Müzisyenler kaygılardan yola çıkar... Birds Ensemble "Ouroboros" albümünü yayınladı

Müzisyenler kaygılardan yola çıkar... Birds Ensemble "Ouroboros" albümünü yayınladı

Birds Ensemble, çello sanatçısı Gülşah Erol’un prodüktörlüğünü yaptığı “Ouroboros” albümünü geçtiğimiz günlerde yayınladı. Ouroboros’un farklı alanlarda farklı karşılıkları var. Anlamını yalınlamak istersek “doğanın ebedi döngüsü” ve ön belleğin “uyanma durumu” olarak ifade edebiliriz. Sanatçının kendini arama kaygısı yaratım sürecinin ayrılmaz parçasıdır. Bilinç sahibi bir müzisyen her zaman kaygılardan yola çıkar. İfadesel gücün dinleyicide karşılığı ise sanatçının ifade gücüyle beraber çoğu zaman dinleyicinin algısı kadardır. Benim yorumum; Albümün çıkış teması döngüsellik bestelerin her birinde ve hatta bütününde kendini iyiden iyiye hissettiriyor.

 

Albümde bana göre dikkat çeken parçalardan biri olan “Where Has My Breath Gone” parçasının başlangıcından bitişine kadar gerçekleşen tansiyon artışı adeta hayatın ayna yansıması. Dinginlikler ve gerilimler hepsi bir yaşam düzleminde.

 

Albümün kaydı İstanbul’da kayıt dünyasının artık iyiden iyiye parlayan yıldızı konumuna gelen Hayyam Stüdyolarında Sinan Sakızlı ve Can Aykal’ın yönetiminde 2016 yılında gerçekleştirildi. Hayyam Stüdyolarından Sinan ve Can’ı kayıt sırasında izleme şansım oldu ve tutkularını kayıda nasıl geçirdiklerine şahit oldum. Bu kayıt da Hayyam Stüdyolarının kayıt arşivinde güzel bir yere sahip. Stüdyoyu bilenler mekan-müzik bağlamında keyif veren bir birliktelik olduğu görüşünde bana katılacaktır.

 

 

Yayınlanması ancak bu seneye nasip olabilmiş. Albümün atmosferi, yayınlandığı dönem olarak bakarsak bir tesadüf eseri pandemi hayatının etkisiyle başladığımız içe dönüş yolculuklarımızla da güzel örtüşmüş. Albümdeki “Self Portrait” bestesi hariç tüm besteler Gülşah Erol’a ait. “Self Portrait” ise Finli deneysel caz topluluğu Oddarang’a ait ve parçanın albümde yer alması albüme çok yakışmış. Davulda Eralp Güven, basta Feryin Kaya, piyanoda Barış Büyükyıldırım ve saksafonda Barış Ertürk’ten oluşan ekibin canlı alınan kayıtta keyifli sololarına kulak misafirliği ediyoruz. Alışılageldik caz tınılarının ötesinde özgür doğaçlama arayışlarının da yer aldığı albüm genelde kullanmayı tercih ettiğim tabir ile “meraklı kulaklara yeni bir yolculuk” olarak değerlendirilebilir.  

 

Bu vesileyle Gülşah Erol ile rahmetli arkadaşım Ardacan Özdemir’in buluşmalarına benim de katkım olan röportajını habere eklemek isterim. Ardacan’ı rahmet ve özlemle anıyoruz.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 04 Aralık 2020, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.