Müziğin efsaneleri Bilkent Piyano Festivali`nde öğrencilerle buluşuyor

Müziğin efsaneleri Bilkent Piyano Festivali`nde öğrencilerle buluşuyor

Müziğin kalbinin atacağı Bilkent Piyano Festivali, 18 - 22 Haziran tarihleri arasında Bilkent Üniversitesi’nde başlıyor. Klasik müziğin saygın isimlerini buluşturacak festivalin sanat yönetmenliğini Bilkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yoonie Han üstlenecek. Klasik müziğin yaşayan efsanelerinin Skype üzerinden masterclass yapacağı festival, bu anlamda Türkiye’de bir ilke imza atacak.


Kültürel zenginliği ve çok yönlü yapısıyla öne çıkan Türkiye’nin seçkin eğitim kurumlarından Bilkent Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek festivalde katılımcılar altı gün boyunca benzersiz bir müzik deneyimi yaşayacak. Müziği hayatının en özel tutkusu olarak kabul eden genç piyanistleri sanatın en önemli aktörleriyle bir araya getirecek festival, sanatçı eğitmenlerle birebir etkileşim kurmak ve piyano sanatına yoğunlaşmak için büyük bir fırsat sunacak.


Yoonie Han ile ilham verici bir müzik serüveni başlıyor


Ruh, hayal gücü ve tutkunun mükemmel harmonisini notalara dönüştüren ve sanatıyla dünyanın en önemli müzik otoriteleri arasında kabul edilen Yoonie Han’ın sanat yönetmenliğindeki festival, piyano performansının uygulama alanlarına gelişmiş sanatsal rehberliğiyle erişim sağlamayı amaçlıyor.
Dünyanın en büyük starlarının mezun olduğu Julliard’da Robert McDonald’ın öğrencisi olarak yüksek lisansını tamamlayan, küresel alanda organize edilmiş yarışmalardan birincilikle dönen D.M.A Ass. Yoonie Han, Berlin Symphoniker, Housten Senfoni gibi büyük senfonilerle konserler veren ve albümleriyle Billboard Classical Chart’da yükselen nadir piyano sanatçıları arasında yer alıyor. Bu zamana kadar birçok festivalde eğitmen olarak bulunan ve idealist bakış açılı rehberliğinde genç kuşağın eğitimine kendine adayan Han, Bilkent Piyano Festivali’ni ilham verici bir deneyime dönüştürmeyi hedefliyor.


SPOT HABER:


Türksoy Gençlik Oda Orkestrası balkan turnesine çıkıyorTürksoy Oda Orkestrası 25. yılını balkan ülkelerinde vereceği konserlerle kutlayacak. Farklı ülkelerden genç müzisyenleri buluşturan Türksoy Oda Orkestrası genel sekreteri Düsen Kaseinov Türk klasik müziğini tanıtmak amaçlı turnenin ilk iki konseri Kosova ve Priştine`de gerçekleşeceğini, ardından Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan`a gidileceğini belirtti. Turne, 3 ağustosta Saraybosna ve 4 ağustosta Zenica`da verilecek konserlerle sona erecek. [26 temmuz 2018]

Dünyanın kulağı, Bilkent Piyano Festivali’nde olacak


Yıldızlar geçidine dönüşecek festivalde öğrenciler; New York Üniversitesi Steinhardt’da Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Piyano Çalışmaları Anabilim Dalında müzik profesörü olarak görev alan efsanevi isim Vladimir Horowitz’in son öğrencisi Prof. Eduardus Halim, Boston Üniversitesi Piyano Bölümü Başkanı ve Boston Üniversitesi Tanglewood Piyano Programı Direktörü, Steinway sanatçısı Prof. Boaz Sharon, İtalya’daki Bologna, Salerno ve Lecce Konservatuarı, Verona Piyano Festivali, Çağdaş Müzik Festivali, Pharos Müzik Derneği, Piano Summer Ohrid ve St. John Festivaline düzenli olarak davet edilen, 2008 yılından beri Marmara Üniversitesi’nde çalışan Doç. Dr. Hyun Sook Tekin ile çalışma fırsatı yakalayacak.


Öğrenciler festivale aktif veya pasif olarak katılabilecek


Her yaş ve düzeyde öğrenci için aktif ve pasif olmak üzere iki ayrı programın uygulanacağı festivalde aktif öğrenciler; üç özel bireysel ders alabilecek. Ustalık Sınıfı, Bilkent Konser Salonu, Erimtan Müzesi, Mozart Haus ve Genç Sanatçılar konserinde çalarak profesyonel müzik tecrübesi yaşayacak olan aktif öğrenciler aynı zamanda özel oturum, özel seminer ve gezilere katılacak. Pasif öğrenciler ise derslere izleyici olarak katılacak, sosyal saatler ve yemeklerde eğitmenlerle bir araya gelecek ve tüm resepsiyonlarda yer alarak bu eşsiz deneyimin parçası olma fırsatı bulacak.


Festival, müzikal ilgi ve kariyer yönelimini destekleyecek


Kişisel danışmanlıkla müziğin en özel kodlarını keşfedecek katılımcılar aynı zamanda farklı konuları odak noktasına alan seminer ve öğrenme oturumlarıyla kapsamlı ve entegre bir eğitim programına dahil olacak. Kariyer Geliştirme Semineri ile katılımcılar müzik kariyer seçenekleri, profesyonel ağ stratejileri, pazarlama planları ve tanıtım becerilerine yoğunlaşmayı öğrenecekler. Kariyer Geliştirme Semineri kapsamında katılımcılar; Robin Williams, Kevin Spacey gibi birçok dev ismin mezun olduğu Julliard’dan katılacak olan Barrett Hipes, sayısız başarılarının yanı sıra dünyada ‘Postmodernin eşsiz sesi’ olarak tanımlanan Sean Hickey ile internet üzerinden buluşma fırsatı yakalayacak. Bu isimlerin yanı sıra Gloriosa Piano Trio, Rachel Christensen, Jahye Kim, Karen LeFrak, Matthew Oberstein ve Theodore Wiprud ile bireysel olarak akıl hocalığı ve danışmanlık alacaklar.


Festivalin önemli bölümünü oluşturan Şenlik Semineri ve eğitmen Işın Metin ile katılımcılar ritmik anlayışlarını geliştirirken dinamikler ve ifade hakkında daha derin bir anlayışla tanışacaklar. Sahne Performansına Yönelik Fizyoloji Semineri ile piyanistler endişe, stres, gerginlik ve performans yaralanmalarını önleme yollarını kontrol edebileceklerini öğrenecekler. Tüm bunların yanı sıra sosyal saatler ve gezilerle sosyal bir ortamda öğrenciler danışmanlarıyla biraraya gelmiş olacak. Ayrıca, tam donanımlı konaklama ve yemek servisine ek olarak katılımcılar üniversitenin birçok olanağına ücretsiz erişebilecek.


Müziğe dair her şey Bilkent Piyano Festivali’nde


Bilkent Piyano Festivali, kendi benzersiz kimliklerini bulmak isteyen genç piyanistleri müziğin ilham veren yolculuğuna çıkarmaya hazırlanıyor. Notaların eşsiz armonisine keyifli aktivite ve seminerlerin eşlik edeceği festival, katılımcılarına yedi gün boyunca unutamayacakları bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.


Cazkolik.com / 16 Haziran 2018, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.