti. Son on yılda yaratıcı müzik camiasının sevilen ismi olmasının bir nedeni, sahip olduğu yoğunluklu cesur ruhuydu. Karşılaştırıldığında, tavrı genellikle ilginç ve 'ultracasual'dı ve jamie 'breezy' branch (büyük harf yok) takma adıyla tanınırdı.

 

Son beş yılda, özellikle FLY or DIE gibi gruplarla yaptığı çalışmalarla dünya çapında takipçi kitlesi edinmiş ve eleştirmenlerin beğenisini alma konusunda sıkıntı çekmemiş yükselen bir yıldızdı. Trompet ve vokalin yanı sıra grubunda basta Jason Ajemian, davulda Chad Taylor ve çelloda Tomeka Reid veya Lester St. Louis yer alırdı. NPR Music, FLY or DIE'nin kendi adını taşıyan ilk albümünü 2017'nin En İyi 50 Albümünden biri olarak duyurdu. Devamında "FLY or DIE II: Bird Dogs of Paradise", 2019 NPR Müzik Caz Eleştirmenleri Anketi'nde ilk 10'a girdi.

 

Trompet, branch'in yaratıcı cephaneliğindeki tek araç değildi: Yetenekli bir prodüktör ve elektronik müzik sanatçısıydı. Son zamanlarda vokallere, sözlere ve şarkılara kafa yormaya başlamıştı. WBEZ'den Nereida Moreno'nun 2019'da yorumladığı gibi, "FLY or DIE II"den "prayer for amerikkka"da ırkçı ideolojilerin yeniden dirilişine odaklandı, "bu ülke gerçekten soykırım ve kölelik üzerine kurulu, o yüzden, bu konularda gerçekçi olalım" açıklaması ona aittir. branch, herhangi bir politik duruşla tanınmadan önce trompetinin çalmasının dinamik aralığı ve etkisi nedeniyle müzik çevrelerinde alkışlanmıştı.

 

FONT Music'in kurucusu, trompetçi ve besteci Dave Douglas NPR'ye, "Bize trompetin müziğe nasıl farklı şekilde işlenebileceğine dair pek çok içgörü kazandırdı. İlhamının sesini sentezlemek ve onları kimsenin mümkün olduğunu düşünmediği yeni seviyelere taşımak için geniş bir vizyonu vardı. Ölümü, hepimiz için trajik bir kayıp" dedi.

 

Sahip olduğu esinler, Chet Baker'ın mırıldanan sıcaklığından, Lester Bowie'nin yaramaz kıvılcımlarına kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyordu. Diğer bir önemli etki olan Bowie ve Miles Davis gibi, branch da sesini iddialı bir grubun kargaşası içine nasıl yerleştireceğini biliyordu.

 

Caz yazarı Nate Chinen'ın NPR'da yer alan haberinden derlenmiştir.

 

Cazkolik.com / 24 Ağustos 2022, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.