Müzik tarihinin ölümsüz sesi Maria Callas'ın bilinmeyen bir kaydı yayınlandı

Müzik tarihinin ölümsüz sesi Maria Callas'ın bilinmeyen bir kaydı yayınlandı

 

Maria Callas; Lucia di Lammermoor

 

 

Müzik tarihinin en değerli seslerinden Marica Callas ölümünden 46 yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ müzikleri, hayatı ve sesi üzerinden tartışılmaya, haber olmaya devam ediyor.

 

1977 yılında 53 yaşında hayata veda eden büyük sanatçı operayı bilinen çevrelerin dışına çıkarmış, tartışılmaz sesi ve sansasyonel yaşamıyla ölümünden çok sonra dahi konuşulan yaygın bir üne kavuşmuştu. Hayatı boyunca sadece bir kez filmde rol alan sanatçının kayıtları son derece değerlidir. Bu haber de Callas'ın 1955 yılında klasik müzik dünyasının ebedî şeflerinden Herbert von Karajan yönetiminde Milano'daki La Scala'daki konserin orijinal kasetlerinden yapılan aslına oldukça sadık yeni baskısından yapılan albüme yöneliktir.

 

Yayıncı firma The Lost Recordings yetkilileri Mayıs 2022'de Rundfunk Berlin-Brandenburg arşivinde çalışırken (RBB), 1955 yılında yapılmış bu efsanevi kaydın orijinal kasetlerine rastlandı.

 

Bu kayıtlar, kesinlikle yirminci yüzyıl lirik sanatının en önemli tanıklıklarından biriydi: Lucia di Lammermoor.

 

29 Eylül 1955'te Paris'teki performans sırasında kaydedilmişti. Städtische Oper Berlin'in kadrosunda Di Stefano, Panerai, Herbert von Karajan ve Maria Callas yer alıyordu.

 

İlk kasetin ilk kırk saniyesi kötü olmasına rağmen, sonraki kaydın dakikalar bugüne kadar bilinen diğer kayıtlarla kıyaslanamayacak kadar zengin ve dinamik tınılarla dolu.

 

Bu çalışmaların hayata geçirilmesi esnasında orkestraya, Scala korosuna ve tarihin ve müziğin bu dokunaklı kesitinin efsanevi seslerine ihtişamını geri kazandırmak dört ay süren özenli bir çalışma gerektirdi.

 

Yayınlanan üç plak, Fransa'nın güneyinde firmanın atölyesinde olağanüstü bir özen ve yüksek standartlarda göre basıldı.

 

1955 yılındaki konserin orijinal kasetlerinden titiz bir işlem sonucu orijinal seslerine döndürülerek yeniden aktarılan kayıt Frédéric D'Oria-Nicolas ve The Lost Recordings tarafndan yayınlandı. Albüm Callas Vakfı ile de ilişkili hayata geçirildi.

 

Satın almak isteyenler bu linki kullanabilir.

 

Albüm kredi bilgileri:
Maria Callas: Lucia
Giuseppe Di Stefano: Edgardo
Rolando Panerai: Enrico
Nicola Zaccaria: Raimondo
Giuseppe Zampieri: Arturo
Luisa Villa: Alisa
Mario Carlin: Normanno
Coro del Teatro alla Scala: Milan

 

RIAS Symphony Orchestra
Herbert von Karajan, Conductor

 

Recorded on 29.IX.1955 at Städtische Oper Berlin, Germany

 

 

Marica Callas kimdir?

 

 

Maria Callas'ı tanımayan yoktur ama hayatı çok kısaca özetlenirse tüm zamanların en önemli opera seslerinden biridir. New York'ta doğan Maria Callas kariyerine Yunanistan Ulusal Operası'nda küçük bir rol ile başlamış, Madam Butterfly ve Tristan und Isolde ile ün kazanmaya başlamış, 1947'de Verona'da öne çıkmıştır. Kariyerinin başında Wagner'in operalarını yorumlayan Maria Callas 1953-1954 yıllarında ciddi anlamda kilo vermişti. 1957 yılında kocası ile evli iken bir armatör olan Aristotle Onassis ile tanışan Callas daha sonra Onasis ile bir aşk yaşamış ve böylece adını skandallarla da duyurmuştur. Aristotle Onasis ise daha sonra bir başkası ile evlenerek Callas'ın ve kariyerinin sarsılmasına neden olmuştur. Maria Callas 1977 yılında, 53 yaşında iken ani bir kalp krizi sonucunda ölmüştür. Maria Callas sesini bir anda değiştirip başka bir şekle sokabilme konusundaki üstün yeteneği, koloratur sopranoluğu ve başarılı bel canto tekniği konusunda hemfikirdir. Ses rengi de bir tartışma olan Callas, kariyeri boyunca gerek soprano gerekse mezzo-soprano rollerini başarı ile icra etmiştir. Eğitim hayatının başında kontralto, kariyerinin ilk yıllarında doğal bir mezzo-soprano olan Callas daha sonra Madam Butterfly, Rigoletto gibi operaların spinto veya dramatik soprano rollerini de üstlenmiştir.

 

Cazkolik.com / 25 Ekim 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.